Przejdź do głównej zawartości

Wiosna coraz bliżej - czas na przesadzanie. Część 1

Dzisiaj wraz z mężem zabraliśmy się za przesadzanie naszych kwiatków doniczkowych. Mieszkanie mamy spore, metraż jak w małym domku, toteż wyzwanie przed nami niemałe, bo roślinek jest dużo.

Grunt, to dobra organizacja, dlatego zabraliśmy się do sprawy metodycznie. 
Najpierw oględziny. Stwierdziliśmy, że aż 9 kwiatków wymaga przesadzenia. W przypadku 4 (posadzonych do bardzo dużych donic) postanowiliśmy, że wymienimy tylko wierzchnią, starą warstwę ziemi.

Teraz przyszła kolej na doniczki. Aż siedem z nich było albo starych i mocno zniszczonych, albo z plastiku.
Okazało się, że tylko dwie będziemy mogli wykorzystać ponownie i czeka nas spory wydatek - trzeba będzie dokupić 7 nowych!

W tym momencie ktoś może kręcić głową, że nie powinno pozostawiać się starych doniczek, bo czają się w nich grzyby lub szkodniki.
Tak wiemy, ale te dwie pozostawione były w bardzo dobrym, niemal idealnym stanie. W dalszej części opowiemy jak trzeba wyczyścić doniczki aby zminimalizować ryzyko "zarażenia" nowych roślin.

Zanim wybraliśmy się do sklepu ogrodniczego, mąż wymierzył średnicę i wysokości każdej z doniczek, które chcieliśmy zastąpić.
To bardzo ważne, te nowe powinny być tylko trochę większe od starych.
Pomiary są ważne również z punktu widzenia prowadzenia obliczeń: ile ziemi trzeba kupić do wypełnienia doniczek.
Trochę matematyki i ....
Jak nam wyszło opowiemy również w następnym odcinku.

Teraz wizyta u ogrodnika.
Na szczęście mamy blisko. Sklep prowadzą bardzo miłe Panie, które bardzo zachęcały do skorzystania z ich podpowiedzi i porad.
Ale my jesteśmy słabymi klientami z punktu widzenia marketingu handlowego. Po prostu wypisaliśmy sobie na kartce co mamy kupić i tak zrobiliśmy.

Pokręciliśmy się po sklepie może z 15 minut i wszystkie towary mieliśmy w koszykach:

  • 7 doniczek w komplecie z podstawkami. Czy są ładne zobaczycie sami na zdjęciach, nam się podobały a o gustach przecież się nie dyskutuje. Ponadto kolorystycznie miały pasować do wystroju kuchni, salonu i pracowni męża. Zdecydowaliśmy się na doniczki ceramiczne, powlekane emalią. W końcu rośliny stoją na eksponowanych miejscach w pomieszczeniach mieszkalnych i mają zdobić a nie szpecić nasze mieszkanko!
  • 5 litrów ziemi do kaktusów i sukulentów
  • 10 litrów ziemi uniwersalnej
  • nawóz do kaktusów i sukulentów
  • nawóz uniwersalny do roślin pokojowych.
I to wszystkie nasze zakupy, nie kupiliśmy nic niepotrzebnego!
Teraz pozostał już tylko transport towarów do domu i przygotowanie do zasadniczej części przedsięwzięcia - przesadzania.

Ale o tym przeczytacie w następnej części.
c.d.n.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…

Dracena, jak pielęgnować roślinę smoka?

Dracena, to obecnie bardzo popularny kwiat doniczkowy. Praktycznie w każdym dyskoncie od czasu do czasu jakiś ich gatunek pojawia się w sprzedaży w bardzo korzystnej cenie.
Najczęściej jest to widoczny na zdjęciu gatunek Dracena Obrzeżona.

W sklepach tych, co oczywiste, można kupić z reguły rośliny niewielkie, a draceny w naturze wytwarzają pnie o wysokości 6 metrów i stają się okazałymi drzewami podobnymi do palm.

Nazwa kwiatka oznacza z greckiego samicę smoka, dlatego niekiedy można usłyszeć inną nazwę rośliny: smokowiec.

Uprawa i stanowisko
Aby liście dobrze się wybarwiły, potrzebują dużo światła. Jednak w okolicach południa należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia.
Dracena dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, stąd dobrze aklimatyzuje w naszych mieszkaniach, trzeba jednak jest bardzo wrażliwa na zimne przeciągi. Jeśli doniczka stoi na parapecie, a zimą chcemy otworzyć na dłużej okno, powinniśmy ją przestawić w inne miejsce.

Podlewanie i nawożenie
W lecie podlewamy umiarkowanie, d…

Bluszcz, ozdoba październikowego parku

Spacerując niedawno po parku zaobserwowałam, że bluszcz porastający drzewa ma nowe przyrosty.


O tym zimotrwałym pnączu było już na blogu TUTAJ.
W parku rosną stare, wysokie drzewa, które są porośnięte bluszczem od korzenie prawie do samego czubka.


Na zdjęciu powyżej widoczny jest wspaniały okaz brzozy, ale i inne drzewa są doskonałą podporą dla pędów bluszczu.

Araukaria - drzewo w doniczce

Kiedyś, dawno temu postanowiłam wyhodować w domu drzewo. Nastawiłam się od razu na coś poważnego i do doniczki wsadziłam żołędzia, bo zamarzył mi się piękny dąb.
Sadzonka wzeszła, pojawiło się kilka listków, ale po pewnym czasie młody dąbczak obumarł :(

Istnieje jednak takie drzewko, do tego iglaste które można uprawiać w domu, pod warunkiem, że mamy trochę wolnego miejsca.
Chodzi o araukarię, zielone, iglaste drzewo, które w warunkach domowych rośnie powoli i do sufitu dorasta po wielu latach.

Sądzę, że miłośników roślin doniczkowych zainteresuje fakt, że w okresie jury i kredy olbrzymie araukarie porastały całą ziemię.
To właśnie między ich pniami i w ich cieniu przemykały się olbrzymie dinozaury, a pozostałości pni tych ogromnych drzew do dziś są odkrywane w postaci skamielin.

Jeśli więc chcemy mieć w domu roślinę, której przodkowie porastali cały subkontynent, jeszcze za czasów gdy Ameryka Południowa i Afryka były połączone ze sobą, kupmy araukarię.

Ale już na wstępie muszę powiedzieć: …

Miły zakątek wśród kwiatów

Prawda że piękne miejsce do odpoczynku?
Tu wśród egzotycznych kwiatów, ale i w naszych ogrodach można wyczarować takie magiczne miejsce!