Zielistka sternberga - pogromca formaldehydu

Autor RAFA

Zielistka, zielistek (Chlorophytum Ker Gaw.) to rodzaj roślin zaliczany do rodziny szparagowatych. W naszych domach uprawiana jest od połowy XIX wieku, najczęściej odmiana: zielistka Sternberga.

Ta niepozorna na pierwszy rzut oka roślina to doskonała propozycja dla osób, które nie mają czasu na pielęgnowanie roślin rosnących w doniczkach.
Znosi praktycznie każdą temperaturę, ważne by było to powyżej 0. Odmiany o zielonych liściach znoszą gorsze warunki świetlne i krótkotrwałe przesuszenie ziemi. Te o liściach ozdobnych muszą mieć więcej światła.

A dlaczego zielistka jest niepozorna tylko na pierwszy rzut oka?
Bo otoczona dobrą opieką rozrasta się pięknie i tworzy charakterystyczne rozłogi zakończone miniaturowymi roślinkami. W wiszącej doniczce wygląda to bardo ładnie.

Podlewanie
W lecie, kiedy jest wysoka temperatura zraszamy roślinę codziennie. Wtedy podlewamy dość często, 2-3 razy w tygodniu. Zimą raz w tygodniu. Roślina bardziej znosi przesuszenie niż zalanie.
Lubi wodę o temperaturze pokojowej i ubogą w wapń.

Nawożenie
W okresie wzrostu co 2 tygodnie nawozem płynnym dla kwiatów.

Pielęgnacja
Liści nie czyścimy, bo są zbyt kruche i łatwo można je uszkodzić, ani nie nabłyszczamy. Zielistce  wystarczy codzienne zraszanie. Obumarłe liście usuwamy obcinając nożyczkami w miejscu, gdzie kończy się część zdrowa, tak by nie naruszyć zielonej tkanki liści.
Roślina rośnie szybko, dlatego przesadzamy ją często, nawet dwa razy do roku, gdy korzenie przerastają dno doniczki. 

Podłoże i doniczka
Lubi ziemię gliniastą, ale dobrze rośnie w ziemi ogrodniczej uniwersalnej. Najlepsza (z uwagi na konieczność częstego przesadzania) będzie doniczka z plastyku.

Uwaga, ważne dla naszego zdrowia
Zielistka pochłania z powietrza szkodliwy formaldehyd!
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Celozja

Sansewieria - długa jak język teściowej

Opuncja - najłatwiejszy kaktus do uprawy w doniczce w domu.

Palma Madagaskaru (Pachypodium Lamera) - imponujący sukulent

Mój grubosz - Uszy Shreka

Pandan - czyli wyhoduj drzewo w doniczce -:)