sobota, 8 marca 2014

Pilea - roślina o liściach jak marzenie

Pilea Cadierei (autor:Fanghong)
Rodzaj Pilea obejmuje 200 gatunków roślin. Ich liście są bardzo piękne, niektóre przypominają obrazy namalowane przez wprawnego malarza.
Ich uprawa nie jest łatwa, ale dobrze pielęgnowane mogą pięknie wyglądać i w warunkach domowych.

Stanowisko
Ponieważ rośliny rosną w tropikalnych rejonach Ameryki, Afryki i Azji pod drzewami w lasach - podobne warunki powinniśmy zapewnić jej w domu.
Najlepiej ustawić doniczkę z kwiatkiem przy oknie południowym, ale tak by nie padało na nią bezpośrednio światło słoneczne.
Trzeba trochę poeksperymentować - jeśli listki tracą kolor, świadczy to że ma za dużo światła i trzeba doniczkę odsunąć od okna. Jeśli liście robią się drobniejsze i wyciągają, przysuwamy ją bliżej okna.
Temperatura panująca w naszych mieszkaniach odpowiada naszej roślinie, powinniśmy tylko zapobiegać spadkowi temperatury poniżej 15 °C.


Podłoże i przesadzanie
Pilea nie ma jakiś specjalnych wymagań odnośnie ziemi, będzie dobrze rosła w każdej glebie którą można kupić w kwiaciarni pod warunkiem dodania do niej drobnych kamyczków czy żwirku.
Rośliny w zasadzie nie przesadza się, bowiem lepiej jest wiosną roślinę "odmłodzić" z sadzonek wierzchołkowych. Pilee można również ukorzeniać w wodzie o temperaturze pokojowej.
Jeśli jednak zdecydujemy się na przesadzanie, przycinamy dany egzemplarz nisko nad ziemią (7-8 cm) co zmusi roślinę do rozkrzewienia i wypuszczenia nowych liści.


Uprawa i podlewanie
Latem Pilea wymaga obfitego podlewania, natomiast zimą nawadniamy znacznie mniej - ale nie powinniśmy dopuszczać do zasuszenia.
Mimo, że kwiatek lubi wodę, to od jej nadmiaru może zmarnieć.

Jak większość roślin pochodzących z lasów tropikalnych - bardzo lubi zraszanie.
Nawozimy, jak większość roślin, przede wszystkim w okresie wegetacji.

Ciekawostka Owocem który wytwarza Pilea, jest torebka, która po dojrzeniu pęka i wystrzeliwuje nasiona na spore odległości. Stąd wzięła się niemiecka nazwa tej rośliny – Kanonierblume.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz