Przejdź do głównej zawartości

Cantedeskia - w domu i na tarasie

Cantedeskia - w domu i na tarasie

Autorem artykułu jest Rafał Okułowicz


Wielu miłośników przyrody, bardzo ceni sobie posiadanie kwiatów we własnym mieszkaniu. Wśród roślin doniczkowych naprawdę jest w czym wybierać, ale najatrakcyjniejsze są te, które potrafią nas zachwycić pięknymi kwiatami.
Część z nich posiada też dodatkowe walory ozdobne w postaci barwnych liści.
Zwykle rośliny kwitnące w mieszkaniach, pochodzą z cieplejszych rejonów naszego globu i mają szczególne wymagania. Kiedy jednak właściwie zadbamy o ich potrzeby, na pewno odwdzięczą się nam wspaniałym kwitnieniem. Do jednych z piękniejszych i ciekawszych doniczkowych roślin kwitnących należą cantedeskie (Zantedeschia) znane bardziej pod nazwą kalla, chociaż nie jest to nazwa poprawna dla tego gatunku. Cantedeskie należą do rodziny obrazkowatych i posiadają bardzo piękne, duże kwiaty.
Zwykle kojarzą się nam z białym kwiatem, przeznaczonym na wiązanki pogrzebowe. Ale cantedeskia ma również wiele barwnych odmian, w oszałamiająco pięknych kolorach. Często posiada też ozdobnie nakrapiane liście.
Roślina pochodzi z tropikalnych lasów Afryki i aby pięknie kwitła, musi bezwzględnie przejść dwumiesięczny okres spoczynku. Zwykle kwitnie bardzo wczesną wiosną, bo z początkiem marca i utrzymuje kwiaty ok. 1,5 miesiąca. Zaraz po przekwitnięciu, wchodzi w okres spoczynku. W tym czasie znacznie ograniczamy podlewanie i pozwalamy roślinie zasuszyć liście. Doniczkę natomiast przechowujemy w miejscu jasnym, ale chłodnym. Z początkiem lata możemy ją już wynieść na taras lub zadołować wraz z doniczką w gruncie. Wtedy też zaczynamy roślinę podlewać częściej.
Na początku jesieni wykopujemy i umieszczamy w pomieszczeniu z niezbyt wysoką temperaturą, bo do ok. 15 st. C. Z początkiem grudnia przenosimy cantedeskie do mieszkania i regularnie podlewamy. Należy pamiętać również o kilku innych ważnych zasadach uprawy tej rośliny. Czynnikiem niezbędnym do prawidłowego wzrostu jest dostęp dużej ilości światła oraz wilgotne, żyzne podłoże, o obojętnym lub zasadowym pH. Kłącze jest dość wrażliwe na przesuszenie, więc nie należy do tego dopuścić.
Ciekawostkę stanowi fakt, że piękny biały lub kolorowy płatek, który uważamy za kwiat, jest jedynie ozdobną pochwą. Kwiaty właściwe znajdują się na kolbie schowanej wewnątrz pochwy, a barwny okwiat ma za zadanie zwabić zapylaczy i ochronić kolbę. Budowa kwiatu jest bardzo charakterystyczna dla całej rodziny obrazkowatych. Jeśli ktoś posiada w swoim mieszkaniu skrzydłokwiaty, które również należą do tej samej rodziny co cantedeskie, miał się zapewne okazję przekonać, iż kwitną bardzo podobnie. Są jednak o wiele mniej dekoracyjne, ale w przeciwieństwie do barwnego krewniaka, nie muszą przechodzić w stan spoczynku.
Uroda cantedeskii ma jednak pewną cenę. Cała roślina jest bowiem trująca. U ludzi może powodować zatrucia pokarmowe lub alergie, a dla zwierząt może być nawet śmiertelna. Dlatego prace przy tej roślinie należy wykonywać w rękawiczkach oraz przechowywać ją z daleka od dzieci i zwierząt. Kiedy jednak spełnimy wszystkie powyższe warunki, wspaniałe kwiaty wynagrodzą nam cały trud włożony w uprawę tej oryginalnej rośliny.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…

Dracena, jak pielęgnować roślinę smoka?

Dracena, to obecnie bardzo popularny kwiat doniczkowy. Praktycznie w każdym dyskoncie od czasu do czasu jakiś ich gatunek pojawia się w sprzedaży w bardzo korzystnej cenie.
Najczęściej jest to widoczny na zdjęciu gatunek Dracena Obrzeżona.

W sklepach tych, co oczywiste, można kupić z reguły rośliny niewielkie, a draceny w naturze wytwarzają pnie o wysokości 6 metrów i stają się okazałymi drzewami podobnymi do palm.

Nazwa kwiatka oznacza z greckiego samicę smoka, dlatego niekiedy można usłyszeć inną nazwę rośliny: smokowiec.

Uprawa i stanowisko
Aby liście dobrze się wybarwiły, potrzebują dużo światła. Jednak w okolicach południa należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia.
Dracena dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, stąd dobrze aklimatyzuje w naszych mieszkaniach, trzeba jednak jest bardzo wrażliwa na zimne przeciągi. Jeśli doniczka stoi na parapecie, a zimą chcemy otworzyć na dłużej okno, powinniśmy ją przestawić w inne miejsce.

Podlewanie i nawożenie
W lecie podlewamy umiarkowanie, d…

Araukaria - drzewo w doniczce

Kiedyś, dawno temu postanowiłam wyhodować w domu drzewo. Nastawiłam się od razu na coś poważnego i do doniczki wsadziłam żołędzia, bo zamarzył mi się piękny dąb.
Sadzonka wzeszła, pojawiło się kilka listków, ale po pewnym czasie młody dąbczak obumarł :(

Istnieje jednak takie drzewko, do tego iglaste które można uprawiać w domu, pod warunkiem, że mamy trochę wolnego miejsca.
Chodzi o araukarię, zielone, iglaste drzewo, które w warunkach domowych rośnie powoli i do sufitu dorasta po wielu latach.

Sądzę, że miłośników roślin doniczkowych zainteresuje fakt, że w okresie jury i kredy olbrzymie araukarie porastały całą ziemię.
To właśnie między ich pniami i w ich cieniu przemykały się olbrzymie dinozaury, a pozostałości pni tych ogromnych drzew do dziś są odkrywane w postaci skamielin.

Jeśli więc chcemy mieć w domu roślinę, której przodkowie porastali cały subkontynent, jeszcze za czasów gdy Ameryka Południowa i Afryka były połączone ze sobą, kupmy araukarię.

Ale już na wstępie muszę powiedzieć: …

Bluszcz, ozdoba październikowego parku

Spacerując niedawno po parku zaobserwowałam, że bluszcz porastający drzewa ma nowe przyrosty.


O tym zimotrwałym pnączu było już na blogu TUTAJ.
W parku rosną stare, wysokie drzewa, które są porośnięte bluszczem od korzenie prawie do samego czubka.


Na zdjęciu powyżej widoczny jest wspaniały okaz brzozy, ale i inne drzewa są doskonałą podporą dla pędów bluszczu.

Miły zakątek wśród kwiatów

Prawda że piękne miejsce do odpoczynku?
Tu wśród egzotycznych kwiatów, ale i w naszych ogrodach można wyczarować takie magiczne miejsce!