Przejdź do głównej zawartości

Barwinek - czy to rzeczywiście kwiatek tylko na cmentarze?


Barwinek, to kwiat kojarzony głównie ze starymi cmentarzami czy zapomnianymi ogrodami. 
A niesłusznie, bo to naprawdę piękna i wdzięczna roślina.

Bardzo ciekawie wyglądają nazwy nadawane tej roślinie w różnych krajach: kozia róża, peleryna z Madagaskaru, kwiat kościelny czy kwiat starej panny :)

Barwinek pochodzi z Indii Zachodnich, ale po raz pierwszy został opisany na Madagaskarze. W zależności od klimatu może kwitnąć przez cały rok. W Polsce wykorzystywana głównie jako roślina okrywowa, zimo-zielona.


Mówi się, że barwinek wyrośnie wszędzie i coś w tym jest, bowiem z powodzeniem będzie się rozwijał w zacienionych miejscach ogrodu,gdzie wiele roślin albo by nie urosło, albo wyglądałyby rachitycznie.
Dlatego, jeśli mamy takie miejsca w pobliżu płotów, murów, dużych drzewek itp. posadźmy tam barwinka, który szybko się zadomowi, rozrośnie i przykryje nieładną część ogrodu.

A czas na jego sadzenie właśnie nastąpił (później można to robić jesienią).  Podłoże, na którym mamy zamiar posadzić barwinka powinniśmy trochę wzbogacić (np. kompostem), a zbitą ziemię spulchnić widłami, usuwając chwasty.

Sadzonki wkładamy do dołków rozmieszczonych co pół metra, bo roślina naprawdę imponująco się rozrasta. Po obciśnięciu ziemią roślinki podlewamy. Pamiętajmy też, by w okresie suszy obficie i często podlewać świeże sadzonki.


Uwaga
Barwinek jest rośliną trującą!
Ale, w medycynie ludowej jest wykorzystywany jako lekarstwo. Wywary z rośliny są wykorzystane przy zapaleniu oka, cukrzycy czy łagodzenia ukąszeń owadów.
W ostatnim czasie jest głośno o barwinku, jako leku na raka.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…