Przejdź do głównej zawartości

Guajava - bardzo zdrowe, egzotyczne owoce w Twoim domu!

Guajava - bardzo zdrowe, egzotyczne owoce w Twoim domu!

Autorem artykułu jest Rafał Okułowicz
Guajawa, zwana także gruszlą, rośnie dziko w tropikalnych obszarach Ameryki.
Czy wiesz, że te egzotyczne, pyszne i bogate w witaminę C owoce możesz pozyskać z rośliny rosnącej w Twoim domu?
Teraz Ty, tak jak kiedyś mieszkańcy Karaibów, możesz podziwiać uroki tej rośliny i poczuć przyjemny zapach jej kwiatów...
Guajawa (Psidium guajava)

Guajawa, zwana także gruszlą, rośnie dziko w tropikalnych obszarach Ameryki. W naturze osiąga wysokość od 4 do 8 metrów. Uprawiana w doniczce będzie jednak znacznie mniejsza.

Jej liście są zielone, nieco powyginane. Pozostają na roślinie przez cały rok. Dzięki temu gujawa zawsze będzie znakomitą ozdobą w Twoim pokoju lub salonie.

Kwiaty są białe i wydzielają przyjemny zapach. Wyrastają pojedynczo w pachwinach liści.

Najbardziej jednak roślina ta jest znana dzięki swoim owocom. Owoce są okrągłe lub gruszkowate. Mienią się barwami od jasnozielonej, poprzez żółtą, aż do jasnoczerwonej. Możesz zjadać je świeże na śniadanie, wycisnąć z nich pożywny sok lub uczynić podstawą koktajlu mlecznego. Są wyborne i bardzo zdrowe. Bogate w witaminę C, witaminę A, potas, selen, żelazo i fosfor. Ach... mniam!

Jak wyhodować guajawę?

Jak na tak wspaniały tropikalny okaz, gujawa jest łatwa w uprawie i ma niewielkie wymagania. Jestem pewien, że uprawa tej rośliny sprawi Ci wiele przyjemności.

Nasiona guajawy można samodzielnie pozyskać z owoców. Jeżeli uda Ci się kupić dojrzałe owoce, spróbuj wydłubać z nich nasiona. Myślę jednak, że bardziej prostym i pewnym sposobem na pozyskanie dobrych nasion jest zamówienie ich przez internet. O tutaj, w moim ulubionym sklepie: zamów nasiona guajawy

Na dnie doniczki, w której posadzisz nasiona, umieść warstwę drenażową. Mogą to być kamyczki lub keramzyt. Drenaż zapewni dobry odpływ wody.

Następnie doniczkę wypełnij dobrą ziemią do wysiewu nasion. Nie może być to zwykła ziemia ogrodowa (ma niewłaściwy skład i można z nią przenieść choroby grzybowe). Dlatego koniecznie kup specjalną mieszankę ziemi do wysiewu nasion. Najlepsza będzie mieszanka do wysiewu nasion roślin egzotycznych, zawierająca torf i piasek zmieszane we właściwych proporcjach i wzbogacona o składniki mineralne. Taka ziemia zawiera właściwe proporcje wszystkich składników odżywczych potrzebnych do kiełkowania nasion. Możesz ją zamówić w tym samym sklepie, co nasiona. Zobacz: podłoże do wysiewu nasion

Nasiona do wykiełkowania potrzebują dużo ciepła i wilgoci. W takich warunkach wykiełkują w okresie od 2 do 6 tygodni. Teraz będą potrzebowały dużo słońca, które zapewnisz im na słonecznym parapecie. Gdy młode roślinki osiągną wysokość 10 cm rozsadź je do większych doniczek, wypełnionych już zwykłą ziemią dla 'dorosłych' roślin doniczkowych. Rośliny podlewaj regularnie i obficie. Pamiętaj jednak, że pomiędzy kolejnymi podlewaniami, ziemia powinna lekko przeschnąć.

Mam nadzieję, że uprawa guajawy również i Tobie przyniesie dużo radości i będzie to drzewko, które bardzo polubisz. Mnie nie trzeba przekonywać, że to doskonała roślina do uprawy w domu.

Kto zdradzi mi więcej sekretów,
jak uprawiać rośliny egzotyczne z nasion?


Więcej o uprawie guajawy i innych ciekawych roślin piszę w moim poradniku Kwiaty i Ogrody. A jeżeli Twoją pasją steje się uprawa 'od pestki' egzotycznych roślin dających pyszne owoce, koniecznie sięgnij po książkę Evy Ronnblom. Pani Ewa Podpowie Ci jak uprawiać te niesamowite rośliny, którymi zadziwisz niejednego gościa Twojego domu! Podczas lektury jej książki dowiesz się jak wyhodować z nasion lub pestek i uprawiać nie tylko guajawy, ale także kilkadziesiąt innych ciekawych roślin egzotycznych dających pyszne owoce. Eva lubi sama eksperymentować i wyhodowała każdą z roślin opisanych w tej książce. Teraz zdradza Ci swoje sekrety: zdobądź tą wyjątkową książkę

Mam nadzieję, że teraz również i Ty będzisz podążać śladami Pani Ewy. Tak jak zrobiłem to ja :-)
---
Rafał Okułowicz jest twórcą poradnika Ogrody oraz Domy i Mieszkania.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…

Dracena, jak pielęgnować roślinę smoka?

Dracena, to obecnie bardzo popularny kwiat doniczkowy. Praktycznie w każdym dyskoncie od czasu do czasu jakiś ich gatunek pojawia się w sprzedaży w bardzo korzystnej cenie.
Najczęściej jest to widoczny na zdjęciu gatunek Dracena Obrzeżona.

W sklepach tych, co oczywiste, można kupić z reguły rośliny niewielkie, a draceny w naturze wytwarzają pnie o wysokości 6 metrów i stają się okazałymi drzewami podobnymi do palm.

Nazwa kwiatka oznacza z greckiego samicę smoka, dlatego niekiedy można usłyszeć inną nazwę rośliny: smokowiec.

Uprawa i stanowisko
Aby liście dobrze się wybarwiły, potrzebują dużo światła. Jednak w okolicach południa należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia.
Dracena dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, stąd dobrze aklimatyzuje w naszych mieszkaniach, trzeba jednak jest bardzo wrażliwa na zimne przeciągi. Jeśli doniczka stoi na parapecie, a zimą chcemy otworzyć na dłużej okno, powinniśmy ją przestawić w inne miejsce.

Podlewanie i nawożenie
W lecie podlewamy umiarkowanie, d…

Araukaria - drzewo w doniczce

Kiedyś, dawno temu postanowiłam wyhodować w domu drzewo. Nastawiłam się od razu na coś poważnego i do doniczki wsadziłam żołędzia, bo zamarzył mi się piękny dąb.
Sadzonka wzeszła, pojawiło się kilka listków, ale po pewnym czasie młody dąbczak obumarł :(

Istnieje jednak takie drzewko, do tego iglaste które można uprawiać w domu, pod warunkiem, że mamy trochę wolnego miejsca.
Chodzi o araukarię, zielone, iglaste drzewo, które w warunkach domowych rośnie powoli i do sufitu dorasta po wielu latach.

Sądzę, że miłośników roślin doniczkowych zainteresuje fakt, że w okresie jury i kredy olbrzymie araukarie porastały całą ziemię.
To właśnie między ich pniami i w ich cieniu przemykały się olbrzymie dinozaury, a pozostałości pni tych ogromnych drzew do dziś są odkrywane w postaci skamielin.

Jeśli więc chcemy mieć w domu roślinę, której przodkowie porastali cały subkontynent, jeszcze za czasów gdy Ameryka Południowa i Afryka były połączone ze sobą, kupmy araukarię.

Ale już na wstępie muszę powiedzieć: …

Bluszcz, ozdoba październikowego parku

Spacerując niedawno po parku zaobserwowałam, że bluszcz porastający drzewa ma nowe przyrosty.


O tym zimotrwałym pnączu było już na blogu TUTAJ.
W parku rosną stare, wysokie drzewa, które są porośnięte bluszczem od korzenie prawie do samego czubka.


Na zdjęciu powyżej widoczny jest wspaniały okaz brzozy, ale i inne drzewa są doskonałą podporą dla pędów bluszczu.

Miły zakątek wśród kwiatów

Prawda że piękne miejsce do odpoczynku?
Tu wśród egzotycznych kwiatów, ale i w naszych ogrodach można wyczarować takie magiczne miejsce!