Cantedeskia - w domu i na tarasie

Cantedeskia - w domu i na tarasie

Autorem artykułu jest Rafał Okułowicz


Wielu miłośników przyrody, bardzo ceni sobie posiadanie kwiatów we własnym mieszkaniu. Wśród roślin doniczkowych naprawdę jest w czym wybierać, ale najatrakcyjniejsze są te, które potrafią nas zachwycić pięknymi kwiatami.
Część z nich posiada też dodatkowe walory ozdobne w postaci barwnych liści.
Zwykle rośliny kwitnące w mieszkaniach, pochodzą z cieplejszych rejonów naszego globu i mają szczególne wymagania. Kiedy jednak właściwie zadbamy o ich potrzeby, na pewno odwdzięczą się nam wspaniałym kwitnieniem. Do jednych z piękniejszych i ciekawszych doniczkowych roślin kwitnących należą cantedeskie (Zantedeschia) znane bardziej pod nazwą kalla, chociaż nie jest to nazwa poprawna dla tego gatunku. Cantedeskie należą do rodziny obrazkowatych i posiadają bardzo piękne, duże kwiaty.
Zwykle kojarzą się nam z białym kwiatem, przeznaczonym na wiązanki pogrzebowe. Ale cantedeskia ma również wiele barwnych odmian, w oszałamiająco pięknych kolorach. Często posiada też ozdobnie nakrapiane liście.
Roślina pochodzi z tropikalnych lasów Afryki i aby pięknie kwitła, musi bezwzględnie przejść dwumiesięczny okres spoczynku. Zwykle kwitnie bardzo wczesną wiosną, bo z początkiem marca i utrzymuje kwiaty ok. 1,5 miesiąca. Zaraz po przekwitnięciu, wchodzi w okres spoczynku. W tym czasie znacznie ograniczamy podlewanie i pozwalamy roślinie zasuszyć liście. Doniczkę natomiast przechowujemy w miejscu jasnym, ale chłodnym. Z początkiem lata możemy ją już wynieść na taras lub zadołować wraz z doniczką w gruncie. Wtedy też zaczynamy roślinę podlewać częściej.
Na początku jesieni wykopujemy i umieszczamy w pomieszczeniu z niezbyt wysoką temperaturą, bo do ok. 15 st. C. Z początkiem grudnia przenosimy cantedeskie do mieszkania i regularnie podlewamy. Należy pamiętać również o kilku innych ważnych zasadach uprawy tej rośliny. Czynnikiem niezbędnym do prawidłowego wzrostu jest dostęp dużej ilości światła oraz wilgotne, żyzne podłoże, o obojętnym lub zasadowym pH. Kłącze jest dość wrażliwe na przesuszenie, więc nie należy do tego dopuścić.
Ciekawostkę stanowi fakt, że piękny biały lub kolorowy płatek, który uważamy za kwiat, jest jedynie ozdobną pochwą. Kwiaty właściwe znajdują się na kolbie schowanej wewnątrz pochwy, a barwny okwiat ma za zadanie zwabić zapylaczy i ochronić kolbę. Budowa kwiatu jest bardzo charakterystyczna dla całej rodziny obrazkowatych. Jeśli ktoś posiada w swoim mieszkaniu skrzydłokwiaty, które również należą do tej samej rodziny co cantedeskie, miał się zapewne okazję przekonać, iż kwitną bardzo podobnie. Są jednak o wiele mniej dekoracyjne, ale w przeciwieństwie do barwnego krewniaka, nie muszą przechodzić w stan spoczynku.
Uroda cantedeskii ma jednak pewną cenę. Cała roślina jest bowiem trująca. U ludzi może powodować zatrucia pokarmowe lub alergie, a dla zwierząt może być nawet śmiertelna. Dlatego prace przy tej roślinie należy wykonywać w rękawiczkach oraz przechowywać ją z daleka od dzieci i zwierząt. Kiedy jednak spełnimy wszystkie powyższe warunki, wspaniałe kwiaty wynagrodzą nam cały trud włożony w uprawę tej oryginalnej rośliny.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Celozja

Sansewieria - długa jak język teściowej

Opuncja - najłatwiejszy kaktus do uprawy w doniczce w domu.

Palma Madagaskaru (Pachypodium Lamera) - imponujący sukulent

Mój grubosz - Uszy Shreka

Pandan - czyli wyhoduj drzewo w doniczce -:)