Azalia (rododendron) hodowla i pielęgnacja

Azalia (rododendron) hodowla i pielęgnacja

Autorem artykułu jest JoannaS

Azalia (rododendron) to niezwykle ładny i oryginalny kwiat, który pochodzi od azalii japońskiej. Jest to kwiat doniczkowy dekorujący wnętrze każdego domu czy też biura, mogący rosnąć nawet parę lat.
Jednakże, aby móc cieszyć się jego urokiem przez długi czas, należy go pielęgnować we właściwy sposób. W jaki?
O tym piszemy poniżej w  artykule.
Azalia doniczkowa, doniczka, donica
Główną sprawą, o której należy nie zapominać, to sprawienie, aby doniczki mieszczące nasz kwiat azalii były zawsze wilgotne przy korzeniach rośliny. Jest to najważniejszy element decydujący o jej żywotności, dlatego zdecydowanie powinno się go przestrzegać. Równocześnie warto mieć na uwadze, że kwiaty te źle znoszą kontakt z wodą, więc powinno się tego unikać. Liście można co pewien czas zanurzać w wodzie lub je spryskiwać.
Natomiast jeżeli chodzi o podlewanie, to powinno się pamiętać o tym, że azalie preferują wodę miękką. Żeby ją uzyskać wystarczy tylko przegotować zwykłą kranową wodę. Podobnie istotna jest kwaśna ziemia, która wspomaga rozrost azalii. Jej właściwe PH wynosi mniej więcej od 3,5 do 4,5. Pragnąc dokładniej zadbać o ten piękny kwiat, powinno się przygotować jemu również odpowiednie podłoże – właściwą glebę. W tym zakresie powinno się wymieszać torf kwaśny z nawozem wieloskładnikowym a także z piaskiem.
Tak samo ważne jest nawożenie. Azalia bowiem wytwarza dużą ilość kwiatów, co wymaga odpowiednich składników pokarmowych. Najważniejszy i decydujący okres, podczas którego nie można zapominać o nawożeniu, to czas po kwitnieniu rośliny. Wówczas powinno się ją nawozić co dwa dni w odstępach dziesięciodniowych przy użyciu specjalnego nawozu dla azalii – w każdym sklepie na pewno nam doradzą właściwy środek. Przed okresem kwitnienia, czyli zimą, i w czasie kwitnienia można hodować naszą roślinę w dowolnym miejscu, lecz okres po kwitnieniu wymaga, aby przenieść ją do chłodniejszego miejsca.
W tym samym okresie, w którym nawozimy, trzeba zadbać również o przycinanie kwiatów i łodyg azalii. W tym zakresie należy wycinać każdy przekwitnięty kwiat. Można to zrobić ręcznie, delikatnie pozbywając się uschniętych części rośliny. Przy okazji skoro wspomniano o przycinaniu łodyg można również zadbać o odpowiednie uformowanie rośliny. Kiedy przyjdzie maj, azalię można przenieść do ogrodu przesadzając ją w kwietnik lub wystawić na balkonie, a gdy zacznie robić się zimniej, czyli w okolicy października, należy ją z powrotem umieścić w pokoju.
Jeżeli chodzi o zakup doniczki do azalii to w chwili obecnej wybór jest ogromny, również w sklepach internetowych oferujących doniczki ceramiczne. Zwłaszcza plastikowe donice potrafią dziś wyglądać bardzo atrakcyjnie i ekskluzywnie. Istotne, aby donica czy też osłonka nie była za mała.
---
swiatdoniczek
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Celozja

Sansewieria - długa jak język teściowej

Opuncja - najłatwiejszy kaktus do uprawy w doniczce w domu.

Palma Madagaskaru (Pachypodium Lamera) - imponujący sukulent

Mój grubosz - Uszy Shreka

Pandan - czyli wyhoduj drzewo w doniczce -:)