Przejdź do głównej zawartości

Maranta - zapomniany kwiat doniczkowy

Maranta (źródło:Wikipedia)
Jeszcze tak z dziesięć lat temu w każdej szanującej się kwiaciarni można było kupić roślinę o efektownych liściach - marantę.
Całkiem niedawno u zaprzyjaźnionego właściciela kwiaciarni chciałem kupić marantę na prezent dla koleżanki. Niestety okazało się, że nie ma tej rośliny w sprzedaży. Co więcej, stwierdził, że jestem chyba pierwszym klientem od roku, który pyta o ten kwiat.

A przecież ta pochodząca z Ameryki bylina w warunkach domowych prezentuje się wspaniale.
Nie ma chyba roślina o bardziej efektownych liściach, z których każdy wygląda jak ręcznie malowany.
Dominują w nich jaskrawozielone kolory, u niektórych odmian zdobione białymi pasami i żółtawymi lub brunatnymi plamami. Spód liści jest najczęściej purpurowy. Takie zestawienie kolorów sprawia, że w roślinie można się zakochać.
Dobry obserwator z pewnością zauważy, że na noc maranta unosi swoje listki do góry, prawie pionowo zaś w dzień liście opuszczają się na dół.
No właśnie, skoro to tak wspaniała roślina, czemu teraz tak rzadko gości w naszych domach ?
Odpowiedź jest prosta - maranta to nie jest kwiat dla nowicjuszy !

Po pierwsze roślina potrzebuje dużooo wilgoci. W końcu w naturze rośnie w tropikalnych i wilgotnych lasach Amazonii. Dlatego w ciepłe dni, latem powinniśmy spryskiwać roślinę codziennie. Do tego na podstawce wkładamy kamyki, tak aby roślina mogła oddychać i wlewamy wodę, która parując dodatkowo podniesie wilgotność.
Również podlewanie powinno być obfite - wiosną, latem i jesienią 2-3 razy w tygodniu a zimą raz w tygodniu.

Stanowisko dla maranty nie powinno być zbyt słoneczne bo straci swoje piękne kolory. Spokojnie może stać w półcieniu.
Temperatura optymalna to 21-22 stopni, choć przy dużej wilgotności zniesie upały i do 30 stopni.
Jeśli stworzymy roślinie optymalne warunki może nam się odpłacić pięknym wyglądem a nawet zakwitnąć. Zachęcam do uprawy maranty, bo piękne okazy sprawią, że sąsiedzi czy znajomi z uznaniem pochwalą nas jako doskonałych ogrodników -:)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…