Ketmia, hibiscus czy róża chińska?

Róża chińska, znana również jako ketmia, jest pięknym kwiatem doniczkowym. Choć niełatwo dostępna w supermarketach, czasami można ją znaleźć w większych kwiaciarniach.



Stanowisko
Ketmia preferuje jasne stanowisko, ale nie toleruje bezpośredniego, intensywnego słońca, podobnie jak większość roślin. Zimą wymaga pomieszczenia o temperaturze 14-15 stopni Celsjusza, chociaż może przetrwać w typowej temperaturze mieszkalnej. Zapewnienie jej chłodniejszego miejsca zimą gwarantuje obfitsze kwitnienie w okresie wiosennym i letnim.

Podlewanie i nawożenie
Jest niezwykle istotne, aby nie przelać roślin i zwracać uwagę, by na podstawce nie gromadziła się nadmierna ilość wody. Podczas intensywnego wzrostu ketmia powinna być nawożona dwa do trzech razy w miesiącu.

Podłoże i przesadzanie
Ketmia preferuje mniejsze doniczki i nie toleruje podłoża torfowego. Przesadzać należy wyłącznie wiosną, do nieco większej doniczki z normalną ziemią ogrodową. Chociaż róża chińska to roślina wieloletnia, często jest traktowana przez hodowców jako roślina sezonowa, którą odnawia się za pomocą sadzonek.



Pielęgnacja i rozmnażanie
Przycinanie rośliny sprzyja jej lepszemu rozkrzewieniu i obfitszemu kwitnieniu. Odcięte gałązki mogą posłużyć jako sadzonki, które po umieszczeniu w doniczce i zanurzeniu w ukorzeniaczu należy przykryć folią z dziurkami, aby umożliwić odprowadzenie nadmiaru wody.

Pamiętajcie: ketmia, hibiscus i róża chińska to po prostu różne nazwy dla tego samego pięknego kwiatu, który zachwyca nas dużymi, kolorowymi kwiatami.
Ketmia to polska nazwa, która przyjęła się w naszym języku. Hibiscus to nazwa łacińska, używana w botanice i na całym świecie. Róża chińska to bardziej poetycka nazwa, nawiązująca do pochodzenia rośliny i jej pięknych kwiatów, które przypominają nieco róże.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu