środa, 1 lipca 2015

Plumeria - piękność z Hawajów

Wcale się nie dziwię zachwytowi Francuza Charlesa Plumier kiedy zobaczył przepięknie kwitnące drzewa.
Jak się nie trudno domyślić, nazwa Plumeria pochodzi od nazwiska tego właśnie francuskiego botanika, który jako pierwszy opisał spotkane gatunki.

W naturze rośliny są drzewami dorastającymi do 10 metrów wysokości i o podobnej średnicy.

Stanowisko i wymagania
Plumeria lubi dużo słońca (w końcu pochodzi z tropików). W Polsce to roślina pokojowa, ale jeśli chcemy umieścić ją na tarasie czy balkonie pamiętajmy o zabezpieczeniu od wiatrów.
Zimą powinniśmy zapewnić roślinie temperaturę 13 – 15 stopni i możliwie dużo światła (dobrze sprawdzi się oszklona weranda lub ganek).Podlewanie i nawożenie
Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, jednak trzeba zapewnić roślinie dobry drenaż inaczej zacznie gnić.
Roślina rośnie bardzo szybko, dlatego wymaga nawożenia szczególnie w okresie letnim. Zimą, w okresie spoczynku podlewamy tylko tyle by roślina nie zaschła.


Podłoże 
Najodpowiedniejsza będzie ziemia do kaktusów (do której dodajemy trochę zwykłej) lub ziemia ogrodnicza z dodatkiem żwiru.Rozmnażanie i przesadzanie
Przesadzamy roślinę co najmniej raz w roku na wiosnę lub kiedy widzimy,że bryła korzeniowa przerosła doniczkę.
Rozmnażamy plumerię z sadzonek lub nasion.
Sadzonki przygotowujemy wiosną. Może to być kawałek pieńka lub górna część rośliny ogłowiona z liści o długości około 30 cm.
Sadzonki z uwagi na wypływający z nich lateks powinny wcześnie przeschnąć.
Nasiona wysiewamy wczesną wiosną. Najlepszym sposobem jest umieszczenie nasion w pojemniku przykrytym perforowaną folią by mieć stałą wilgotność podłoża.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz