Kroton - roślina o wspaniałych liściach

Kroton to często używana w Polsce inna, łatwiejsza nazwa rośliny z rodziny wilczomleczowatych - Trójskrzynu.
Dzięki swoim przepięknym liściom i szybkiemu wzrostowi jest chętnie uprawiana w naszych mieszkaniach. Mimo, że jest kapryśnym kwiatkiem dzięki odpowiedniej pielęgnacji potrafi urosnąć nawet do 2 metrów.

źródło:pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Colpfl05.jpg
Światło i warunki uprawy
Potrzebuje dużo światła, szczególnie ważne jest to dla odmian o pstrokatych i bardzo kolorowych liściach. Znosi nawet bezpośrednie, silne światło słoneczne.
Trochę problemów może sprawiać zimą. Ponieważ jest to roślina wymagająca trzeba ją obserwować bo lubi ani zbyt suchego powietrza ani chłodu - wtedy może reagować zrzucaniem liści. 

Podlewanie
Latem, gdy jest gorąco co najmniej 2 razy w tygodniu. Gdy jest gorąco lubi zraszanie - ale uwaga, nie wtedy gdy stoi w pełnym słońcu bo można ją poparzyć.
Zimą musimy roślinę obserwować i podlewać zależnie od potrzeb.

Przesadzanie, podłoże i nawożenie
Rocznie pędy mogą przyrastać nawet 25 cm dlatego pamiętajmy o odpowiednim nawożeniu najlepiej nawozem dla roślin o ozdobnych liściach. Roślinę przesadzamy wtedy, gdy doniczka jest wyraźnie za ciasna. Najlepszym podłożem jest mieszanka ziemi próchniczej z torfem.
Wiosną możemy roślinę podciąć a wypuściły nowe pędy. Pamiętajmy jednak, że to wilczomlecz i aby zatrzymać wyciek mleczka miejsce cięcia powinniśmy zasypać sproszkowanym węglem drzewnym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Celozja

Sansewieria - długa jak język teściowej

Opuncja - najłatwiejszy kaktus do uprawy w doniczce w domu.

Palma Madagaskaru (Pachypodium Lamera) - imponujący sukulent

Mój grubosz - Uszy Shreka

Pandan - czyli wyhoduj drzewo w doniczce -:)