czwartek, 3 grudnia 2015

Kotyledon falisty (cotyledon undulata)

"Cotyledon undulata" by Tangopaso - Own work. Licensed under Public Domain via Commons.


Kotyledon to bardzo piękny sukulent. Charakteryzuje się niezwykłymi liśćmi jak żywo przypominającymi wytwór szalonego rzeźbiarza :)
Na dodatek są one ładnie wybarwione, co sprawia, że ta dorastająca do 50 cm wysokości roślina jest ozdobą każdej kolekcji miłośnika sukulentów.

Gleba i nawożenie
Najlepiej rośnie w typowej mieszance dla sukulentów. Ja do ziemi ogrodowej dodawałem trochę piasku i garstkę drobnego żwirku (kamyczków przesianych przy betoniarce). Jeżeli nie zapomnimy o dobrym drenażu kotyledon w tej mieszance będzie rósł wspaniale!
Ja prawdę mówiąc dodawałem nawozu do kaktusów do doniczki tylko raz w roku, ale jeśli rozcieńczycie go do 1/2 zalecanej dawki - można robić to częściej.

Podlewanie
Liście są bardzo wrażliwe na wodę. Dlatego podlewam ją (jak większość moich sukulentów i kaktusów) przez podsiąkanie. Po prostu wlewam wodę na podstawkę i wylewam nadmiar po 15 minutach.
Oczywiście, tak jak i inne sukulenty - wody dostarczamy umiarkowanie, a między jednym a drugim podlewanie pozwalamy całkowicie podłożu wyschnąć.

Stanowisko
Tu zaskoczenia nie ma, roślina lubi stanowisko słoneczne, ale w najgorętsze dni, powinniśmy zapewnić osłonę przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
Jeśli kotyledon będzie stać w jasnym miejscu, jego liście będą pięknie wybarwione. W cieniu ich kolor pozostanie zielony.
Zimą, w okresie spoczynku sukulent wymaga niskiej temperatury (znosi nawet 5 ° C ).

Rozmnażanie
Bardzo łatwe przez nasiona oraz sadzonki liściowe. Kwiaty mają kolor pomarańczowy-żółty.

Właściwości użytkowe
Okłady z podgrzewanych liści leczy ponoć czyraki, odciski, brodawki i ropnie.
Ale uwaga roślina jest trująca po spożyciu, uważajmy na małe dzieci i zwierzęta.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz