Przejdź do głównej zawartości

Przesadzanie sukulentów - poradnik praktyczny

Koniec lutego to najlepszy czas na przesadzanie wszystkich kwiatów doniczkowych, a wprost idealny dla sukulentów.
Ponieważ sukulenty nie lubią częstego przesadzania, dlatego poddajemy je temu zabiegowi dopiero wtedy, kiedy nie mieszczą się już w doniczce.


Powyżej mamy taki właśnie przykład - nasza gasteria, która nie tylko zrobiła się za duża do doniczki, ale i wypuściła dwa (a jak się okazało po bliższych oględzinach) trzy odrosty.

Zaczynamy oczywiście od kupna odpowiednich doniczek i przygotowania stanowiska pracy.


My preferujemy doniczki ceramiczne, powlekane. Ich zaletą jest to, że w słońcu nie tracą koloru i nie odkształcają się jak plastykowe.
Ponadto są ciężkie i nawet duży sukulent nie spowoduje, że całość staje się niestabilna. Na zdjęciu powyżej macie różne kolory i kształty - wynika to z wystroju naszej sypialni, salonu, pracowni czy kuchni.

Nasze kwiaty przesadzaliśmy w domu, dlatego ważne było przygotowanie stanowiska pracy: wysoki stół, wyłożony folią i papierem, tak by jak najmniej nabrudzić i szybko sprzątnąć.


I teraz ważna sprawa, nowe doniczki trzeba dobrze wymyć, ale ponieważ są powlekane nie trzeba ich wyparzać.
Jeśli jednak stosujemy pojemniki z odzysku (jak np. doniczka po prawej stronie na zdjęciu) - to musimy ją starannie wyszorować i najlepiej wyparzyć - ale ostrożnie, bo materiał z czego jest zrobiona może się uszkodzić. Dzięki temu unikniemy drobnoustrojów lub grzybów, które mogły pozostać na ściankach doniczki.

Nie musimy chyba przypominać, że do przesadzania sukulentów używamy gotowej ziemi do kaktusów i sukulentów, do kupienia w każdym porządnym sklepie ogrodniczym.


Nie możemy również zapomnieć o dobrym drenażu.
My stosujemy keramzyt, takie kuleczki jak widzicie na zdjęciu powyżej.

Aby sobie usprawnić pracę, proponujemy przesypać ziemię do kwiatów z worka foliowego do szerokiej miski. Łatwiej będzie potem ją nabierać łyżką lub łopatką do doniczek.

A teraz już przystępujemy do przesadzania.
Gasterię ostrożnie wyjmujemy z doniczki. Ostrożnie usuwamy resztki ziemi ze starej bryły korzeniowej. Uważajmy przy tym, by jak najmniej uszkodzić korzenie - są kruche i łamliwe.
Delikatnie oddzielamy odrosty od rośliny matecznej. Nam początkowo wydawało się, że są tylko dwa, ale tuż pod powierzchnią ziemi był jeszcze trzeci, bardzo malutki.
Na dno nowej doniczki wsypujemy kilkucentymetrową warstwę keramzytu, dosypujemy ziemi i wkładamy roślinkę. Następnie dosypujemy ziemi tak, by pozostał wolna 2-3 centymetrowa przerwa od góry doniczki i delikatnie uciskamy podłoże wokół rośliny.
Gasterie (i inne sukulenty) mają płytki układ korzeniowy i lepsze będą doniczki pękate niż wąskie i głębokie.


Tak po przesadzeniu wygląda nasza młoda gasteria, która wyrosła jako odrost z rośliny matecznej.
Tu uwaga - zbyt duża doniczka nie jest korzystna, z uwagi na to, że może nastąpić zakwaszenie podłoża i roślina będzie słabo rosnąć.Ale jak widać na zdjęciu powyżej są wyjątki.
Grubosz (drzewko szczęścia) - potrafi w ciągu roku osiągnąć przyrosty rzędu 20 cm, dlatego zaryzykowaliśmy doniczki w których (jak się przyjmie) będzie rósł kilka lat.
A dla przypomnienia, to jest ten sam okaz, który kupiliśmy w listopadzie w Biedronce (było o tym TUTAJ).Dziś grubosz został rozdzielony na kilka roślinek - zobaczymy jak będzie im się wiodło. Widoczne na zdjęciu nowe listki zwiastują, że może być dobrze. 

Pamiętając że sukulenty lubią mieć raczej ciasno w doniczce, nie przesadziliśmy w tym roku naszej sansewierii (była przesadzana w ubiegłym roku) ale dokonując przeglądu zobaczyliśmy, że:


 ... w wolnym skrawku doniczki pojawiło się nowe dziecko 👧 

A pozostając przy dziecku, to jak wspomnieliśmy przy czyszczeniu bryły korzeniowej gasterii odkryliśmy takiego malucha:


Tak, wiemy że doniczka za duża 😊 ale była to ostatnia jak nam została - zobaczymy co z tego wyjdzie.

Przesadziliśmy również ten okaz:


I uwaga! - wysialiśmy (po raz pierwszy) nasiona uzyskane z naszej gasterii matecznej, która w ubiegłym roku po raz pierwszy zakwitła i wydała owoce.
Wcześnie (z powodzeniem) wysiewaliśmy już kaktusy czy żywe kamienie, ale nasion gasterii na dodatek z naszej hodowli jeszcze nie kiełkowaliśmy.
O postępach napiszemy!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…

Dracena, jak pielęgnować roślinę smoka?

Dracena, to obecnie bardzo popularny kwiat doniczkowy. Praktycznie w każdym dyskoncie od czasu do czasu jakiś ich gatunek pojawia się w sprzedaży w bardzo korzystnej cenie.
Najczęściej jest to widoczny na zdjęciu gatunek Dracena Obrzeżona.

W sklepach tych, co oczywiste, można kupić z reguły rośliny niewielkie, a draceny w naturze wytwarzają pnie o wysokości 6 metrów i stają się okazałymi drzewami podobnymi do palm.

Nazwa kwiatka oznacza z greckiego samicę smoka, dlatego niekiedy można usłyszeć inną nazwę rośliny: smokowiec.

Uprawa i stanowisko
Aby liście dobrze się wybarwiły, potrzebują dużo światła. Jednak w okolicach południa należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia.
Dracena dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, stąd dobrze aklimatyzuje w naszych mieszkaniach, trzeba jednak jest bardzo wrażliwa na zimne przeciągi. Jeśli doniczka stoi na parapecie, a zimą chcemy otworzyć na dłużej okno, powinniśmy ją przestawić w inne miejsce.

Podlewanie i nawożenie
W lecie podlewamy umiarkowanie, d…

Bluszcz, ozdoba październikowego parku

Spacerując niedawno po parku zaobserwowałam, że bluszcz porastający drzewa ma nowe przyrosty.


O tym zimotrwałym pnączu było już na blogu TUTAJ.
W parku rosną stare, wysokie drzewa, które są porośnięte bluszczem od korzenie prawie do samego czubka.


Na zdjęciu powyżej widoczny jest wspaniały okaz brzozy, ale i inne drzewa są doskonałą podporą dla pędów bluszczu.

Araukaria - drzewo w doniczce

Kiedyś, dawno temu postanowiłam wyhodować w domu drzewo. Nastawiłam się od razu na coś poważnego i do doniczki wsadziłam żołędzia, bo zamarzył mi się piękny dąb.
Sadzonka wzeszła, pojawiło się kilka listków, ale po pewnym czasie młody dąbczak obumarł :(

Istnieje jednak takie drzewko, do tego iglaste które można uprawiać w domu, pod warunkiem, że mamy trochę wolnego miejsca.
Chodzi o araukarię, zielone, iglaste drzewo, które w warunkach domowych rośnie powoli i do sufitu dorasta po wielu latach.

Sądzę, że miłośników roślin doniczkowych zainteresuje fakt, że w okresie jury i kredy olbrzymie araukarie porastały całą ziemię.
To właśnie między ich pniami i w ich cieniu przemykały się olbrzymie dinozaury, a pozostałości pni tych ogromnych drzew do dziś są odkrywane w postaci skamielin.

Jeśli więc chcemy mieć w domu roślinę, której przodkowie porastali cały subkontynent, jeszcze za czasów gdy Ameryka Południowa i Afryka były połączone ze sobą, kupmy araukarię.

Ale już na wstępie muszę powiedzieć: …

Miły zakątek wśród kwiatów

Prawda że piękne miejsce do odpoczynku?
Tu wśród egzotycznych kwiatów, ale i w naszych ogrodach można wyczarować takie magiczne miejsce!