Alokazja piękna ale kapryśna



Alokazja to roślina z rodziny obrazkowatych, występująca w naturze Azji i tropikalnych rejonach zachodniego Pacyfiku.

Opinie na temat uprawy alokazji w doniczce w warunkach domowych są podzielone. Niektórzy uważają, że jest to roślina łatwa w uprawie, która doskonale rośnie w mieszkaniu, podczas gdy inni twierdzą, że alokazja jest rośliną kapryśną i może sprawiać problemy nawet doświadczonym miłośnikom roślin. Jak jest naprawdę? 
Alokazje są atrakcyjne wizualnie i mogą być łatwe w uprawie, jeśli zapewni się im odpowiednie warunki, takie jak umiarkowane oświetlenie, stałą wilgotność gleby bez przesadnego podlewania, oraz optymalną temperaturę od 20 do 25 stopni Celsjusza.

Alokazja będzie doskonale rosła w naszym mieszkaniu, jeśli stworzymy warunki podobne do jej naturalnego środowiska na Filipinach, czyli zapewnimy dużą wilgotność i ciepło. Dlatego roślina ta dobrze się rozwija np. w jasnej łazience lub w kuchni, gdzie często gotuje się posiłki. Uwielbia być spryskiwana i brać wodne kąpiele pod prysznicem. Aby liście prezentowały się pięknie, nie należy zapominać o regularnym oczyszczaniu ich z kurzu za pomocą wilgotnej szmatki.

Alokazja preferuje jasne miejsce w mieszkaniu, ale nie powinna stać bezpośrednio w słońcu ani na parapecie okiennym. Uwielbia ciepło, w zakresie 25-30 stopni Celsjusza. Gdy temperatura spada poniżej 15 stopni, zaczyna "marznąć", co objawia się pojawieniem się brzydkich, brunatnych plam na liściach.

Rośliny obrazkowate są żarłoczne, dlatego wymagają żyznego, próchniczego podłoża z niewielkim dodatkiem torfu. Doniczka powinna być przestronna, ponieważ alokazja rośnie szybko, a jej kłącza szybko wypełniają dostępną przestrzeń. Ważne jest, aby na dnie doniczki znajdowała się kilkucentymetrowa warstwa drenażu, aby zapobiec gnicie rośliny od nadmiaru wody. Od wiosny do wczesnej jesieni, w okresie wzrostu, należy nawozić roślinę specjalnym nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.
Kilkuletniej alokazji, rosnącej w dużych pojemnikach już nie przesadzamy, jedynie wiosną wymieniamy w nich wierzchnią warstwę gleby. 

Aby kwiat dobrze rósł w kolejnym roku, potrzebuje zimą okresu spoczynku. Temperaturę w pomieszczeniu w którym alokazja zimuje powinno się obniżyć do około 21 stopni, zaprzestać nawożenia i podlewać minimalnie.

Roślinę można bardzo łatwo rozmnażać przez odrosty korzeniowe albo przez podział kłącza. 

#zielonybzik

Komentarze