Przejdź do głównej zawartości

Jak poprawnie założyć trawnik?


Autor: Roman CzarnackiZakładanie trawnika nie jest tak prostą czynnością jak się wydaje. Wiele osób sądzi, że wystarczy po prostu zaorać ziemię, przejechać wałkiem i zasiać trawę, i wszystko powinno urosnąć. Niestety w ten sposób nie otrzymamy idealnie równego trawnika. O to jak poprawnie założyć trawnik.Dlaczego warto przygotować dobrze trawnik?
To właśnie trawnik jest najbardziej eksploatowaną częścią ogrodu. Dzięki niemu możemy aktywnie spędzać czas - zielony dywan zakładany jest właśnie w tym celu! Wpływa też korzystnie na mikroklimat wokół naszego domu, gdyż obniża temperaturę powietrza. Ogranicza również wzbijanie kurzu i pyłów. Warto zatem odpowiednio dobrze przygotować glebę pod siew lub ułożenie trawnika z rolki.

Jak przygotować glebę pod założenie trawnika?
Aby dobrze przygotować glebę należy ją uprzednio przekopać, mniej więcej na głębokość około 20 centymetrów. Na tej wysokości gleba ma najwięcej składników odżywczych, odpowiednie natlenienie gleby przyspieszy ukorzenienie trawy i ułatwi jej prawidłowy wzrost. Następną czynnością powinno być usunięcie z przekopanej gleby chwastów, kamyków i innych niepotrzebnych przedmiotów, które znaleźć można w ziemi. W przypadku, niektórych gleb można zastosować odpowiednie nawozy, które przygotują podłożenie do siewu.

Jakie dobrać nasiona do trawnika?
Dobór mieszanki zależeć będzie w głównej mierze o przeznaczenia naszego trawnika, stopnia jego nasłonecznienia i sąsiedztwa innych roślin. Większość trawników pełni przede wszystkim funkcje rekreacyjne, w dalszej kolejności reprezentacyjne, dlatego odpowiednimi mieszankami może być wembley. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na skład mieszanki jest również rodzaj gleby, na którym wykonywać będziemy siew. Większość ekspertów odradza stosowanie mieszanki jednoskładnikowej, ze względu na gorsze parametry użytkowe.

Kiedy i jak zakładać trawnik?
Najlepszym okresem na zakładanie trawnika jest pełnia wiosny, a więc okres pomiędzy kwietniem a majem oraz okres późno letni, czyli druga połowa sierpnia oraz cały wrzesień. Siewu można dokonać ręcznie, zachowując przy tym, aby nasiona zostały rozrzucone równomiernie. Zbyt rzadki zasiew spowoduje powstanie ubytków, które będzie trzeba uzupełnić, natomiast siew zbyt gęsty narazi trawnik na ryzyko chorób grzybowych. Trawnik można zakładać również przy pomocy siewnika, co spowoduje, że trawa zostanie odpowiednio i równomiernie zasiana na całej powierzchni. Pamiętać należy, że siewu należy dokonywać na lekko wilgotny grunt, który należy później przykryć około 1-2 centymetrową warstwą gleby. Pierwsze koszenie powinno mieć miejsce, gdy trawa urośnie na wysokość około 10 centymetrów.
W przypadku trawnika z rolki, przed rozwinięciem rolki wystarczy lekko grabiami zruszyć darń, aby korzenie miały ułatwiony wzrost. W miejscach styku rolek oraz na rogach należy lekko przysypać ziemią. Następnie można lekko zrosić trawnik. Do koszenia będzie nadawać się dopiero po około 3 tygodniach.

Profesjonalne zakładanie trawników w Łodzi - poznaj ofertę firmy ale-ogrod.com.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…

Dracena, jak pielęgnować roślinę smoka?

Dracena, to obecnie bardzo popularny kwiat doniczkowy. Praktycznie w każdym dyskoncie od czasu do czasu jakiś ich gatunek pojawia się w sprzedaży w bardzo korzystnej cenie.
Najczęściej jest to widoczny na zdjęciu gatunek Dracena Obrzeżona.

W sklepach tych, co oczywiste, można kupić z reguły rośliny niewielkie, a draceny w naturze wytwarzają pnie o wysokości 6 metrów i stają się okazałymi drzewami podobnymi do palm.

Nazwa kwiatka oznacza z greckiego samicę smoka, dlatego niekiedy można usłyszeć inną nazwę rośliny: smokowiec.

Uprawa i stanowisko
Aby liście dobrze się wybarwiły, potrzebują dużo światła. Jednak w okolicach południa należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia.
Dracena dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, stąd dobrze aklimatyzuje w naszych mieszkaniach, trzeba jednak jest bardzo wrażliwa na zimne przeciągi. Jeśli doniczka stoi na parapecie, a zimą chcemy otworzyć na dłużej okno, powinniśmy ją przestawić w inne miejsce.

Podlewanie i nawożenie
W lecie podlewamy umiarkowanie, d…

Araukaria - drzewo w doniczce

Kiedyś, dawno temu postanowiłam wyhodować w domu drzewo. Nastawiłam się od razu na coś poważnego i do doniczki wsadziłam żołędzia, bo zamarzył mi się piękny dąb.
Sadzonka wzeszła, pojawiło się kilka listków, ale po pewnym czasie młody dąbczak obumarł :(

Istnieje jednak takie drzewko, do tego iglaste które można uprawiać w domu, pod warunkiem, że mamy trochę wolnego miejsca.
Chodzi o araukarię, zielone, iglaste drzewo, które w warunkach domowych rośnie powoli i do sufitu dorasta po wielu latach.

Sądzę, że miłośników roślin doniczkowych zainteresuje fakt, że w okresie jury i kredy olbrzymie araukarie porastały całą ziemię.
To właśnie między ich pniami i w ich cieniu przemykały się olbrzymie dinozaury, a pozostałości pni tych ogromnych drzew do dziś są odkrywane w postaci skamielin.

Jeśli więc chcemy mieć w domu roślinę, której przodkowie porastali cały subkontynent, jeszcze za czasów gdy Ameryka Południowa i Afryka były połączone ze sobą, kupmy araukarię.

Ale już na wstępie muszę powiedzieć: …

Bluszcz, ozdoba październikowego parku

Spacerując niedawno po parku zaobserwowałam, że bluszcz porastający drzewa ma nowe przyrosty.


O tym zimotrwałym pnączu było już na blogu TUTAJ.
W parku rosną stare, wysokie drzewa, które są porośnięte bluszczem od korzenie prawie do samego czubka.


Na zdjęciu powyżej widoczny jest wspaniały okaz brzozy, ale i inne drzewa są doskonałą podporą dla pędów bluszczu.

Miły zakątek wśród kwiatów

Prawda że piękne miejsce do odpoczynku?
Tu wśród egzotycznych kwiatów, ale i w naszych ogrodach można wyczarować takie magiczne miejsce!