Przejdź do głównej zawartości

Dekorowanie ogrodu - rośliny ozdobne do ogrodu


Autor: Artelis


Najlepszą porą roku do rozpoczęcia prac związanych z dekoracją ogrodu jest wiosna. Warunki atmosferyczne panujące w tym okresie nie tylko zwiększają szanse na przyjęcie się roślin w nowym środowisku, ale także sprawiają, że praca amatorów ogrodnictwa przebiegać będzie niezwykle lekko i przyjemnie.

Budząca się do życia natura, promienie słoneczne, cisza przerywana świergotem ptaków - czego chcieć więcej? Nie zwlekaj i rozpocznij przemianę swojego ogrodu w zieloną krainę już tej wiosny!

Rośliny ozdobne do ogrodu
Planując zakup roślin ogrodowych należy zapoznać się z kilkoma fundamentalnymi zagadnieniami. W pierwszej kolejności podejmujemy decyzję o umiejscowieniu roślin i dokonujemy oceny pod kątem nasłonecznienia i wielkości wybranego obszaru. Powinno się zwrócić uwagę na to jaką wysokość maksymalną osiągną rośliny w perspektywie kilku lat. Drugim istotnym zagadnieniem jest rodzaj gleby. Upewnijmy się przed zakupem, czy warunki glebowe na Twojej posesji będą odpowiednie do poprawnego przyjęcia się, wzrostu i rozwoju rośliny. Wybór odpowiedniej sadzonki, z powodu ich różnorodności, może nastręczać pewnych problemów, dlatego pokrótce scharakteryzujemy najpopularniejsze grupy.

Byliny - zazwyczaj są to rośliny wieloletnie, odporne na surowe warunki klimatyczne. Najpopularniejsze gatunki to aster, bodziszek, chaber, dzwonek, fiołek, funkia, goździk, lawenda, macierzanka, orlik, pelargonia, pierwiosnek, piwonia, rozchodnik, wiesiołek, zawilec. Uprawa bylin wymaga przekopania podłoża na głębokość 20 cm, odchwaszczenia, dodania nawozu naturalnego lub sztucznego oraz obfitego podlania. Raz na kilka lat byliny można rozmnażać przez podział rośliny.

Drzewa i krzewy iglaste - sadzimy je w miejscach nasłonecznionych, na żyznej, wilgotnej glebie o lekko kwaśnym odczynie (choć zdarzają się wyjątki). W zależności od spodziewanej maksymalnej wysokości rośliny, zagospodarowujemy odpowiednią ilość miejsca. Przed umieszczeniem bryły korzeniowej w wykopanym dołku, należy ją namoczyć w misce z wodą. Drzewa i krzewy iglaste nawozi się mieszankami bogatymi w magnez, które zapobiegają brązowieniu igieł. Najpopularniejsze rodzaje iglaków to cedr, cis, choinka, cyprys, jodła, modrzew, sosna, świerk.

Drzewa i krzewy liściaste - sytuowane najczęściej w granicy działki, chronią ogród przed wiatrem, kurzem i odgłosami z zewnątrz. Przez zasadzeniem należy starannie przygotować podłoże - odchwaścić i rozłożyć nawóz zarówno w obrębie dołka jak i przyległego obszaru. Najczęściej spotykanymi rodzajami krzewów liściastych są forsycja, bez, hortensja, jaśminowiec, kalina, krzewuszka, lilak, magnolia, tawuła, natomiast drzew liściastych - głóg, jarząb, judaszowiec, klon, morwa, wierzba, wiśnia ozdobna.

Paprocie ogrodowe i paprotniki - wymagają gleby żyznej i wilgotnej. W tym celu podłoże urozmaica się ziemią próchniczą, a rośliny podsypuje się mieszanką kory i suchych liści. Można również umieścić paprocie w sąsiedztwie oczek i cieków wodnych.

Pnącza - grupa roślin charakteryzująca się dużą siła wzrostu. Spełniają funkcję dekoracyjną i osłaniającą. Dzielą się na pnącza wijące się - potrzebujące drabinki lub innych wystających elementów architektury ogrodowej, na których mogą się owinąć - oraz pnącza czepne, które posiadają organy czepne przytwierdzające roślinę do elewacji, muru i innych powierzchni płaskich. Wymagania glebowe, poza nielicznymi wyjątkami, nie są zbyt wygórowane - ziemia ogrodowa będzie w zupełności wystarczająca. Popularne rodzaje pnączy to akebia, bluszcz, chmiel, cytryniec, glicynia, powojnik, wiciokrzew, winobluszcz.

Rośliny jedno i dwuletnie - większość roślin z tej grupy nie ma wysokich wymagań glebowych. Luźna ziemia ogrodowa, nawet z domieszką piasku, pozwoli na normalny wzrost rośliny. Nie wymagają dużo przestrzeni, wkomponują się bez problemów pomiędzy inną roślinność ogrodową. Rośliny jedno i dwuletnie charakteryzują się pięknymi kwiatami i stanowią nieodzowną dekorację ogrodu.

Rośliny przybrzeżne i wodne - rośliny umiejscowione na tafli zbiornika wodnego (rośliny pływające), pod jego powierzchnią (rośliny strefy głębokiej - powyżej 50 cm głębokości, rośliny strefy płytkiej do 50 cm głębokości), w strefie bagiennej oraz w strefie przybrzeżnej. Oprócz funkcji dekoracyjnej spełniają także rolę stabilizującą mikrośrodowisko wodne.

Trawy i rośliny trawopodobne - niezwykle ważny element architektury ogrodu. Stanowią uzupełnienie kompozycji złożonej z pozostałych roślin ozdobnych, a coraz częściej są jej głównym elementem aranżacyjnym. Nie mają wygórowanych wymagań glebowych, preferują środowisko średnio wilgotne, nasłonecznione, nie sprawiają kłopotów z rozmnażaniem, które wykonuje się przez podział kęp. Przed zasadzeniem - ziemię należy spulchnić, starannie usunąć chwasty i dodać kompostu.

Artykuł sporządzony przez serwis kalkuluj.pl, sprawdź nasze rośliny ozdobne do ogrodu -bogaty wybór, szczegółowe opisy i najlepszy podział kategorii na rynku.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…

Dracena, jak pielęgnować roślinę smoka?

Dracena, to obecnie bardzo popularny kwiat doniczkowy. Praktycznie w każdym dyskoncie od czasu do czasu jakiś ich gatunek pojawia się w sprzedaży w bardzo korzystnej cenie.
Najczęściej jest to widoczny na zdjęciu gatunek Dracena Obrzeżona.

W sklepach tych, co oczywiste, można kupić z reguły rośliny niewielkie, a draceny w naturze wytwarzają pnie o wysokości 6 metrów i stają się okazałymi drzewami podobnymi do palm.

Nazwa kwiatka oznacza z greckiego samicę smoka, dlatego niekiedy można usłyszeć inną nazwę rośliny: smokowiec.

Uprawa i stanowisko
Aby liście dobrze się wybarwiły, potrzebują dużo światła. Jednak w okolicach południa należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia.
Dracena dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, stąd dobrze aklimatyzuje w naszych mieszkaniach, trzeba jednak jest bardzo wrażliwa na zimne przeciągi. Jeśli doniczka stoi na parapecie, a zimą chcemy otworzyć na dłużej okno, powinniśmy ją przestawić w inne miejsce.

Podlewanie i nawożenie
W lecie podlewamy umiarkowanie, d…

Bluszcz, ozdoba październikowego parku

Spacerując niedawno po parku zaobserwowałam, że bluszcz porastający drzewa ma nowe przyrosty.


O tym zimotrwałym pnączu było już na blogu TUTAJ.
W parku rosną stare, wysokie drzewa, które są porośnięte bluszczem od korzenie prawie do samego czubka.


Na zdjęciu powyżej widoczny jest wspaniały okaz brzozy, ale i inne drzewa są doskonałą podporą dla pędów bluszczu.

Araukaria - drzewo w doniczce

Kiedyś, dawno temu postanowiłam wyhodować w domu drzewo. Nastawiłam się od razu na coś poważnego i do doniczki wsadziłam żołędzia, bo zamarzył mi się piękny dąb.
Sadzonka wzeszła, pojawiło się kilka listków, ale po pewnym czasie młody dąbczak obumarł :(

Istnieje jednak takie drzewko, do tego iglaste które można uprawiać w domu, pod warunkiem, że mamy trochę wolnego miejsca.
Chodzi o araukarię, zielone, iglaste drzewo, które w warunkach domowych rośnie powoli i do sufitu dorasta po wielu latach.

Sądzę, że miłośników roślin doniczkowych zainteresuje fakt, że w okresie jury i kredy olbrzymie araukarie porastały całą ziemię.
To właśnie między ich pniami i w ich cieniu przemykały się olbrzymie dinozaury, a pozostałości pni tych ogromnych drzew do dziś są odkrywane w postaci skamielin.

Jeśli więc chcemy mieć w domu roślinę, której przodkowie porastali cały subkontynent, jeszcze za czasów gdy Ameryka Południowa i Afryka były połączone ze sobą, kupmy araukarię.

Ale już na wstępie muszę powiedzieć: …

Miły zakątek wśród kwiatów

Prawda że piękne miejsce do odpoczynku?
Tu wśród egzotycznych kwiatów, ale i w naszych ogrodach można wyczarować takie magiczne miejsce!