Dracena, jak pielęgnować roślinę smoka?

Dracena obrzeżona
Dracena jest obecnie bardzo popularnym kwiatem doniczkowym. W wielu dyskontach od czasu do czasu pojawiają się różne jej gatunki w sprzedaży, często w bardzo atrakcyjnych cenach. Najczęściej spotykanym gatunkiem jest Dracena Obrzeżona, widoczna na zdjęciu.

W sklepach tych, co oczywiste, można kupić z reguły rośliny niewielkie, a draceny w naturze wytwarzają pnie o wysokości 6 metrów i stają się okazałymi drzewami podobnymi do palm.

Nazwa tego kwiatu pochodzi z greckiego i oznacza samicę smoka, stąd czasami roślinę nazywa się smokowcem.

Uprawa i stanowisko
Aby liście rośliny dobrze się wybarwiły, potrzebują one dużo światła, ale należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia w okolicach południa. Dracena preferuje temperaturę pokojową i dobrze się aklimatyzuje w domowych warunkach, lecz jest wrażliwa na zimne przeciągi. W przypadku, gdy doniczka znajduje się na parapecie i planujemy otworzyć okno na dłuższy czas zimą, powinniśmy przestawić roślinę w bezpieczniejsze miejsce.

Podlewanie i nawożenie
Latem należy podlewać rośliny umiarkowanie, dwa razy w tygodniu, a zimą - maksymalnie raz. Istotne jest, aby roślina nie była zanurzona w wodzie; przed następnym podlaniem gleba powinna być sucha. Dracena preferuje czyszczenie liści wilgotną ściereczką lub gąbką, a także spryskiwanie. Doceni również ciepły prysznic w wannie. W sezonie wzrostu należy nawozić roślinę co dwa tygodnie.

Podłoże i przesadzanie
Każda ziemia ogrodowa z dodatkiem torfu będzie odpowiednia. Czasami dostępne są w sprzedaży specjalne podłoża dla dracen i podobnych roślin. Przesadzanie, podobnie jak u większości roślin, najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, gdy roślina przestaje się mieścić w doniczce. Ważne jest również zapewnienie dobrego drenażu.

Uwagi różne
Przyrost w domu powolny, około 10 cm rocznie.
Roślina ma skłonność do ogołacania się od dołu, dlatego dobrze wygląda w towarzystwie innych, niskich roślin.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu