Przejdź do głównej zawartości

Kroton - roślina o wspaniałych liściach

Kroton to często używana w Polsce inna, łatwiejsza nazwa rośliny z rodziny wilczomleczowatych - Trójskrzynu.
Dzięki swoim przepięknym liściom i szybkiemu wzrostowi jest chętnie uprawiana w naszych mieszkaniach. Mimo, że jest kapryśnym kwiatkiem dzięki odpowiedniej pielęgnacji potrafi urosnąć nawet do 2 metrów.

źródło:pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Colpfl05.jpg
Światło i warunki uprawy
Potrzebuje dużo światła, szczególnie ważne jest to dla odmian o pstrokatych i bardzo kolorowych liściach. Znosi nawet bezpośrednie, silne światło słoneczne.
Trochę problemów może sprawiać zimą. Ponieważ jest to roślina wymagająca trzeba ją obserwować bo lubi ani zbyt suchego powietrza ani chłodu - wtedy może reagować zrzucaniem liści. 

Podlewanie
Latem, gdy jest gorąco co najmniej 2 razy w tygodniu. Gdy jest gorąco lubi zraszanie - ale uwaga, nie wtedy gdy stoi w pełnym słońcu bo można ją poparzyć.
Zimą musimy roślinę obserwować i podlewać zależnie od potrzeb.

Przesadzanie, podłoże i nawożenie
Rocznie pędy mogą przyrastać nawet 25 cm dlatego pamiętajmy o odpowiednim nawożeniu najlepiej nawozem dla roślin o ozdobnych liściach. Roślinę przesadzamy wtedy, gdy doniczka jest wyraźnie za ciasna. Najlepszym podłożem jest mieszanka ziemi próchniczej z torfem.
Wiosną możemy roślinę podciąć a wypuściły nowe pędy. Pamiętajmy jednak, że to wilczomlecz i aby zatrzymać wyciek mleczka miejsce cięcia powinniśmy zasypać sproszkowanym węglem drzewnym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…