Przejdź do głównej zawartości

Zielistka sternberga - pogromca formaldehydu

Autor RAFA

Zielistka, zielistek (Chlorophytum Ker Gaw.) to rodzaj roślin zaliczany do rodziny szparagowatych. W naszych domach uprawiana jest od połowy XIX wieku, najczęściej odmiana: zielistka Sternberga.

Ta niepozorna na pierwszy rzut oka roślina to doskonała propozycja dla osób, które nie mają czasu na pielęgnowanie roślin rosnących w doniczkach.
Znosi praktycznie każdą temperaturę, ważne by było to powyżej 0. Odmiany o zielonych liściach znoszą gorsze warunki świetlne i krótkotrwałe przesuszenie ziemi. Te o liściach ozdobnych muszą mieć więcej światła.

A dlaczego zielistka jest niepozorna tylko na pierwszy rzut oka?
Bo otoczona dobrą opieką rozrasta się pięknie i tworzy charakterystyczne rozłogi zakończone miniaturowymi roślinkami. W wiszącej doniczce wygląda to bardo ładnie.

Podlewanie
W lecie, kiedy jest wysoka temperatura zraszamy roślinę codziennie. Wtedy podlewamy dość często, 2-3 razy w tygodniu. Zimą raz w tygodniu. Roślina bardziej znosi przesuszenie niż zalanie.
Lubi wodę o temperaturze pokojowej i ubogą w wapń.

Nawożenie
W okresie wzrostu co 2 tygodnie nawozem płynnym dla kwiatów.

Pielęgnacja
Liści nie czyścimy, bo są zbyt kruche i łatwo można je uszkodzić, ani nie nabłyszczamy. Zielistce  wystarczy codzienne zraszanie. Obumarłe liście usuwamy obcinając nożyczkami w miejscu, gdzie kończy się część zdrowa, tak by nie naruszyć zielonej tkanki liści.
Roślina rośnie szybko, dlatego przesadzamy ją często, nawet dwa razy do roku, gdy korzenie przerastają dno doniczki. 

Podłoże i doniczka
Lubi ziemię gliniastą, ale dobrze rośnie w ziemi ogrodniczej uniwersalnej. Najlepsza (z uwagi na konieczność częstego przesadzania) będzie doniczka z plastyku.

Uwaga, ważne dla naszego zdrowia
Zielistka pochłania z powietrza szkodliwy formaldehyd!
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…