Araukaria - drzewo w doniczce

Kiedyś, dawno temu postanowiłam wyhodować w domu drzewo. Nastawiłam się od razu na coś poważnego i do doniczki wsadziłam żołędzia, bo zamarzył mi się piękny dąb.
Sadzonka wzeszła, pojawiło się kilka listków, ale po pewnym czasie młody dąbczak obumarł :(

Istnieje jednak takie drzewko, do tego iglaste które można uprawiać w domu, pod warunkiem, że mamy trochę wolnego miejsca.
Chodzi o araukarię, zielone, iglaste drzewo, które w warunkach domowych rośnie powoli i do sufitu dorasta po wielu latach.

Araukaria to w naturze duże drzewo
Sądzę, że miłośników roślin doniczkowych zainteresuje fakt, że w okresie jury i kredy olbrzymie araukarie porastały całą ziemię.
To właśnie między ich pniami i w ich cieniu przemykały się olbrzymie dinozaury, a pozostałości pni tych ogromnych drzew do dziś są odkrywane w postaci skamielin.

Jeśli więc chcemy mieć w domu roślinę, której przodkowie porastali cały subkontynent, jeszcze za czasów gdy Ameryka Południowa i Afryka były połączone ze sobą, kupmy araukarię.

Ale już na wstępie muszę powiedzieć: łatwo nie będzie!
To bardzo wrażliwa i wymagająca roślina i trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki, inaczej w mieszkaniu nie przetrwa nawet roku.

Po pierwsze lubi stanowiska jasne, ale nie lubi wysokiej temperatury.
Zimą, powinniśmy araukarii zapewnić 5-10 stopni i jasne stanowisko, np na przeszklonym tarasie. W temperaturze pokojowej straci igły.
Latem doskonale będzie czuła się w ogrodzie czy na balkonie, pod warunkiem, że stanie w zacienionym miejscu i będzie często zraszana.
Pamiętajmy też, że nasze drzewko nie lubi towarzystwa innych roślin.

Araukarię podlewamy umiarkowanie, tak by podłoże było wilgotne. Zimą, szczególnie gdy zapewnimy optymalna temperaturę, bardzo skąpo.

Niestety, roślina jest mało odporna na szkodniki, szczególnie  wełnowce.
Araukaria to prawdziwe wyzwanie dla każdego miłośnika roślin doniczkowych, życzę powodzenie a uprawie!Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Celozja

Sansewieria - długa jak język teściowej

Palma Madagaskaru (Pachypodium Lamera) - imponujący sukulent

Opuncja - najłatwiejszy kaktus do uprawy w doniczce w domu.

Pandan - czyli wyhoduj drzewo w doniczce -:)

Mój grubosz - Uszy Shreka