niedziela, 30 czerwca 2013

Storczyk – jeden z cudów orchidei

Storczyk – jeden z cudów orchidei

Do ogrodu, na balkon, do środka, a może na ścieżkę przed domem. Wszędzie sprawdzi się storczyk, który będziemy podziwiać z dużą dozą przyjemności. Jeśli chcecie go poznać nieco bliżej, to zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Zacznijmy więc od rzeczy oczywistych. Storczyk należy do rodziny storczykowatych, w końcu jakby mogło być inaczej. Jest to rodzaj byliny, która staje się coraz bardziej popularna. Storczyk został podzielony na tyle gatunków, że nie sposób będzie nam ich wymienić jednym tchem, dlatego też darujemy sobie te kilkanaście odmian, aby się nie udusić. Uduszenie nie jest bowiem wskazane, jeśli chcemy poznać wszelkie walory zapachowe storczyka.

Wiele gatunków storczyka wpływa jednak na to, że jesteśmy w stanie cieszyć się najróżniejszymi kolorami jego kwiatów, które co tu dużo mówić, potrafią prawdziwych pasjonatów wprawić w pozytywne dreszcze. Jego to bowiem roślina, która przekazuje dużo ciepłych emocji, dzięki czemu relacja na linii człowiek – storczyk zawiązuje się bardzo łatwo i często powstaje z tego dobra znajomość na lata. Wielogatunkowość przekłada się też na różne ułożenie kolorów kwiatów, od malutkich kropek po paski.

Ludzka znajomość ze storczykiem nie jest jednak taka łatwa jak na pozór mogłoby się nam wydawać. Ścisłe zasady wobec jego uprawy nie są bowiem a góry narzucone przez żadną federację działkowców, odpowiedzialnych za ustalanie specyficznych norm. Dopiero po wstępnym zapoznaniu, krok po kroku poznajemy ten cudowny kwiat.

Po stanie liści musimy oceniać odpowiedni dla naszego storczyka poziom naświetlania, zazwyczaj wystarczający okazuje się półcień. Te rośliny są idealne do uprawiania wewnątrz mieszkań, ponieważ w nocy potrzebują temperatury około 18 stopni, a w dzień około 25. Z pewnością w lato jesteśmy w stanie wystawić je na zewnątrz, ale jak wiadomo także niepełną pewnością, ponieważ w Polsce słońce potrafi czasami zawitać na nasz balkon jakieś trzy razy w roku. Zbyt wysoka temperatura także nie jest dobra dla storczyków, więc lepiej nie wyprowadzać się z nimi do Tahiti.

Storczyk lubi człowieka, kiedy ten o niego odpowiednio dba. W jego menu jedna z ulubionych potraw to wilgotność sięgająca 70 %. Musimy je też regularnie nawozić, stosując specjalnie im przeznaczone produkty, które znajdziemy w każdym większym hipermarkecie, kupując porcje rosołowe i banany. Storczyk kwitnie samoistnie raz w roku, ale to taki, który jest leniwy, ponieważ są kwiaty, które pojawiają się częściej. Niektóre z nich nie chcą się wcale obudzić i wtedy musimy je zmobilizować większą różnicą temperatur. Są to w większości bardzo wygodne kwiaty, które nie lubią nigdy stać same, dlatego też musimy pamiętać, aby fundować im specjalne podpórki do storczyka. Mimo, że bywają wyjątkowo kapryśne, pokochamy je jak własne dzieci.


-- O autorze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz