Przejdź do głównej zawartości

Azalia (rododendron) hodowla i pielęgnacja

Azalia (rododendron) hodowla i pielęgnacja

Autorem artykułu jest JoannaS

Azalia (rododendron) to niezwykle ładny i oryginalny kwiat, który pochodzi od azalii japońskiej. Jest to kwiat doniczkowy dekorujący wnętrze każdego domu czy też biura, mogący rosnąć nawet parę lat.
Jednakże, aby móc cieszyć się jego urokiem przez długi czas, należy go pielęgnować we właściwy sposób. W jaki?
O tym piszemy poniżej w  artykule.
Azalia doniczkowa, doniczka, donica
Główną sprawą, o której należy nie zapominać, to sprawienie, aby doniczki mieszczące nasz kwiat azalii były zawsze wilgotne przy korzeniach rośliny. Jest to najważniejszy element decydujący o jej żywotności, dlatego zdecydowanie powinno się go przestrzegać. Równocześnie warto mieć na uwadze, że kwiaty te źle znoszą kontakt z wodą, więc powinno się tego unikać. Liście można co pewien czas zanurzać w wodzie lub je spryskiwać.
Natomiast jeżeli chodzi o podlewanie, to powinno się pamiętać o tym, że azalie preferują wodę miękką. Żeby ją uzyskać wystarczy tylko przegotować zwykłą kranową wodę. Podobnie istotna jest kwaśna ziemia, która wspomaga rozrost azalii. Jej właściwe PH wynosi mniej więcej od 3,5 do 4,5. Pragnąc dokładniej zadbać o ten piękny kwiat, powinno się przygotować jemu również odpowiednie podłoże – właściwą glebę. W tym zakresie powinno się wymieszać torf kwaśny z nawozem wieloskładnikowym a także z piaskiem.
Tak samo ważne jest nawożenie. Azalia bowiem wytwarza dużą ilość kwiatów, co wymaga odpowiednich składników pokarmowych. Najważniejszy i decydujący okres, podczas którego nie można zapominać o nawożeniu, to czas po kwitnieniu rośliny. Wówczas powinno się ją nawozić co dwa dni w odstępach dziesięciodniowych przy użyciu specjalnego nawozu dla azalii – w każdym sklepie na pewno nam doradzą właściwy środek. Przed okresem kwitnienia, czyli zimą, i w czasie kwitnienia można hodować naszą roślinę w dowolnym miejscu, lecz okres po kwitnieniu wymaga, aby przenieść ją do chłodniejszego miejsca.
W tym samym okresie, w którym nawozimy, trzeba zadbać również o przycinanie kwiatów i łodyg azalii. W tym zakresie należy wycinać każdy przekwitnięty kwiat. Można to zrobić ręcznie, delikatnie pozbywając się uschniętych części rośliny. Przy okazji skoro wspomniano o przycinaniu łodyg można również zadbać o odpowiednie uformowanie rośliny. Kiedy przyjdzie maj, azalię można przenieść do ogrodu przesadzając ją w kwietnik lub wystawić na balkonie, a gdy zacznie robić się zimniej, czyli w okolicy października, należy ją z powrotem umieścić w pokoju.
Jeżeli chodzi o zakup doniczki do azalii to w chwili obecnej wybór jest ogromny, również w sklepach internetowych oferujących doniczki ceramiczne. Zwłaszcza plastikowe donice potrafią dziś wyglądać bardzo atrakcyjnie i ekskluzywnie. Istotne, aby donica czy też osłonka nie była za mała.
---
swiatdoniczek
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…