Palma Madagaskaru (Pachypodium Lamera) - imponujący sukulent



Pachypodium lamerei, znane również pod marketingowymi nazwami Palma Madagaskaru lub Gwiazda Stepowa (ta ostatnia nazwa wywołuje uśmiech), może stać się wspaniałym dodatkiem do kolekcji sukulentów.

Dla entuzjastów roślin doniczkowych mamy dobrą wiadomość - Pachypodium doskonale adaptuje się do warunków panujących w naszych domach! 
Uprawa tej rośliny wymaga jednak pewnego wysiłku i sukces zależy od spełnienia kilku zaleceń:
👉 Bardzo nasłonecznione stanowisko jest zalecane. Latem warto wystawić roślinę na pełne słońce, na przykład na balkon.
👉 Ostrożne podlewanie jest kluczowe. Gdy roślinę podleje się zbyt obficie, jest niemal pewne, że w najlepszym przypadku zrzuci liście, a w najgorszym zacznie gnić.
👉 Palma Madagaskaru wymaga sporo miejsca w mieszkaniu oraz odpowiednio dużej doniczki.

Jeżeli zastosujecie się do tych warunków, roślina zrewanżuje się Wam wspaniałym wzrostem, a być może po latach (około piętnastu) zakwitnie.


Spójrzcie na to zdjęcie. Czy te kwiaty nie przywodzą na myśl czegoś znajomego? Roślina ta, często mylnie określana jako palma z Madagaskaru, nie jest prawdziwą palmą. Jej charakterystyczny, kolczasty pień i liściasta korona mogą przypominać palmę, ale w rzeczywistości jest ona częścią rodziny Apocynaceae, tak jak oleander. Kwiaty widoczne na powyższym zdjęciu bardzo przypominają kwiaty oleandra.

Palma Madagaskaru cieszy się wielką popularnością. W różnych miejscach publicznych można zobaczyć okazy o imponujących rozmiarach. Moi znajomi również hodują pachypodium w swoich domach. Co ciekawe, wydaje się, że rośliny te lepiej rosną u osób, które mają mniej czasu na ich pielęgnację.
Pewnie chodzi o podlewanie 😁

Aha i na początek swojej przygody z palmą Madagaskaru, nie przejmujcie się kiedy opadną liście, to się zdarza. Roślina przejdzie okres spoczynku i liście znowu urosną.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu