Przejdź do głównej zawartości

Bezpieczny i przyjazny ogród

Bezpieczny i przyjazny ogród

Autorem artykułu jest Marek Nowatorski

Ogród to miejsce, w którym powinniśmy czuć się wypoczęci i zrelaksowani. To przestrzeń, w której można obcować z naturą w pobliżu własnego domu.
Dlatego naprawdę warto zadbać o to, by ów ogród był miejscem zadbanym, bogatym w kwiaty, ciekawe krzewy oraz drzewa, również te owocowe, dzięki czemu latem będzie można dodatkowo posilić się zdrowymi i ekologicznymi owocami. Ale kwiaty i cała roślinność to tylko część sukcesu.

Aby ogródek faktycznie okazał się niesamowity i przyjazny, warto zadbać o kilka szczegółów, które sprawią, że miejsce to nabierze nieco tajemniczości, elegancji i charakteru dwornego. Co w takim razie powinno znaleźć się w takim ogrodzie?
- altanka – lub po prosty mały letni domek, jeśli ogródek znajduje się dalej niż przy domu. Dzięki temu możemy wygodnie przebywać w ogrodzie w każdej pogodzie, również podczas deszczu. Pozwoli to także urządzić grilla, ognisko czy po prostu spotkanie ze znajomymi. Natomiast domek to sposób na to, by spędzić w ogrodzie nawet kilka dni. Taka altanka sprawi również, iż ogród stanie się bardziej okazałym miejscem;
- kwiaty w ogrodzie będą wyglądać bardziej efektownie, jeśli wyłożymy przestrzeń między nimi kolorowymi drobnymi kamyczkami. Najlepiej jest układać je na specjalnej folii, która ochroni przestrzeń między roślinami od rosnących chwastów i konieczności koszenia tam trawy;
- dobrze jest urozmaicić ogród za pomocą oczka wodnego lub małego stawiku z rybami. Imponujące mogą okazać się też takie ozdoby, jak kolumny, rzeźby, ogrodowe krasnale czy fontanny, a jeśli nasz ogród ma odpowiednie predyspozycje terytorialne, można spróbować stworzyć efektowne kamienne schody ogrodowe.
1415002_rosie_in_the_garden_

A jeśli mamy dzieci, warto zadbać o to, by ogródek był dla nich przyjazny. W tym celu można spróbować stworzyć im mały basenik, piaskownicę, a także bezpieczny (a więc najlepiej drewniany) plac do zabaw, na którym będą mogły bawić się samodzielnie lub spotykać się z przyjaciółmi.

Pamiętajmy o tym, ze piękny i zadbany ogródek to taki, który można nazwać nastrojowym, nieco tajemniczym i przyjaznym.
---

Ogród

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…