Przejdź do głównej zawartości

Faukaria - czyli "szczęki tygrysa"

Faucaria tigrina (źródło Wikipedia)
Faukaria to jeden z najłatwiejszych w uprawie sukulentów. Przy odrobinie starań potrafi odwdzięczyć się dobrym wzrostem i pięknymi kwiatami.

Ta pochodząca z Afryki Południowej roślina nie rośnie zbyt wysoko (osiąga od 6 do 15 cm), ale potrafi tworzyć gęste i liczne skupiska.
Dlatego roślinę można sadzić do szerokich i płytkich pojemników (sukulent ma płytki system korzeniowy), które przy dobrej pielęgnacji roślina może całkowicie wypełnić.
Oczywiście, tak jak dla każdego sukulenta ważne jest zapewnienie dobrego drenażu, tak aby roślina nie została przelana.

Podlewanie i nawożenie
W okresie intensywnego wzrostu nawozimy roślinę raz w miesiącu i dość obficie podlewamy, pamiętając, aby między kolejnymi podlewaniami roślina mogła lekko przeschnąć.

Uprawa i stanowisko
W naturalnym środowisku w RPA rośliny rosną w pełnym słońcu, dlatego podobne warunki powinniśmy jej zapewnić w domu.
Jasne światło i pełne nasłonecznienie sprzyja kwitnięciu. Można powiedzieć nawet więcej - aby roślina zakwitła, powinna być w pełnym słońcu przez co najmniej 4 godziny dziennie. Dlatego, jeśli jest to możliwe roślinę latem wystawiamy na świeże powietrze (np. na balkon).

Rozmnażanie 
Jest bardzo łatwe, odrosty od rośliny macierzystej odcinamy za pomocą ostrego noża. Pozostawiamy do wyschnięcia powierzchni cięcia na 1-2 dni aby zasuszyć i zapobiec wyciekaniu soku. Tak przygotowaną sadzonkę umieszczamy w lekko wilgotnym podłożu.
Umieszczamy w ciepłym i jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego słońca. Po miesiącu możemy już roślinę przenieść w inne miejsce. Najlepszy czas na rozmnażanie to późna wiosna aż do początku lata, kiedy sukulenty zaczynają intensywny wzrost.

Uwaga:
Ja rozmnażałem roślinę w taki sposób, że na sadzonki umieszczone w doniczce nakładałem worek foliowy z licznymi małymi dziurkami. Ponieważ podłoże było wcześniej dość wilgotne nie trzeba było sadzonek prawie wcale podlewać. Jednak sposób, mimo że sprawdza się doskonale ma swoje mankamenty. Trzeba pilnować aby do roślina nie dostała się pleśń (mech nie jest zagrożeniem) a po ukorzenieniu się roślinę trzeba hartować, tzn. folię zdejmujemy stopniowo, najpierw na godzinę, potem dwie aż do całkowitego usunięcia.

Zachęcam do uprawy "szczęk tygrysa" ta łatwa w uprawie roślina może być wspaniałym okazem w naszej kolekcji sukulentów

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…