Przejdź do głównej zawartości

Plumeria - piękność z Hawajów

Wcale się nie dziwię zachwytowi Francuza Charlesa Plumier kiedy zobaczył przepięknie kwitnące drzewa.
Jak się nie trudno domyślić, nazwa Plumeria pochodzi od nazwiska tego właśnie francuskiego botanika, który jako pierwszy opisał spotkane gatunki.

W naturze rośliny są drzewami dorastającymi do 10 metrów wysokości i o podobnej średnicy.

Stanowisko i wymagania
Plumeria lubi dużo słońca (w końcu pochodzi z tropików). W Polsce to roślina pokojowa, ale jeśli chcemy umieścić ją na tarasie czy balkonie pamiętajmy o zabezpieczeniu od wiatrów.
Zimą powinniśmy zapewnić roślinie temperaturę 13 – 15 stopni i możliwie dużo światła (dobrze sprawdzi się oszklona weranda lub ganek).Podlewanie i nawożenie
Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, jednak trzeba zapewnić roślinie dobry drenaż inaczej zacznie gnić.
Roślina rośnie bardzo szybko, dlatego wymaga nawożenia szczególnie w okresie letnim. Zimą, w okresie spoczynku podlewamy tylko tyle by roślina nie zaschła.


Podłoże 
Najodpowiedniejsza będzie ziemia do kaktusów (do której dodajemy trochę zwykłej) lub ziemia ogrodnicza z dodatkiem żwiru.Rozmnażanie i przesadzanie
Przesadzamy roślinę co najmniej raz w roku na wiosnę lub kiedy widzimy,że bryła korzeniowa przerosła doniczkę.
Rozmnażamy plumerię z sadzonek lub nasion.
Sadzonki przygotowujemy wiosną. Może to być kawałek pieńka lub górna część rośliny ogłowiona z liści o długości około 30 cm.
Sadzonki z uwagi na wypływający z nich lateks powinny wcześnie przeschnąć.
Nasiona wysiewamy wczesną wiosną. Najlepszym sposobem jest umieszczenie nasion w pojemniku przykrytym perforowaną folią by mieć stałą wilgotność podłoża.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…