Rozmnażanie roślin doniczkowych z sadzonek ukorzenionych w wodzie

Koniec lutego i początek marca to najlepsza pora na rozmnażanie roślin doniczkowych. W moim mieszkaniu mam w zasadzie wyłącznie rośliny, które wyhodowałam sama od maleńkich sadzonek czy siewek. Takie kwiatki doskonale aklimatyzują się w mieszkaniu i bardzo szybko rosną.

Dziś przypomnę łatwą metodę pozyskania nowych roślin przez ukorzenianie sadzonek zielnych w zwykłej wodzie.
Z dorosłej rośliny doniczkowej pobieramy (odcinamy ostrym nożem) część pędu, usuwamy z niej dwa dolne liście, a następnie zanurzmy oczyszczoną z liści część pędu np. w słoiku z wodą.



Podczas tego zabiegu musimy systematycznie sprawdzać, czy woda z naczynia w którym ukorzenia się sadzonka nie wyparowała, albo czy za bardzo nie jest zagłębiona w wodzie co groziłoby gniciem.
Kiedy młoda roślina wypuści korzenie, przesadzamy ją do doniczki, umieszczając w żyznym podłożu. Dokładnie ugniatamy i podlewamy.

Jak długo trzeba czekać na ukorzenienie się sadzonek?
Zależy od rośliny. Np. trzykrotka wypuszcza korzenie po kilku dniach, reo po około 2 tygodniach. Ale kiedyś czekałam blisko 3 miesiące na ukorzenienie się szeflery. Wypuściła korzeń wtedy, gdy byłam już pewna że sadzonka zgnije.

Jakie rośliny można rozmnażać przez sadzonki zielne?
Jest ich naprawdę dużo. Wspomniałam o reo meksykańskim czy trzykrotce. Ale łatwo w ten sposób rozmnożycie zielistki, koleusy, fitonie, bluszcze, hoje czy scindapsusy.
Powodzenia!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu