Przejdź do głównej zawartości

Dzieci w ogrodzie. Co zrobić by nie niszczyły naszych kwiatów?

Dzieci to nasza przyszłość. Ale zanim już dorosną do wieku dorosłego, trzeba im poświęcić wiele uwagi.

A co ma to wspólnego z kwiatami? Z ogrodem?

Właśnie że ma. Jeśli mamy piękny, wypielęgnowany ogród i z wizytą przyjdzie syn (córka) z dwójką swoich dzieci - to trzeba liczyć się z tym, że ich ciekawość może spowodować szkody :)

Metody są dwie. 
Pierwsza to metoda poznawczo-wykonawcza.
Musimy pozwolić dziecku wcielić się w badacza.
Weźmy choćby tak prozaiczną czynność jaką jest podlewanie. Jeśli powiemy dziecku, by podlało kwiatki by pomóc babci (dziadkowi) to początkowo będzie robić to z zapałem. Jednak przy drugiej-trzeciej konewce pojawia się znużenie.
Możemy jednak postąpić inaczej zaciekawić dziecko. Podkreślić jak ważną dla roślin czynność wykonują. Trzeba opowiedzieć, że inaczej podlewa się rośliny cebulowe a inaczej te o ozdobnych liściach. Jak jeszcze wyrazimy wątpliwość, czy dziecko poradzi sobie z tak trudnym zadaniem i zapamięta co się jak podlewa - efekt w postaci autentycznego zaangażowania się w pracę - murowany!

Podobnie jest z przycinaniem roślin, usuwaniem starych, obumarłych części czy wyrywaniem chwastów. Jeśli w sposób ciekawy opowiemy dziecku, jak to chwasty zabierają kwiatom cenne składniki odżywcze, jak zasłaniają im słońce - nasi słuchacze prace przy roślinkach wykonają chętnie i dokładnie.
A przy okazji wykonamy cenną pracę edukacyjno-wychowawczą :)

Drugi sposób jest równie dobry. Polega na utworzeniu miejsca do zabawy dla dzieci
Dobrze, szczególnie dla tych młodszych, sprawdza się plastikowa piaskownica. Modna ostatnio stała się trampolina.
Równie dobry (szczególnie w ciepłe dni) będzie dmuchany basenik lub większe naczynie wypełnione wodą. Ten sposób nie zabezpieczy nas jednak w momencie, kiedy dziecku znudzi się zabawa i będzie chciało pokopać sobie w rabatce z naszymi różami.
Wtedy trzeba wrócić do punktu pierwszego :)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…