Przejdź do głównej zawartości

Ogrody odporne na suszę


Autor: Roman CzarnackiCoraz częściej w czasie ciepłej pory roku zdarzają się okresy sporego deficytu opadów lub posuchy. Warto zatem zastanowić się jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w takich warunkach oraz w warunkach coraz częstszych i dłuższych fal upałów.

Gdzie znaleźć rośliny odporne na susze?
Tak naprawdę jest sporo roślin, które bardzo dobrze radzą sobie z brakiem opadów i wysokimi temperaturami. Zdecydowaną większość z nich można kupić sklepach ogrodniczych lub szkółkach. Pracownicy sklepu bardzo szybko pomogą nam doradzić jakie rośliny możemy wybrać, które nie będą mieć dużych wymagań glebowych oraz wodnych.

Co zalecają ogrodnicy na suszę?
Jedną z takich roślin jest przetacznik kłosowy. Może mieć liście siwe lub zielone, osiąga wysokość około 10-50 centymetrów. Łatwy w rozsadzaniu i utrzymaniu. Obecnie dostępny w różnych kolorach kwiatostanu. Odporny jest również na działanie niskich temperatur oraz słabego mrozu.
Kolejnym przykładem rośliny, rodzącej piękne kwiaty jest goździk siny. Bardzo dobrze nadaje się na rabatki lub skalniaki. Nie ma dużych wymagań glebowych, a także nie wymaga częstego podlewania. Rozrasta się za pomocą kłączy, ale nie jest trudna do ewentualnego usunięcia.
Warto zwrócić jeszcze uwagę na ubiorek, który również dobrze wygląda na skalniakach. Bardzo dobrze radzi sobie z niedoborem wody, a także z pełnym słońcem, a co za tym idzie i z wysokimi temperaturami. Obecnie dostępny jest w różnych kolorach i gatunkach, które różnią się między sobą wysokością. Posiada bardzo ładny i gęsty kwiatostan.

Dereń

A jakie krzewy warto mieć w ogrodzie?
Również z krzewów mamy do wyboru szeroką gamę roślin, które bardzo dobrze radzą sobie z niedoborem wody. Na szczególną uwagę zasługuje dereń biały, który bardzo dobrze prezentować się będzie w każdym ogrodzie. Posiada żółtozielone liście, a następnie z biegiem wzrostu jasnozielone z głęboko sięgającym obrzeżeniem koloru żółtego.

Niezwykle atrakcyjnie prezentuje się cyprysik. Posiada gęstą koronę i bardzo dobrze nadaje się do formowania. Roślina rośnie dość szybko, a maksymalna wysokość sięga do 10 metrów. Nie posiada dużych wymagań glebowych, a także odnośnie nasłonecznienia.

Sposób na piękny ogród
Jak się okazuje, specjalny dobór roślin pozwoli zabezpieczyć nasz ogród przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Docenimy to szczególnie gdy wyjedziemy na dłuższy urlop, a nasze rośliny bardzo dobrze poradzą sobie, gdy nie będą tak często podlewane. Co najważniejsze ogród na pewno nie straci na atrakcyjności.

Artykuł w oparciu o wiedzę i doświadczenie firmagarden.pl z Białegostoku.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…

Dracena, jak pielęgnować roślinę smoka?

Dracena, to obecnie bardzo popularny kwiat doniczkowy. Praktycznie w każdym dyskoncie od czasu do czasu jakiś ich gatunek pojawia się w sprzedaży w bardzo korzystnej cenie.
Najczęściej jest to widoczny na zdjęciu gatunek Dracena Obrzeżona.

W sklepach tych, co oczywiste, można kupić z reguły rośliny niewielkie, a draceny w naturze wytwarzają pnie o wysokości 6 metrów i stają się okazałymi drzewami podobnymi do palm.

Nazwa kwiatka oznacza z greckiego samicę smoka, dlatego niekiedy można usłyszeć inną nazwę rośliny: smokowiec.

Uprawa i stanowisko
Aby liście dobrze się wybarwiły, potrzebują dużo światła. Jednak w okolicach południa należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia.
Dracena dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, stąd dobrze aklimatyzuje w naszych mieszkaniach, trzeba jednak jest bardzo wrażliwa na zimne przeciągi. Jeśli doniczka stoi na parapecie, a zimą chcemy otworzyć na dłużej okno, powinniśmy ją przestawić w inne miejsce.

Podlewanie i nawożenie
W lecie podlewamy umiarkowanie, d…

Araukaria - drzewo w doniczce

Kiedyś, dawno temu postanowiłam wyhodować w domu drzewo. Nastawiłam się od razu na coś poważnego i do doniczki wsadziłam żołędzia, bo zamarzył mi się piękny dąb.
Sadzonka wzeszła, pojawiło się kilka listków, ale po pewnym czasie młody dąbczak obumarł :(

Istnieje jednak takie drzewko, do tego iglaste które można uprawiać w domu, pod warunkiem, że mamy trochę wolnego miejsca.
Chodzi o araukarię, zielone, iglaste drzewo, które w warunkach domowych rośnie powoli i do sufitu dorasta po wielu latach.

Sądzę, że miłośników roślin doniczkowych zainteresuje fakt, że w okresie jury i kredy olbrzymie araukarie porastały całą ziemię.
To właśnie między ich pniami i w ich cieniu przemykały się olbrzymie dinozaury, a pozostałości pni tych ogromnych drzew do dziś są odkrywane w postaci skamielin.

Jeśli więc chcemy mieć w domu roślinę, której przodkowie porastali cały subkontynent, jeszcze za czasów gdy Ameryka Południowa i Afryka były połączone ze sobą, kupmy araukarię.

Ale już na wstępie muszę powiedzieć: …

Bluszcz, ozdoba październikowego parku

Spacerując niedawno po parku zaobserwowałam, że bluszcz porastający drzewa ma nowe przyrosty.


O tym zimotrwałym pnączu było już na blogu TUTAJ.
W parku rosną stare, wysokie drzewa, które są porośnięte bluszczem od korzenie prawie do samego czubka.


Na zdjęciu powyżej widoczny jest wspaniały okaz brzozy, ale i inne drzewa są doskonałą podporą dla pędów bluszczu.

Miły zakątek wśród kwiatów

Prawda że piękne miejsce do odpoczynku?
Tu wśród egzotycznych kwiatów, ale i w naszych ogrodach można wyczarować takie magiczne miejsce!