czwartek, 30 marca 2017

Jaki kwiatek doniczkowy wybrać do domu? - czyli wielkość robi różnicę

Wielkość robi różnicę!
Przy doborze roślin doniczkowych które chcecie uprawiać w domu - to bardzo ważna sprawa.

Dzisiaj zajmiemy się więc nie przesadzaniem roślin, podlewaniem czy nawożeniem, ale zaplanowaniem miejsca w którym umieścimy rośliny.

Dlaczego jest to takie ważne?
Podam mój przykład z poprzedniego mieszkania. Dwa pokoje z kuchnią, 51 metrów. W większym pokoju, tak około 18-19 m2 postanowiłam urządzić takie zielone zacisze.
Pewnego razu od teściowej dostałam odnóżkę pandanu, przepięknej rośliny, która miała gdzieś tak z 20 cm wysokości. Była najpewniej podarowana szczerze 😉, bo po trzech latach wyrosła niej olbrzymia roślina. Pandan potrzebował dobry metr średnicy, bo jak wiecie jego liście mają drobne kolce, które mogą skaleczyć gdy się je nieopatrznie dotknie.
Niestety, trzeba było się z roślinką rozstać 😕


Ten przykład dałam ku przestrodze głównie dla początkujących. Jeśli mieszkamy w małym mieszkaniu, to planując zakupy powinniśmy przewidzieć, że za dwa-trzy lata nasza mała, śliczna roślinka może zamienić się w olbrzymi okaz. 

Jeśli więc planujecie uprawiać rośliny wyłącznie na parapecie to musicie zrezygnować z wielu gatunków.
Okno trzeba otwierać, wietrzyć. Tam gdzie są firanki (u mnie są plisy i nie mam tego problemu) - trzeba pamiętać, że podczas odsłaniania okna będą one ocierać rośliny. A są takie, które tego nie znoszą.
Na parapecie sprawdzą się wszystkie kaktusy (może za wyjątkiem opuncji) oraz większość sukulentów.

Kiedy wybierzemy kwiatkom miejsce w jakimś kącie, to dodatkowo dochodzi jeszcze problem z zapewnieniem odpowiedniej ilości światła.
Czy wiecie że roślina stojąca pół metra od okna południowego stoi już w półcieniu?

Dlatego jeśli chcecie na zielony kącik zagospodarować miejsce oddalone 2 mety od okna, to nie kupujcie kwiatów światłolubnych jak sukulenty czy kaktusy. Zdecydujcie się raczej na zamiokulkasa.

Powodzenia w wyborze roślin do domu!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz