Przejdź do głównej zawartości

Kwiaty – jakie znaczenie wiąże się z kolorem i gatunkiem?

Autor: Marcin Demianiuk

Podarunek w postaci kwiatu zawsze okazuje się idealny dla pokazania swoich uczuć, dla przeprosin lub wyrażenia uznania. Nie każdy jednak wie, jakie gatunki i barwy kwiatów wiążą się z określonymi intencjami. Jak wybrać kwiat by dobrze wyrazić swoje uczucia lub nie popełnić faux pas?

Bratek

Bratek reprezentuje przywiązanie i troskę o drugą osobę. Podarowanie go nie wiąże się z wielkimi uczuciami, ale z szacunkiem i pamięcią o drugiej osobie. Kiedy go wręczamy, okazujemy przywiązanie i liczymy na to samo. Bratki dajemy, kiedy chcemy podziękować za wielką przysługę.

Konwalia

Konwalie, obok lilii, uważa się za kwiaty symbolizujące delikatność, niewinność i piękno. Podarowanie podobnego kwiatu oznacza uznanie wyjątkowej urody drugiej osoby, zachwyt i zauroczenie. Bukiet z konwalii zostanie idealnym prezentem na walentynki, kiedy chcemy wyrazić swoją miłość nieświadomej tego osobie, lub jako prezent na pierwszą randkę.

Niezapominajka

Jak sama nazwa wskazuje, kwiat, który symbolizuje pamięć. Podarowanie niezapominajek to sygnał wiecznej pamięci o drugiej osobie i prośba o to samo. Dawniej niezapominajki dawało się przyjaciołom i przyjaciółkom z wakacji, kolonii lub obozów, tuż przed odjazdem do domu, by przekazać, że na zawsze ich zapamiętamy.

Chryzantema

Istnieje zasada, że chryzantem się nie wręcza. Są to kwiaty kojarzone ze zmarłymi, cmentarzami i grobami. Podczas uroczystości Wszystkich Świętych w całej Polsce dekorowane są nimi groby. Mało kto jednak wie, że nie wszystkie chryzantemy oznaczają pamięć o zmarłych – czerwone chryzantemy to symbol miłości, zaś różowe oddania. Złociste oznaczają pamięć i myślenie o ukochanej osobie – i takiej barwy chryzantemy stanowią najczęstszy widok na cmentarzach. Opinia chryzantemy jako kwiatu typowo pogrzebowego utarła się już i wręczenie jej raczej nie spotka się z aprobatą.

Róże

Róża została najbardziej popularnym i odpowiednim kwiatem do podarowania, głównie ze względu na wiele barw, oznaczających różne uczucia. Czerwona róża stanowi wyraz potężnej, niezmąconej niczym miłości, miłości aż do śmierci i wbrew wszelkim przeciwnościom, natomiast biała to już symbol szacunku i niewinności. Oraz, podobnie jak czerwona, miłości, jednak tej pierwszej, najniewinniejszej i czułej. Białe róże stanowią także idealny pomysł na prezent z okazji ślubu bliskiej osoby.
Różową różę podarujemy komuś, komu zechcemy podziękować, okazujemy mu wdzięczność i chcemy wyrazić naszą przyjaźń. Negatywne uczucia wyraża się za pomocą żółtych róż – chociaż kwiatów tej barwy z zasady nie wręcza się. Oznaczają one zazdrość, złe myśli i niechęć.

Istnieje romantyczna anegdotka dotycząca róż – pewien chłopak, podarował swojej ukochanej bukiet dwunastu czerwonych róż mówiąc przy tym, że kiedy wszystkie uschną, wówczas skończy się jego miłość. Zrozpaczona dziewczyna dopiero po jakimś czasie zauważyła, że niektóre kwiaty są sztuczne. Wszystkie róże zatem nie mogły umrzeć, dlatego miłość tej pary miała trwać wiecznie. Zatelefonowanie do hurtowni kwiatów sztucznych w celu zakupienia kilku kwiatków do żywego bukietu, by potem podarować go z podobnym wyznaniem może zaowocować bardzo romantycznym efektem.
Także ilość róż posiada własne znaczenie – jedna symbolizuje miłość od pierwszego wejrzenia, natomiast 3 to wyznanie miłości. 108 stanowi zwyczaj podczas oświadczyn, 365 wyraża bezgraniczną miłość każdego dnia.

Każdy kwiat oznacza co innego, warto jednak zadbać o urozmaicenie bukietu stosując dodatki florystyczne, jak choćby wstążki czy folie. Tak ubrany kwiat zyska jeszcze większe znaczenie, ponieważ bukiet wygląda na zadbany – tak samo jak uczucia, które wyrażamy wręczając kwiaty. Jeżeli kwiat mają ozdabiać mieszkanie przez długą część roku, dobrym wyborem (zwłaszcza zimą) może zostać zainwestowanie w kwiaty sztuczne – równie piękne jak prawdziwe, a jednocześnie mogące przetrwać bardzo długo.


Zdjęcie udostępnione przez TERJANSKLEP
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…

Dracena, jak pielęgnować roślinę smoka?

Dracena, to obecnie bardzo popularny kwiat doniczkowy. Praktycznie w każdym dyskoncie od czasu do czasu jakiś ich gatunek pojawia się w sprzedaży w bardzo korzystnej cenie.
Najczęściej jest to widoczny na zdjęciu gatunek Dracena Obrzeżona.

W sklepach tych, co oczywiste, można kupić z reguły rośliny niewielkie, a draceny w naturze wytwarzają pnie o wysokości 6 metrów i stają się okazałymi drzewami podobnymi do palm.

Nazwa kwiatka oznacza z greckiego samicę smoka, dlatego niekiedy można usłyszeć inną nazwę rośliny: smokowiec.

Uprawa i stanowisko
Aby liście dobrze się wybarwiły, potrzebują dużo światła. Jednak w okolicach południa należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia.
Dracena dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, stąd dobrze aklimatyzuje w naszych mieszkaniach, trzeba jednak jest bardzo wrażliwa na zimne przeciągi. Jeśli doniczka stoi na parapecie, a zimą chcemy otworzyć na dłużej okno, powinniśmy ją przestawić w inne miejsce.

Podlewanie i nawożenie
W lecie podlewamy umiarkowanie, d…

Bluszcz, ozdoba październikowego parku

Spacerując niedawno po parku zaobserwowałam, że bluszcz porastający drzewa ma nowe przyrosty.


O tym zimotrwałym pnączu było już na blogu TUTAJ.
W parku rosną stare, wysokie drzewa, które są porośnięte bluszczem od korzenie prawie do samego czubka.


Na zdjęciu powyżej widoczny jest wspaniały okaz brzozy, ale i inne drzewa są doskonałą podporą dla pędów bluszczu.

Araukaria - drzewo w doniczce

Kiedyś, dawno temu postanowiłam wyhodować w domu drzewo. Nastawiłam się od razu na coś poważnego i do doniczki wsadziłam żołędzia, bo zamarzył mi się piękny dąb.
Sadzonka wzeszła, pojawiło się kilka listków, ale po pewnym czasie młody dąbczak obumarł :(

Istnieje jednak takie drzewko, do tego iglaste które można uprawiać w domu, pod warunkiem, że mamy trochę wolnego miejsca.
Chodzi o araukarię, zielone, iglaste drzewo, które w warunkach domowych rośnie powoli i do sufitu dorasta po wielu latach.

Sądzę, że miłośników roślin doniczkowych zainteresuje fakt, że w okresie jury i kredy olbrzymie araukarie porastały całą ziemię.
To właśnie między ich pniami i w ich cieniu przemykały się olbrzymie dinozaury, a pozostałości pni tych ogromnych drzew do dziś są odkrywane w postaci skamielin.

Jeśli więc chcemy mieć w domu roślinę, której przodkowie porastali cały subkontynent, jeszcze za czasów gdy Ameryka Południowa i Afryka były połączone ze sobą, kupmy araukarię.

Ale już na wstępie muszę powiedzieć: …

Miły zakątek wśród kwiatów

Prawda że piękne miejsce do odpoczynku?
Tu wśród egzotycznych kwiatów, ale i w naszych ogrodach można wyczarować takie magiczne miejsce!