poniedziałek, 14 maja 2012

Jak dbać o kwiaty doniczkowe podczas upałów

Jak dbać o kwiaty doniczkowe podczas upałów

Autorem artykułu jest JoannaS

Lato to okres, który potrafi dokuczyć naszym kwiatom. Zmuszone są znosić upały, co przychodzi im równie ciężko jak ludziom.
My jednak jesteśmy w stanie sami sobie poradzić ze zbyt wysokimi temperaturami, czego nie potrafią kwiaty doniczkowe. Naszym zadaniem jest im w tym pomóc o czym piszemy w niniejszym artykule.

Tak samo jak dla nas, tak i dla roślin podczas upałów najważniejsza jest woda. Przy bardzo wysokich temperaturach trzeba pamiętać, aby kwiaty podlewane były raz dziennie. W ten sposób zapewni się im właściwą ilość wody potrzebną do prawidłowej wegetacji. Mając to na uwadze, można lać dużo wody, nawet więcej niż zwykle ponieważ w upalne dni szybko odparuje.
doniczki plastikowe, donice, donice doniczki, donice sklep internetowy, doniczki, doniczki ceramiczne
W kwestii podlewania bardzo ważna jest pora dnia, w której nawadniamy nasze kwiaty. Każdą roślinę doniczkową jak i wszystkie inne kwiaty należy podlewać wcześnie rano, jeszcze przed wschodem słońca lub niedługo po nim, albo pod wieczór, kiedy to promienie słoneczne nie grzeją już tak intensywnie. Dzięki temu unikniemy poparzenia naszych kwiatów, które mogłoby zostać spowodowane przez krople wody na liściach i działanie promieni słonecznych. Inna ważna  sprawa związana z podlewaniem dotyczy temperatury wody. Nie powinniśmy podlewać roślin zbyt zimną wodą ponieważ w połączeniu z letnimi upałami roślina może doznać szoku termicznego. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest woda o temperaturze letniej.

Najbardziej wystawione na działanie zbyt intensywnych promieni słonecznych są kwiaty doniczkowe znajdujące się na balkonach, tarasach czy w ogrodzie - o nie należy się zatroszczyć w sposób szczególny, gdyż ze względu na wysoką temperaturę panującą na zewnątrz ziemia wypełniająca ich donice bardzo szybko wysycha, co zamienia ziemię w twarda i suchą skorupę.
Duże donice co będzie miało też efekt estetyczny można wypełnić trocinami, które spowolnią odparowywanie wody w gleby. Niestety nie zawsze trociny i częste podlewanie pomagają, dlatego na wszelki wypadek można przestawić doniczki  w zaciemnione miejsce, w którym roślina będzie miała choć odrobinę cienia.

W sklepach pojawiły się różne rozwiązania wspomagające naszą pracę w podlewaniu roślin. Rozwiązaniem jest hydrożel. Żel ten umieszczony w glebie magazynuje wodę przez co zapewnia utrzymanie wilgoci wokół korzeni roślin. Innym praktycznym sposobem na nawadnianie roślin jest Auqa Globes. Są to ozdobne, szklane kule z rurką odprowadzającą wodę. Po napełnieniu kuli wodą wbijamy ją w ziemie w doniczce. Woda będzie powoli się uwalniać.
Z kolei domowym sposobem, ale już bardziej na dłuższe nieobecności jest metoda „sznurka”. Przenosi się donice  w jedno miejsce a nad nimi ustawia się pojemnik z wodą. Z pojemnika tego do każdej doniczki przeciąga się sznurek, który powoli będzie sączyć wodę nawadniając rośliny.
---
swiatdoniczek.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz