Przejdź do głównej zawartości

Pilea - roślina o liściach jak marzenie

Pilea Cadierei (autor:Fanghong)
Rodzaj Pilea obejmuje 200 gatunków roślin. Ich liście są bardzo piękne, niektóre przypominają obrazy namalowane przez wprawnego malarza.
Ich uprawa nie jest łatwa, ale dobrze pielęgnowane mogą pięknie wyglądać i w warunkach domowych.

Stanowisko
Ponieważ rośliny rosną w tropikalnych rejonach Ameryki, Afryki i Azji pod drzewami w lasach - podobne warunki powinniśmy zapewnić jej w domu.
Najlepiej ustawić doniczkę z kwiatkiem przy oknie południowym, ale tak by nie padało na nią bezpośrednio światło słoneczne.
Trzeba trochę poeksperymentować - jeśli listki tracą kolor, świadczy to że ma za dużo światła i trzeba doniczkę odsunąć od okna. Jeśli liście robią się drobniejsze i wyciągają, przysuwamy ją bliżej okna.
Temperatura panująca w naszych mieszkaniach odpowiada naszej roślinie, powinniśmy tylko zapobiegać spadkowi temperatury poniżej 15 °C.


Podłoże i przesadzanie
Pilea nie ma jakiś specjalnych wymagań odnośnie ziemi, będzie dobrze rosła w każdej glebie którą można kupić w kwiaciarni pod warunkiem dodania do niej drobnych kamyczków czy żwirku.
Rośliny w zasadzie nie przesadza się, bowiem lepiej jest wiosną roślinę "odmłodzić" z sadzonek wierzchołkowych. Pilee można również ukorzeniać w wodzie o temperaturze pokojowej.
Jeśli jednak zdecydujemy się na przesadzanie, przycinamy dany egzemplarz nisko nad ziemią (7-8 cm) co zmusi roślinę do rozkrzewienia i wypuszczenia nowych liści.


Uprawa i podlewanie
Latem Pilea wymaga obfitego podlewania, natomiast zimą nawadniamy znacznie mniej - ale nie powinniśmy dopuszczać do zasuszenia.
Mimo, że kwiatek lubi wodę, to od jej nadmiaru może zmarnieć.

Jak większość roślin pochodzących z lasów tropikalnych - bardzo lubi zraszanie.
Nawozimy, jak większość roślin, przede wszystkim w okresie wegetacji.

Ciekawostka Owocem który wytwarza Pilea, jest torebka, która po dojrzeniu pęka i wystrzeliwuje nasiona na spore odległości. Stąd wzięła się niemiecka nazwa tej rośliny – Kanonierblume.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…