Azalia, prawdziwa księżniczka w doniczce

Azalia (różanecznik, rododendron) – to rodzaj roślin z rodziny wrzosowatych. W naturze występuje głównie w Azji oraz ( rzadziej) w Ameryce i w Europie.
Azalia doniczkowa pochodzi od dwóch azalii krzewiastych: indyjskiej i japońskiej. Rośliny te nie mogą zimować w naszym gruncie.

A dlaczego księżniczka w doniczce? 
Kiedy kwitnie wygląda pięknie i dostojnie, ponadto jak każda księżniczka jest kapryśna (w uprawie) i wymaga sporo starań w pielęgnacji.

Stanowisko
Lubi chłodne pomieszczenie, z dala od kaloryferów, grzejników czy innych źródeł ciepła.
Ponieważ lubi temperaturę od 12 do 15ºC trudno w mieszkaniu znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Moja znajoma swoje przepiękne okazy trzyma na przeszklonym balkonie i rosną tam one wspaniale.
Ponadto pomieszczenie w którym trzymamy azalię powinno być dobrze oświetlone.
Ale na koniec uwaga - roślina nie lubi przeciągów!

Podłoże
Roślina nie znosi podłoża zasadowego, dlatego wymaga gleby o o pH 4 - 5. Najlepsza będzie mieszanka ziemi ogrodowej z torfem. Doniczka dla azalii powinna być duża, szeroka i płytka. 

Podlewanie
Nie lubi wody z zawartością wapnia, za to będzie wdzięczna za podlewanie wodą miękką, o temperaturze pokojowej. Staramy się, by podłoże nigdy nie przeschło, powinno być stale lekko wilgotne.
Dobrą metodą jest dostarczanie wilgoci przez podsiąkanie. Stawiamy doniczkę na 15 min w pojemniku z wodą i potem nadmiar wody odsączamy.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Celozja

Sansewieria - długa jak język teściowej

Opuncja - najłatwiejszy kaktus do uprawy w doniczce w domu.

Palma Madagaskaru (Pachypodium Lamera) - imponujący sukulent

Mój grubosz - Uszy Shreka

Pandan - czyli wyhoduj drzewo w doniczce -:)