środa, 9 stycznia 2013

Ogródek za oknem – balkon

Ogródek za oknem – balkon

Autorem artykułu jest Joanna Sokołowska

Balkon jest prawdziwym błogosławieństwem dla niemal każdego mieszczucha, który w codziennym zabieganiu spragniony jest kontaktu z przyrodą. Choć kawałek powierzchni za oknem naszego mieszkania to w ciepłych porach roku przede wszystkim miejsce na rowery i suszarki z mokrą bielizną,
 to może okazać się on jednak wieczorną ostoją w trakcie zabieganego tygodnia. Wystarczą tylko kwiaty, ciekawe pomysły aranżacyjne i już ogródek za oknem urzeka nasze oczy.
Musimy przegonić z balkonu worki z ziemniakami, sztuczne poroża i plastikowe krzesła, potem zakasać rękawy i zabrać się za projektowanie ogródka. Pamiętajmy, że balkon jest w pewien sposób przedłużeniem mieszkania, dlatego wystrój wnętrza powinien współgrać z aranżacją miniogrodu, którego styl musi być przede wszystkim konsekwentny. Delikatne białe meble i lawenda kojarzone z Prowansją nie będą komponowały się z egzotycznymi roślinami rosnącymi w ciężkich donicach z kolorowej ceramiki.
Aranżacja balkonowego ogródka to doskonałe pole do popisu i współpracy, jaką może nawiązać architekt zieleni z kolegą projektującym wnętrza. Jedno jest pewne - każdy z nich odradzi plastik. Plastikowe donice, krzesła, konewki, dziecięce piaskownice są po prostu brzydkie i jedyne, co mogą zrobić, to oszpecić przestrzeń za oknem.
Kiedy szukamy pomysłów na styl, zastanówmy się, co lubimy najbardziej. Jeśli marzymy o klimacie nadmorskim na wyciągnięcie ręki - pomyślmy o zakupie wiklinowych koszy zapamiętanych z plaży albo hamaka w marynarskie pasy. Całość uzupełnijmy o różne gatunki nadmorskich traw rosnące w donicach z postarzałego drewna.
Architekt zieleni podpowie również, jakie rośliny byłyby odpowiednie dla naszych potrzeb. Pamiętajmy, że każdy gatunek ma swoje własne wymagania. Na balkonie można posadzić warzywa i urządzić całą przestrzeń w stylu rustykalnym. Niektóre jarzyny nie mogą być jednak sadzone w tej samej donicy, bo mają zupełnie inne wymagania. Na balkonie sprawdzą się również iglaki, byliny lub zioła. Te dwa ostatnie należałoby na zimę opatulić gazetami albo innym ocieplaczem, iglaki natomiast muszą być podlewane przez okrągły rok.
Projektant ogrodu na balkonie powinien dokładnie poznać panujące na nim warunki. Dla żywotności roślin najważniejsze będzie nasłonecznienie - jedne gatunki potrzebują wysokich temperatur, wymagając jednocześnie niskiej wilgotności powietrza i niewielkiego cienia. Dla innych odmian z kolei takie warunki mogą być niewłaściwe.
Podobnie jak wszystkie projekty wnętrz, również praca nad wystrojem balkonu jest ograniczona wyłącznie wyobraźnią projektanta i zasobnością portfela zleceniodawcy.
---

JnK-Studio

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz