Przejdź do głównej zawartości

Jaki kwiatek doniczkowy wybrać do domu? - czyli wielkość robi różnicę

Wielkość robi różnicę!
Przy doborze roślin doniczkowych które chcecie uprawiać w domu - to bardzo ważna sprawa.

Dzisiaj zajmiemy się więc nie przesadzaniem roślin, podlewaniem czy nawożeniem, ale zaplanowaniem miejsca w którym umieścimy rośliny.

Dlaczego jest to takie ważne?
Podam mój przykład z poprzedniego mieszkania. Dwa pokoje z kuchnią, 51 metrów. W większym pokoju, tak około 18-19 m2 postanowiłam urządzić takie zielone zacisze.
Pewnego razu od teściowej dostałam odnóżkę pandanu, przepięknej rośliny, która miała gdzieś tak z 20 cm wysokości. Była najpewniej podarowana szczerze 😉, bo po trzech latach wyrosła niej olbrzymia roślina. Pandan potrzebował dobry metr średnicy, bo jak wiecie jego liście mają drobne kolce, które mogą skaleczyć gdy się je nieopatrznie dotknie.
Niestety, trzeba było się z roślinką rozstać 😕


Ten przykład dałam ku przestrodze głównie dla początkujących. Jeśli mieszkamy w małym mieszkaniu, to planując zakupy powinniśmy przewidzieć, że za dwa-trzy lata nasza mała, śliczna roślinka może zamienić się w olbrzymi okaz. 

Jeśli więc planujecie uprawiać rośliny wyłącznie na parapecie to musicie zrezygnować z wielu gatunków.
Okno trzeba otwierać, wietrzyć. Tam gdzie są firanki (u mnie są plisy i nie mam tego problemu) - trzeba pamiętać, że podczas odsłaniania okna będą one ocierać rośliny. A są takie, które tego nie znoszą.
Na parapecie sprawdzą się wszystkie kaktusy (może za wyjątkiem opuncji) oraz większość sukulentów.

Kiedy wybierzemy kwiatkom miejsce w jakimś kącie, to dodatkowo dochodzi jeszcze problem z zapewnieniem odpowiedniej ilości światła.
Czy wiecie że roślina stojąca pół metra od okna południowego stoi już w półcieniu?

Dlatego jeśli chcecie na zielony kącik zagospodarować miejsce oddalone 2 mety od okna, to nie kupujcie kwiatów światłolubnych jak sukulenty czy kaktusy. Zdecydujcie się raczej na zamiokulkasa.

Powodzenia w wyborze roślin do domu!Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…