Jak odpowiednio dbać o rośliny domowe?

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że gdyby nie rośliny, to ciężko byłoby o ludzkie życie. Rośliny pochłaniają bowiem szkodliwą substancję jaką jest dwutlenek węgla, a w zamian za to dostarczają potrzebnego ludziom do oddychania, więc i do życia tlenu.


Niejednokrotnie jednak pełnią one również funkcje ozdobne i dekoracyjne – w niemal każdym mieszkaniu czy domu znajdzie się chociaż kilka roślin doniczkowych.

Nie wystarczy jednak tylko ich kupić, postawić w stosownym miejscu i zostawić samym sobie – o rośliny domowe należy dbać, bo wymagają one sporej pielęgnacji. W jaki sposób sprawić więc, by kwiaty domowe pięknie zakwitały i z roku a rok się rozwijały, a nie obumierały po jakimś czasie? Przede wszystkim, należy zadbać o to, by otrzymywały odpowiednią ilość światła. Światło potrzebne jest roślinom do fotosyntezy, więc najbardziej odpowiednim dla roślin domowych miejscem jest parapet. Kupując kwiaty należy również dowiedzieć się w jakiej temperaturze powinny one być hodowane.


Niektóre rośliny uwielbiają temperatury chłodne, a nawet zimne, jednak inne w takiej temperaturze całkowicie zamarzną. Temperatura jest zatem kolejnym bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na prawidłowy rozwój naszych domowych roślin. Innym bardzo ważnym aspektem jest zapewnienie roślinom odpowiedniej wilgotności powietrza – tak, by nie wyschły. Dla prawidłowego rozwoju roślin należy im także zapewnić odpowiednie nawozy. Pytanie, jakie mogłoby się w tym miejscu pojawić to: po co stosować nawozy, skoro na zewnątrz piękne kwiaty kwitną bez nich? To prawda, ale w warunkach naturalnych rośliny czerpią wszelkie substancje odżywcze i minerały prosto z gleby.


Na małej przestrzeni doniczki takie substancje jednak bardzo szybko się rozchodzą, w związku z czym niedobór ten trzeba szybko uzupełnić. Tego, że kwiaty należy podlewać nie trzeba chyb nikomu mówić. Podobnie jak człowiek, kwiaty też potrzebują płynów. W myśl znanego porzekadła, że w nadmiarze wszystko jest szkodliwe, z podlewaniem także nie należy przesadzać. Wystarczy podlewać je nie częściej, niż co dwa, a nawet trzy dni również odpowiednio dozując proporcje. Jeśli natomiast chodzi o wygląd zewnętrzny roślin, a nie ich rozwój i zachodzące w ich wnętrzu procesy, to możliwe jest także ich odkurzanie i mycie. Na liściach bardzo często osiada kurz, który raz na jakiś czas naprawdę warto przetrzeć.

***

Sprawdź również co warto wiedzieć o pozwoleniu na budowę: http://dom.elblag.net/artykuly/pozwolenie-na-budowe-i-co-dalej,10879.htm

-- O autorze

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Celozja

Sansewieria - długa jak język teściowej

Palma Madagaskaru (Pachypodium Lamera) - imponujący sukulent

Opuncja - najłatwiejszy kaktus do uprawy w doniczce w domu.

Pandan - czyli wyhoduj drzewo w doniczce -:)

Mój grubosz - Uszy Shreka