Przejdź do głównej zawartości

Peperomia - piękna ozdoba naszych mieszkań

Przyszła pora na coś trudniejszego w uprawie.
Peperomia (pieprzówka) bo o niej właśnie mowa jest przepiękną rośliną występującą w ponad 1000 odmian. Niestety jej uprawa wymaga dużo starań, choć znam i takie osoby, które twierdzą, że nie ma nic łatwiejszego w pielęgnacji.

Pochodzenie
Roślina w naturze występuje w tropikalnych obszarach Ameryki Południowej i Środkowej. Nieliczne gatunki pochodzą z Afryki.

Uprawa i stanowisko
W Polsce jest to popularna roślina doniczkowa (choć ostatnio zauważam spadek zainteresowania z uwagi na nowe, łatwiejsze w uprawie gatunki). Najczęściej w sprzedaży znajdziemy peperomię kędzierzawą oraz tępolistną.
Ich ozdobą są piękne liście, ale są i gatunki uprawiane ze względu na ładne kwiaty.
Peperomie nie lubią stać w pełnym słońcu, warto zapewnić im światło rozproszone. Jeśli są ustawione w pełnym słońcu liście zaczynają blaknąć lub różowieć.
Zimą, gdy światła jest mało, powinny stać blisko okna. Ponadto temperatura nie powinna spadać poniżej 16 °C. 
Uwaga: nie lubi stać blisko grzejnika czy innego źródła ciepła

Podlewanie i nawożenie
To w przypadku tej rośliny najtrudniejsze zadanie.
Z uwagi na wrażliwe liście, najlepiej podlewać ją przez podsiąkanie, od podstawki. Nie lubi za dużo wody, dlatego latem podlewamy raz w tygodniu a zimą najwyżej raz na 2 tygodnie. Właśnie nadmierne podlewanie jest najczęstszą przyczyną niepowodzeń w uprawie tej rośliny.
Lubią dużą wilgotność w pomieszczeniu w którym rosną.
Nawozić powinniśmy bardzo ostrożnie, w okresie wegetacji maksymalnie raz w miesiącu nawozem płynnym.

Podłoże
Nie lubi ciężkiej gleby. Najodpowiedniejszą będzie próchniczna ziemia kwiatowa z dodatkiem piasku.
Na dnie doniczki trzeba ułożyć drenaż.

Rozmnażanie
Kiedy roślina się zestarzeje i zaczyna wyglądać brzydko, możemy ją odmłodzić z nowych sadzonek sporządzonych z pędów wierzchołkowych.
Wybieramy takie po około 5-6 cm, obrywamy dolne liście i wsadzamy do doniczki. Polecam użycie ukorzeniacza - łatwiej się przyjmują. Doniczki obwiązujemy perforowaną folią, by zapewnić odpowiednią wilgotność.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…