Dramatyczna sytuacja producentów kwiatów - dwa listy do ministra rolnictwa

List Bogdana Królika, prezesa Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych.

Skierniewice, 16 marca 2020 r.

Sz. P. Jan Krzysztof Ardanowski
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
ul. Wspólna 30 00-950 Warszawa

Dotyczy: dramatycznej sytuacji producentów kwiatów cebulowych po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego na terytorium RP

Szanowny Panie Ministrze,
Jako Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych zrzeszające ogrodników — kwiaciarzy produkujących zarówno cebule kwiatowe jak kwiaty cięte i doniczkowe roślin cebulowych, pragniemy zwrócić uwagę Pana Ministra na bardzo trudną sytuacją ekonomiczną, w jakiej znaleźli się nasi członkowie w związku z epidemią COVID-19. Po ogłoszeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 i szeregiem działań Rządu RP zmierzających do spowolnienia i ograniczenia epidemii, dramatycznie spadła — praktycznie do zera — możliwość sprzedaży wyprodukowanych kwiatów przez ogrodników zrzeszonych w naszej organizacji. Dotyczy to przede wszystkim producentów ciętych tulipanów. W marcu, tradycyjnie będącym szczytem dostaw tulipanów na rynek, ogrodnicy zostali z roślinami w chłodniach i szklarniach. Straty są nie do odrobienia, ponieważ te kwiaty nie mogą poczekać w chłodniach a przewidujemy, że sytuacja na rynku (trudność w sprzedaży w kraju oraz eksportu — zamknięcie granic) nie poprawi się tak szybko by straty zrekompensować. Produkcja tych kwiatów pod osłonami wiąże się z zaplanowaniem uprawy, w tym zakupem cebul, ze znacznym wyprzedzeniem. Koszty zakupu cebul, koszty już poniesione na ich przechowywanie lub wprowadzenie do cykli produkcyjnych oraz niemożność przechowania i użycia cebul do produkcji w następnym roku, są znaczne przy tak intensywnej produkcji. Niemożność sprzedaży kwiatów, nawet pomimo wcześniejszych kontraktów z sieciami handlowymi, doprowadzi do ogromnych strat finansowych, a w wielu przypadkach może nawet decydować o przetrwaniu bądź bankructwie gospodarstw. Producenci zatrudniają bardzo wielu pracowników. Załamanie sprzedaży to także trudności w terminowym regulowaniu wynagrodzeń.
Dlatego zwracamy się do Pana Ministra z gorącym apelem o podjęcie interwencyjnych działań związanych z powyższą sytuacją. Naszym zdaniem sytuację na krajowym rynku poprawiłby czasowy zakaz wwozu ciętych tulipanów (oraz innych gatunków kwiatów ciętych) z zagranicy. Dodatkowo prosimy o podjęcie rozmów nad możliwością uzyskania rekompensat za straty w produkcji wywołane sytuacją nadzwyczajną, jaką jest epidemia COVID-19 i paraliżem w całym kraju wydarzeń społecznych, którym tradycyjnie towarzyszą kwiaty.

Z wyrazami szacunku
w imieniu Zarządu Stowarzyszenia

Prezes – Bogdan Królik




List Polskiego Związku Ogrodniczego, skierowany Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

19.03.2020 rok
Polski Związek Ogrodniczy w Łodzi
ul. Św. Teresy 56/58 91 – 348 ŁÓDŹ

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Jan Krzysztof Ardanowski
ul. Wspólna 30 00 – 930 Warszawa

Szanowny Panie Ministrze,
w związku z decyzją o wprowadzeniu Stanu Zagrożenia Epidemiologicznego w Polsce i związanym z tym zamknięciem granic, informujemy o sytuacji branży
kwiaciarskiej w tym producentów doniczkowych roślin ozdobnych dającej utrzymanie tysiącom osób.
Nasze produkty – kwiaty w tym doniczkowe rośliny ozdobne były dotychczas sprzedawane na giełdach ogrodniczych przygranicznych targowiskach oraz w centrach ogrodniczych i handlowych, kwiaciarniach na terenie kraju. Ograniczenie ruchu na granicy skutkuje całkowitym zablokowaniem sprzedaży naszych produktów w pasie przygranicznym. Również ograniczenie handlu na terenie kraju do najpotrzebniejszych artykułów oraz konieczność pozostawania w domach powoduje wstrzymanie sprzedaży roślin ozdobnych.
Z dnia na dzień całkowicie załamał się rynek sprzedaży roślin ozdobnych, które nie mogą być magazynowane i sprzedane w terminie późniejszym.
Cykl produkcji roślin ozdobnych jest długi i aby przygotować produkt do sprzedaży na wiosnę 2020 r., musieliśmy ponieść wysokie koszty już wcześniej.
Wyżej wymienione okoliczności spowodują wysokie straty materialne i wielki spadek dochodów.
Z tym wszystkim związany jest brak płynności w zobowiązaniach finansowych – płatnościach ZUS, KRUS, spłatach kredytów oraz w dalszej konsekwencji konieczność zwolnień pracowników zatrudnionych w naszej branży oraz upadek tego sektora rolnictwa budowanego przez kilka pokoleń ogrodników.
Branża kwiaciarska jak dotychczas była wyłączona z pomocy finansowej krajowej, w tym unijnej.
Apelujemy o podjęcie decyzji, które pomogą naszej branży w przetrwaniu czasu braku wystarczających dochodów i umożliwią wznowienie działalności po ustąpieniu niezależnych od nas wszystkich okoliczności.
Z poważaniem

Bogdan Biadała
Prezes

Polskiego Związku Ogrodniczego



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu