Przejd藕 do g艂贸wnej zawarto艣ci

Miasto i kwiaty: Gniezno

Kontynuujemy tego naszego bzika, 馃榾 czyli kolejna wycieczka, tym razem do Gniezna z kwiatami w tle.


Najwi臋ksza atrakcja pierwszej stolicy Polski to oczywi艣cie katedra. Ju偶 na tym zdj臋ciu powy偶ej wida膰, 偶e g艂贸wna ulica prowadz膮ca do zabytku jest zabetonowana ale...
W艂a艣ciciele kafejek oraz s艂u偶by miejskie (kwietniki zawieszone na latarniach oraz gazony) staraj膮 si臋 wprowadzi膰 w ten zak膮tek troch臋 zieleni.
Poniewa偶 byli艣my tam w czasie upa艂贸w widzieli艣my jak pracownicy zieleni podje偶d偶aj膮 w贸zkiem na kt贸rym by艂 umieszczony du偶y zbiornik z wod膮 i podlewaj膮 kwiaty.








A kolejne zdj臋cia to ju偶 efekt naszych spacer贸w po Gnie藕nie. Wi臋kszo艣膰 to kwiaty rosn膮ce w kwietnikach ustawionych w ogr贸dkach letnich przy restauracjach.



Komentarze

Tu najch臋tniej zagl膮dacie

Magiczny spos贸b na nowe li艣cie u zamiokulkasa

Jak to cz臋sto dzieje si臋 w necie, co i rusz pojawiaj膮 si臋 przer贸偶ne cudowne sposoby i rady na wszystko. Ale tym razem, ten magiczny spos贸b na zamiokulkasa jest sprawdzony i mog臋 go z czystym sumieniem poleci膰. 艢rodkiem, kt贸ry korzystnie wp艂ynie na wygl膮d i wzrost li艣ci to zwyk艂a 偶elatyna spo偶ywcza , kt贸ra mo偶e s艂u偶y膰 jako od偶ywka. Wystarczy do szklanki ciep艂ej wody doda膰 艂y偶eczk臋 偶elatyny. Ca艂o艣膰 trzeba dok艂adnie wymiesza膰 i ostudzi膰. Roztw贸r rozcie艅czamy trzema szklankami letniej wody i podlewamy zamiokulkasa raz w miesi膮cu.

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

  Trwa sezon na grudniki, bardzo 艂adne i obficie kwitn膮ce kaktusy. Mimo, 偶e s膮 艂atwe w uprawie, czasami zamieraj膮. Bywa 偶e przyczyn膮 jest nieodpowiednia doniczka. W wielu przypadkach, zdezorientowani du偶膮 ilo艣ci膮 p臋d贸w dajemy dla ro艣liny zbyt du偶膮 doniczk臋 . A to b艂膮d, bowiem grudniki maj膮 s艂abo r ozbudowany system korzeniowy.  W takiej sytuacji korzenie b臋d膮 mia艂y zbyt du偶o przestrzeni, co z kolei  mo偶e spowodowa膰 zast贸j wody w doniczce i przyczyni膰 si臋 do gnicia ro艣liny.  Ja swojego kaktusa od lat uprawiam w tej samej, niewielkiej doniczce od czasu do czasu wymieniaj膮c wierzchni膮 warstw臋 ziemi,

Choroby ro艣lin. Co trzeba robi膰, gdy li艣cie 偶贸艂kn膮 i opadaj膮?

Li艣cie 偶贸艂kn膮 lub opadaj膮! Wbrew pozorom to nie szkodniki s膮 najcz臋stsz膮 przyczyn膮 opadania czy 偶贸艂kni臋cia li艣ci! Cz臋sto, s膮 to zupe艂nie prozaiczne przyczyny, kt贸re mo偶na 艂atwo i szybko wyeliminowa膰. We藕my pod lup臋 tak popularny w naszych domach  f ikus beniamina . Kwiatek ten nie lubi przestawiania! Kiedy kupimy go w kwiaciarni i przyniesiemy do domu, nie ma si艂y, musi straci膰 troch臋 li艣ci. Ale nie martwmy si臋, kiedy ju偶 si臋 zadomowi wypu艣ci ca艂膮 mas臋 nowych! Jak ju偶 jeste艣my przy fikusie, to trzeba przypomnie膰, 偶e nie lubi on sta膰 w pobli偶u kaloryfera. Wtedy li艣cie mog膮 opada膰. Ro艣linka nie lubi r贸wnie偶 przeci膮g贸w. Kiedy艣 m贸j syn "za艂atwi艂" ma艂ego fikusa kt贸ry sta艂 w kuchni na parapecie. Przez dwa tygodnie robi艂 mu wietrzenie i kwiatek zgubi艂 prawie wszystkie li艣cie. Opadaj膮, lub 偶贸艂kn膮 li艣cie od do艂u. Kiedy zaobserwujemy, 偶e w naszym kwiatku doniczkowym 偶 贸艂kn膮 i opadaj膮ce dolne li艣cie, mo偶e to oznacza膰, 偶e ro艣linie brakuje sk艂adnik贸w pokarmowych. Ratuje si

Turek, pi臋kny i po偶yteczny kwiat

Nie ma chyba bardziej odpowiedniego kwiatka na klomby i rabatki ni偶 popularna a ksamitka. Aksamitka nazywana r贸wnie偶 "Turkiem" nie tylko 偶e jest pi臋kna, 艂atwa w uprawie ale ma wiele innych w艂a艣ciwo艣ci. Cz臋sto sadzi si臋 j膮 na dzia艂kach, obok ro艣lin uprawnych bo jej  specyficzny zapach odstrasza szkodniki (we艂nowce, mszyce, mr贸wki i inne szkodliwe w uprawie owady). Tego "aromatu" nie lubi膮 te偶 krety i gryzonie uszkadzaj膮ce ro艣liny.   Ciekawostk膮 jest fakt, 偶e aksamitka  jest naturalnym wrogiem nicieni. Wabi je do siebie, a gdy przyczepi膮 si臋 do jej korzeni, to gin膮 z g艂odu.  I na koniec co艣 dla mi艂o艣nik贸w kwiat贸w na talerzu. Aksamitka to ro艣lina jadalna, polecana do sa艂atek, a tak偶e do ozdabiania potraw. 

Rozmna偶anie sansewierii z sadzonek li艣ciowych. Jak to wygl膮da po roku?

Na pocz膮tku marca postanowili艣my poprzesadza膰 nasze sadzonki li艣ciowe Sansewierii na miejsce docelowe. Pod koniec grudnia ukorzenione fragmenty li艣ci wypu艣ci艂y dwa nowe odrosty (napisali艣my o tym tutaj ) a kolejne dwa odrosty pojawi艂y si臋 w po艂owie lutego. Te dwa nowe "maluchy" wida膰 na zdj臋ciu powy偶ej. Ma艂e podsumowanie rocznego eksperymentu z rozmna偶aniem sansewierii : na 7 sadzonek li艣ciowych - ukorzeni艂y si臋 wszystkie! w ci膮gu roku sze艣膰 z nich wypu艣ci艂o nowe odrosty. S膮 one r贸偶nej wielko艣ci bo pojawia艂y si臋 w innym czasie. Wida膰 to dobrze na zdj臋ciu poni偶ej.   Przesadzanie marcowe mieli艣my zaplanowane i mimo 偶e dwa najm艂odsze p臋dy by艂y malutkie co wida膰 na zdj臋ciu: ... nie czekali艣my d艂u偶ej. Dodatkowo na kilka cz臋艣ci zosta艂a rozdzielona ro艣lina mateczna. Po wyj臋ciu sansewierii z mno偶arki, podzielili艣my je na grupy po 2-3 i przesadzili艣my do nowych doniczek (wybrali艣my ceramiczne, niezbyt g艂臋bokie i raczej p臋kate). Teraz wygl膮da to tak:

"Domowa" od偶ywka dla anturium kt贸ra czyni cuda!

Je偶eli Twoje anturium nie kwitnie, mo偶e nadszed艂 czas na wypr贸bowanie domowej od偶ywki z chleba. Bardzo 艂atwo zrobi膰 ja samemu, a produkty do jej wykonania znajdziecie w kuchni. Sk艂adniki: litr przegotowanej, l etniej wody, dwie 艂y偶eczki cukru, 3-4 kromki czerstwego chleba, trzy 艂y偶ki mleka. Wykonanie: Do du偶ego, zakr臋canego s艂oika wsypujemy pokruszone kromki chleba. Zalewamy to 330 ml wody i dodajemy cukier. S艂oik trzeba zakr臋ci膰 i potrz膮sa膰, a偶 cukier si臋 rozpu艣ci. Ca艂o艣膰 o dstawiamy na 3 godziny. Po tym czasie do roztworu wlewamy pozosta艂膮 ilo艣膰 wody i mleko. Dok艂adnie mieszamy.  Tak膮 o d偶ywk臋 stawiamy na 24 godziny ciemnym, ch艂odnym miejscu. Gotowa od偶ywka to wspania艂y naw贸z. Podlewamy ni膮 nasze anturium raz na 3 tygodnie. Ju偶 po pierwszym u偶yciu pojawi膮 si臋 p膮ki kwiatowe i nowe, dorodne li艣cie. 

Smolinos, wiecie co to za kwiat?

W ogr贸dku mojej babci ros艂y lilie, kt贸re by艂y przez ni膮 nazywane " Smolinosy ". Babcia ostrzega艂a: "uwa偶aj, one nie tylko pobrudz膮 ci twarzyczk臋, ale i s膮 truj膮ce". Mia艂a racj臋. Truj膮ce s膮 nie tylko cz臋艣ci ro艣liny ale i py艂ek kwiatowy!