sobota, 9 lipca 2016

Ogrody odporne na suszę


Autor: Roman CzarnackiCoraz częściej w czasie ciepłej pory roku zdarzają się okresy sporego deficytu opadów lub posuchy. Warto zatem zastanowić się jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w takich warunkach oraz w warunkach coraz częstszych i dłuższych fal upałów.

Gdzie znaleźć rośliny odporne na susze?
Tak naprawdę jest sporo roślin, które bardzo dobrze radzą sobie z brakiem opadów i wysokimi temperaturami. Zdecydowaną większość z nich można kupić sklepach ogrodniczych lub szkółkach. Pracownicy sklepu bardzo szybko pomogą nam doradzić jakie rośliny możemy wybrać, które nie będą mieć dużych wymagań glebowych oraz wodnych.

Co zalecają ogrodnicy na suszę?
Jedną z takich roślin jest przetacznik kłosowy. Może mieć liście siwe lub zielone, osiąga wysokość około 10-50 centymetrów. Łatwy w rozsadzaniu i utrzymaniu. Obecnie dostępny w różnych kolorach kwiatostanu. Odporny jest również na działanie niskich temperatur oraz słabego mrozu.
Kolejnym przykładem rośliny, rodzącej piękne kwiaty jest goździk siny. Bardzo dobrze nadaje się na rabatki lub skalniaki. Nie ma dużych wymagań glebowych, a także nie wymaga częstego podlewania. Rozrasta się za pomocą kłączy, ale nie jest trudna do ewentualnego usunięcia.
Warto zwrócić jeszcze uwagę na ubiorek, który również dobrze wygląda na skalniakach. Bardzo dobrze radzi sobie z niedoborem wody, a także z pełnym słońcem, a co za tym idzie i z wysokimi temperaturami. Obecnie dostępny jest w różnych kolorach i gatunkach, które różnią się między sobą wysokością. Posiada bardzo ładny i gęsty kwiatostan.

Dereń

A jakie krzewy warto mieć w ogrodzie?
Również z krzewów mamy do wyboru szeroką gamę roślin, które bardzo dobrze radzą sobie z niedoborem wody. Na szczególną uwagę zasługuje dereń biały, który bardzo dobrze prezentować się będzie w każdym ogrodzie. Posiada żółtozielone liście, a następnie z biegiem wzrostu jasnozielone z głęboko sięgającym obrzeżeniem koloru żółtego.

Niezwykle atrakcyjnie prezentuje się cyprysik. Posiada gęstą koronę i bardzo dobrze nadaje się do formowania. Roślina rośnie dość szybko, a maksymalna wysokość sięga do 10 metrów. Nie posiada dużych wymagań glebowych, a także odnośnie nasłonecznienia.

Sposób na piękny ogród
Jak się okazuje, specjalny dobór roślin pozwoli zabezpieczyć nasz ogród przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Docenimy to szczególnie gdy wyjedziemy na dłuższy urlop, a nasze rośliny bardzo dobrze poradzą sobie, gdy nie będą tak często podlewane. Co najważniejsze ogród na pewno nie straci na atrakcyjności.

Artykuł w oparciu o wiedzę i doświadczenie firmagarden.pl z Białegostoku.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz