Przejdź do głównej zawartości

Przygotowanie ogrodu do zimy


Autor: Michał PliszkaWielu osobom wydaje się, iż nie musimy specjalnie przygotowywać naszego ogrodu na przyjście zimy. Jednak należy wiedzieć, iż jest to ważne i powinniśmy wiedzieć, jak to zrobić.

Osłonięte drzewa oraz krzewy

Zima jest bardzo ciężką porą roku dla naszych roślin. Często zbyt niskie temperatury sprawiają, iż krzewy, a także rośliny, które znajdują się w naszym ogrodzie i nie są odpowiednio zabezpieczone, mogą zmarznąć. Tym samym na wiosnę mogą mieć zdecydowanie mniej kwiatów lub też przestać kwitnąć.      Również zmienne warunki atmosferyczne, a także niskie temperatury mogą zniszczyć pozostałe wyposażenie naszego ogrodu, jak i również jego architekturę. Z tego powodu tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie wyposażenia naszego ogrodu, jak i również roślin przed mroźnymi miesiącami.
Przede wszystkim, jeżeli przygotowujemy ogród na nadejście zimy, powinniśmy zacząć od roślin. To właśnie one są najbardziej wymagające, a także szczególnie narażone na działanie niskich temperatur. Jak już wcześniej wspomniano, ujemne temperatury mogą być dla nich bardzo szkodliwe. Z tego powodu powinniśmy je odpowiednio zabezpieczyć. Jednak zanim to zrobimy, pierwszy etap to przede wszystkim pielęgnacja roślin oraz krzewów.
Wiele osób uważa, iż w sezonie jesiennym nie ma zbyt wiele pracy w ogrodzie. Jest to bardzo błędne myślenie, ponieważ w tym okresie, w naszym ogrodzie pracy jest najwięcej. Zanim zaczniemy osłaniać nasze rośliny oraz krzewy przed zimą, warto o nie zadbać. To właśnie w okresie jesiennym powinniśmy przyciąć gałęzie krzewów, a także usunąć martwe gałązki. Warto również dokładnie sprawdzić, czy nasze drzewa oraz krzewy nie mają połamanych gałęzi. Jeżeli tak, powinniśmy także się ich pozbyć. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie miejsca cięcia specjalnym preparatem. Powinien to być środek, który jest preparatem grzybobójczym. Dzięki temu, poprzez powstałą "ranę" w naszym drzewie, nie dostaną się do niego żadne szkodliwe bakterie oraz grzyby, które mogłyby spowodować jego chorobę. 
Jeżeli decydujemy się także na przycinanie gałęzi krzewów, powinniśmy pamiętać, iż często w okresie jesiennym tego typu rośliny posiadają owoce. Należy je pozostawić, ponieważ są one doskonałym źródłem pożywienia dla wielu ptaków, także w okresie wczesnej zimy. 
Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku bylin. Istnieją pewne rodzaje tego typu roślin, jak przykładowo Rudbeckia, czy też Achillea, które także w tym okresie, tak samo jak byliny, mają owoce. Je także powinniśmy pozostawić dla zwierząt. Warto dodać, iż w naszym ogrodzie możemy znaleźć także rośliny jednoroczne. Z tego powodu należy je wykopać, aby przygotować glebę na nadejście wiosny.
Jeżeli zadbaliśmy już o odpowiednią higienę naszych roślin oraz drzew i krzewów, możemy przystąpić do ich osłony. Zazwyczaj szczególnej osłony przed mroźnym wiatrem oraz śniegiem, a także niskimi temperaturami wymagają rośliny, które nie rosną naturalnie w naszej strefie klimatycznej. Z tego powodu warto zrobić rozeznanie, które krzewy oraz rośliny wymagają szczególnej opieki. Warto wiedzieć, iż najczęściej do zabezpieczenia roślin na zimę używa się agrowłókninę. Jest to bardzo popularny materiał syntetyczny, który nie tylko chroni rośliny przed niskimi temperaturami, ale także pozwala im oddychać. Doskonale przepuszcza powietrze, a także jest bardzo trwała i dzięki temu można ją używać kilka razy. Z tego powodu tak wiele osób decyduje się na jej zakup. Kolejnym przykładem materiału, który również jest bardzo popularny, to papier szary. Stopniowo zastąpiła go agrowłóknina, jednak wciąż wiele osób również decyduje się na jego wykorzystanie. 
Szczególnie dla krzewów polecana jest kora, a także trociny, które wysypuje się w okolicy rośliny. Są one doskonałe w przypadku, gdy zima jest mroźna, jednak nie ma śniegu. Wbrew pozorom śnieg jest bardzo przydatny dla roślin, ponieważ zapobiega przemrożeniom korzeni roślin. Jeżeli zima jest bezśnieżna, warto zadbać o to, aby nasze krzewy były obsypane korą. Równie często do ochrony roślin wykorzystywane są maty słomiane, jednak w przypadku, gdy nasza działka znajduje się w pobliżu lasu, jest większe prawdopodobieństwo, iż nasz materiał ochronny stanie się pożywieniem dla zwierząt.

Zadbane oczko wodne

Rośliny w naszym ogrodzie są ważne, ponieważ to w głównej mierze one nadają mu niepowtarzalny charakter. Jednak jeżeli pragniemy właściwie przygotować swój ogród na nadejście mroźnej zimy, powinniśmy także pomyśleć o pozostałym wyposażeniu naszego ogrodu. Często bardzo wiele osób posiada różnego rodzaju oczka wodne. Warto pamiętać, iż zanim nadejdzie zima, powinniśmy dokładnie je oczyścić. Jeżeli nie są one zamieszkałe przez zwierzęta, należy spuścić całą wodę ze zbiornika i kolejno dokładnie go wyczyścić, odłączając tym samym wszelkie urządzenia, takie jak miedzy innymi filtr oraz pompka. Także bardzo ważne jest odłączenie węża ogrodowego i wypuszczenie z niego wody, aby podczas mrozu nie rozsadziło tego elementu. Tak samo powinniśmy postąpić w przypadku oczka wodnego. Jeżeli oczyścimy go z wszelkiej roślinności, powinniśmy dokładnie usunąć z niego pozostałą wodę. 
Może się zdarzyć, iż zbyt niska temperatura spowoduje pęknięcie naszego zbiornika, ponieważ w jego zakamarkach będzie znajdowała się woda. Jednak jeżeli nasze oczko wodne jest zamieszkiwane przez zwierzęta, powinniśmy pamiętać, iż nie należy usuwać roślinności. Również należy zadbać o stworzenie przerębla w lodzie. Jednak nie powinniśmy robić tego mechanicznie. Idealnym rozwiązaniem będzie zrobienie dziury w lodzie za pomocą gorącej wody.

Uporządkowana architektura ogrodowa

Bardzo ważne jest również sprzątnięcie z ogrodu mebli. Warto je schować w suche miejsce, ponieważ niskie temperatury mają negatywny wpływ na materiał, z jakiego wykonane są meble ogrodowe, niezależnie od jego rodzaju. Jednak zanim je schowamy, powinniśmy je wcześniej dokładnie oczyścić, a w przypadku mebli drewnianych, odpowiednio zaimpregnować. W naszym ogrodzie bardzo ważny jest także trawnik. Powinien być on również odpowiednio przygotowany na nadejście zimy. Należy zgrabić wszelkie liście, jakie w sezonie jesiennym spadły z pobliskich drzew. Powinniśmy także go systematycznie kosić, ponieważ trawa może rosnąć nawet do połowy listopada. Jeżeli jesień jest sucha, należy także pamiętać o jego nawodnieniu, a także systematycznym nawożeniu.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak przygotować ogród do zimy. Jak można zauważyć, nie jest to takie trudne. Wystarczy jedynie trochę wiedzy oraz systematyczność, a nasz ogród na wiosnę znów będzie piękny.

Wbrew pozorom przygotowanie ogrodu do zimy nie jest takie trudne. Wystarczy jedynie dobrze poznać rośliny, a także drzewa oraz krzewy, jakie znajdują się w naszym ogrodzie i odpowiednio o nie zadbać. Warto także pamiętać o pozostałym wyposażeniu naszego ogrodu, ponieważ tylko właściwa impregnacja pozwoli cieszyć nam się z tej architektury w przyszłym sezonie.

Artykuł przygotowany przez Ogrodolandię oferującą min. meble do ogrodu: http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…

Dracena, jak pielęgnować roślinę smoka?

Dracena, to obecnie bardzo popularny kwiat doniczkowy. Praktycznie w każdym dyskoncie od czasu do czasu jakiś ich gatunek pojawia się w sprzedaży w bardzo korzystnej cenie.
Najczęściej jest to widoczny na zdjęciu gatunek Dracena Obrzeżona.

W sklepach tych, co oczywiste, można kupić z reguły rośliny niewielkie, a draceny w naturze wytwarzają pnie o wysokości 6 metrów i stają się okazałymi drzewami podobnymi do palm.

Nazwa kwiatka oznacza z greckiego samicę smoka, dlatego niekiedy można usłyszeć inną nazwę rośliny: smokowiec.

Uprawa i stanowisko
Aby liście dobrze się wybarwiły, potrzebują dużo światła. Jednak w okolicach południa należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia.
Dracena dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, stąd dobrze aklimatyzuje w naszych mieszkaniach, trzeba jednak jest bardzo wrażliwa na zimne przeciągi. Jeśli doniczka stoi na parapecie, a zimą chcemy otworzyć na dłużej okno, powinniśmy ją przestawić w inne miejsce.

Podlewanie i nawożenie
W lecie podlewamy umiarkowanie, d…

Bluszcz, ozdoba październikowego parku

Spacerując niedawno po parku zaobserwowałam, że bluszcz porastający drzewa ma nowe przyrosty.


O tym zimotrwałym pnączu było już na blogu TUTAJ.
W parku rosną stare, wysokie drzewa, które są porośnięte bluszczem od korzenie prawie do samego czubka.


Na zdjęciu powyżej widoczny jest wspaniały okaz brzozy, ale i inne drzewa są doskonałą podporą dla pędów bluszczu.

Araukaria - drzewo w doniczce

Kiedyś, dawno temu postanowiłam wyhodować w domu drzewo. Nastawiłam się od razu na coś poważnego i do doniczki wsadziłam żołędzia, bo zamarzył mi się piękny dąb.
Sadzonka wzeszła, pojawiło się kilka listków, ale po pewnym czasie młody dąbczak obumarł :(

Istnieje jednak takie drzewko, do tego iglaste które można uprawiać w domu, pod warunkiem, że mamy trochę wolnego miejsca.
Chodzi o araukarię, zielone, iglaste drzewo, które w warunkach domowych rośnie powoli i do sufitu dorasta po wielu latach.

Sądzę, że miłośników roślin doniczkowych zainteresuje fakt, że w okresie jury i kredy olbrzymie araukarie porastały całą ziemię.
To właśnie między ich pniami i w ich cieniu przemykały się olbrzymie dinozaury, a pozostałości pni tych ogromnych drzew do dziś są odkrywane w postaci skamielin.

Jeśli więc chcemy mieć w domu roślinę, której przodkowie porastali cały subkontynent, jeszcze za czasów gdy Ameryka Południowa i Afryka były połączone ze sobą, kupmy araukarię.

Ale już na wstępie muszę powiedzieć: …

Miły zakątek wśród kwiatów

Prawda że piękne miejsce do odpoczynku?
Tu wśród egzotycznych kwiatów, ale i w naszych ogrodach można wyczarować takie magiczne miejsce!