Jak poprawnie założyć trawnik?


Autor: Roman CzarnackiZakładanie trawnika nie jest tak prostą czynnością jak się wydaje. Wiele osób sądzi, że wystarczy po prostu zaorać ziemię, przejechać wałkiem i zasiać trawę, i wszystko powinno urosnąć. Niestety w ten sposób nie otrzymamy idealnie równego trawnika. O to jak poprawnie założyć trawnik.Dlaczego warto przygotować dobrze trawnik?
To właśnie trawnik jest najbardziej eksploatowaną częścią ogrodu. Dzięki niemu możemy aktywnie spędzać czas - zielony dywan zakładany jest właśnie w tym celu! Wpływa też korzystnie na mikroklimat wokół naszego domu, gdyż obniża temperaturę powietrza. Ogranicza również wzbijanie kurzu i pyłów. Warto zatem odpowiednio dobrze przygotować glebę pod siew lub ułożenie trawnika z rolki.

Jak przygotować glebę pod założenie trawnika?
Aby dobrze przygotować glebę należy ją uprzednio przekopać, mniej więcej na głębokość około 20 centymetrów. Na tej wysokości gleba ma najwięcej składników odżywczych, odpowiednie natlenienie gleby przyspieszy ukorzenienie trawy i ułatwi jej prawidłowy wzrost. Następną czynnością powinno być usunięcie z przekopanej gleby chwastów, kamyków i innych niepotrzebnych przedmiotów, które znaleźć można w ziemi. W przypadku, niektórych gleb można zastosować odpowiednie nawozy, które przygotują podłożenie do siewu.

Jakie dobrać nasiona do trawnika?
Dobór mieszanki zależeć będzie w głównej mierze o przeznaczenia naszego trawnika, stopnia jego nasłonecznienia i sąsiedztwa innych roślin. Większość trawników pełni przede wszystkim funkcje rekreacyjne, w dalszej kolejności reprezentacyjne, dlatego odpowiednimi mieszankami może być wembley. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na skład mieszanki jest również rodzaj gleby, na którym wykonywać będziemy siew. Większość ekspertów odradza stosowanie mieszanki jednoskładnikowej, ze względu na gorsze parametry użytkowe.

Kiedy i jak zakładać trawnik?
Najlepszym okresem na zakładanie trawnika jest pełnia wiosny, a więc okres pomiędzy kwietniem a majem oraz okres późno letni, czyli druga połowa sierpnia oraz cały wrzesień. Siewu można dokonać ręcznie, zachowując przy tym, aby nasiona zostały rozrzucone równomiernie. Zbyt rzadki zasiew spowoduje powstanie ubytków, które będzie trzeba uzupełnić, natomiast siew zbyt gęsty narazi trawnik na ryzyko chorób grzybowych. Trawnik można zakładać również przy pomocy siewnika, co spowoduje, że trawa zostanie odpowiednio i równomiernie zasiana na całej powierzchni. Pamiętać należy, że siewu należy dokonywać na lekko wilgotny grunt, który należy później przykryć około 1-2 centymetrową warstwą gleby. Pierwsze koszenie powinno mieć miejsce, gdy trawa urośnie na wysokość około 10 centymetrów.
W przypadku trawnika z rolki, przed rozwinięciem rolki wystarczy lekko grabiami zruszyć darń, aby korzenie miały ułatwiony wzrost. W miejscach styku rolek oraz na rogach należy lekko przysypać ziemią. Następnie można lekko zrosić trawnik. Do koszenia będzie nadawać się dopiero po około 3 tygodniach.

Profesjonalne zakładanie trawników w Łodzi - poznaj ofertę firmy ale-ogrod.com.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Celozja

Sansewieria - długa jak język teściowej

Opuncja - najłatwiejszy kaktus do uprawy w doniczce w domu.

Palma Madagaskaru (Pachypodium Lamera) - imponujący sukulent

Mój grubosz - Uszy Shreka

Pandan - czyli wyhoduj drzewo w doniczce -:)