Kalatea (ostrzeszyn). Kwiat o pięknych liściach - roślina modląca się

Calathea (źródło:Wikipedia)
Ta przepiękna roślina pochodzi z Ameryki Południowej, głównie z Brazylii.
W naturze rośnie na dnie lasów deszczowych, gdzie nie ma z dużo światła lub jest ono bardzo rozproszone (co nie znaczy, że jest tam całkiem ciemno).
Stąd roślina wykształciła niezwykłe zachowanie pozwalające na wykorzystywanie nawet najmniejszego promyka światła - blaszka liściowa podążą za wschodzącym lub zachodzącym słońcem. Niektóre gatunki po zapadnięciu ciemności ustawiają swoje liście pionowo do góry.
Stąd, w niektórych krajach jest nazywana rośliną modlącą się.  Łacińska nazwa rodzaju ”Calathea” pochodzi od greckiego słowa ”kalathos” = kosz. Być może więc nazwa rośliny pochodzi od jej wartości użytkowej - niektóre gatunki służyły (służą) do wyrobu koszyków.

Uprawa
Kalatea niestety nie jest łatwa w uprawie, przeciwnie ma spore wymagania. Najkorzystniejsze dla niej są warunki przypominające szklarnię, choć niektóre gatunki dobrze czują się w naszych mieszkaniach. W domu nie urosną wysoko - z reguły do 30 cm, rzadkością jest też kwitnienie rośliny.


Stanowisko
Kalatei nie należy stawiać w miejscu o pełnym nasłonecznieniu, bardziej odpowiadają jej stanowiska jasne o rozproszonym świetle lub półcieniste.
W mieszkaniu najlepsze będzie okno wychodzące na wschód, doba będzie też wystawa północno-wschodnia lub północno-zachodnia.
Oczywiście roślina lubi ciepło i dużą wilgotność - nie lubi spadków temperatury poniżej 18°C. Nie służą jej też przeciągi.

Podlewanie
Bardzo regularne - letnią, odstałą, miękką wodą. Pamiętajmy, że przesuszenie kwiatka jest równie niebezpieczne jak i jego przelanie. Dlatego podlewamy tak często, aby ziemia była cały czas wilgotna (ale nie mokra).
Ponadto musimy roślinie zapewnić wysoką wilgotność powietrza. Ładnie będzie rosła w widnej łazience. W innym przypadku możemy postawić doniczkę na wilgotnym keramzycie. Oczywiście to nie wystarczy, dodatkowo codziennie rano dokładnie opryskujemy roślinę.

Nawożenie

Nawozimy co dwa tygodnie w okresie wegetacji, czyli od marca do września, słabym roztworem nawozów mineralnych. W okresie od marca do września nawozimy kalateę co dwa tygodnie w umiarkowanych ilościach.

Przesadzanie
Ponieważ roślina rośnie intensywnie - przesadzamy ją co roku, na początku wiosny. Doniczka powinna być tylko o numer większa. Na dnie doniczki kładziemy obowiązkowy drenaż (im grubiej tym lepiej).
Najodpowiedniejszą ziemią jest mieszanka złożona z jednakowych ilości ziemi darniowej, liściowej i torfu z domieszką piasku o pH 5-6.


Rozmnażanie
Łatwe, przez podział bryły korzeniowej dorosłej rośliny. Podczas podziału usuwamy wszystkie obumarłe części i skracamy zbyt długie korzenie. Sadząc poszczególne fragmenty karpy dajemy tylko taką doniczkę by swobodnie weszły korzenie. Przed rozmnażaniem warto na 2-3 dni wstrzymać podlewanie, będzie nam łatwiej roślinę podzielić.

Choroby i szkodniki

Normalnym zjawiskiem jest żółknięcie i zamieranie najstarszych liści. Staramy się je wyciąć przy samej ziemi.
Jeśli jest zbyt sucho, na roślinie pojawia przędziorek, czasem mączlik.
Ogólnie roślina jest odporna na choroby.

Ciekawostki

Gatunki mające duże i twarde liście służą jak u nas kartka papieru do zwijania np. w tubkę do przechowywania drobnych przedmiotów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Celozja

Sansewieria - długa jak język teściowej

Opuncja - najłatwiejszy kaktus do uprawy w doniczce w domu.

Palma Madagaskaru (Pachypodium Lamera) - imponujący sukulent

Mój grubosz - Uszy Shreka

Pandan - czyli wyhoduj drzewo w doniczce -:)