Chcesz mieć wspaniałego kaktusa w domu? - kup opuncję!
Opuncja ma w zasadzie jedynie dwa wymagania: dobrze oświetlone miejsce i umiarkowane podlewanie.
Ponieważ niektóre gatunki osiągają duże rozmiary powinniśmy kaktusowi zapewnić sporo miejsca. Będzie to ważne również z uwagi na bezpieczeństwo domowników, długie i ostre ciernie mogą boleśnie zranić.
Opuncja lubi świeże powietrze!
Teraz coś z własnego doświadczenia. Kaktusa późną wiosną, latem i wczesną jesienią warto wynieść na zewnątrz. Jedna z moich opuncji w ciągu 5 miesięcy (stała na tarasie od maja do września) urosła o pół metra!
Podlewałam ją 2 razy w tygodniu bo lato było upalne a nawoziłam odżywką dla kaktusów co 14 dni.
Pamiętajmy, że zanim pozostawimy opuncję na dworze powinniśmy ją zahartować. Ja przez pierwsze trzy dni wystawiałam rośliną na zewnątrz na dzień, a wieczorem zabierałam do domu. Jest to trochę uciążliwe w przypadku dużego i kolczastego okazu ale absolutnie konieczne.
Bezpieczeństwo!
Bezwzględnie trzeba bardzo uważać. Ciernie są ostre i rany przez nie zadane goją się długo. Dlatego prace pielęgnacyjne wykonujemy w rękawiczkach posługując się metalowymi nożyczkami lub szczypczykami.
Przy przesadzaniu można chwytać roślinę po osłonięciu twardym papierem lub odpowiednio grubą warstwą gazet.
Podlewanie
Jak każdy kaktus opuncja nie lubi nadmiaru wilgoci, bo wtedy może zacząć gnić. Podłoże przed kolejnym podlaniem powinno być przesuszone. Generalnie, lepiej opuncję przesuszyć niż ją przelać. Ale jak już podlewamy, to robimy to obficie, pamiętając o usunięciu nadmiaru wody pozostającej na podstawce.
Zimą podlewanie ograniczamy do niezbędnego minimum, pod warunkiem że zapewniliśmy opuncji temperaturę poniżej 10°C.
Rozmnażanie
Chyba najłatwiejsze ze wszystkich kaktusów. Odłamany człon odkładamy na kilka dni by przeschnął i sadzonkujemy. Korzenie wypuści już po kilku(nastu) dniach.
Doniczki podłoże
Ziemia do hodowli opuncji powinna być taka, jak dla kaktusów, czyli uboga i przewiewna z dodatkiem piasku. Taką ziemię można bez problemu kupić w sklepach ogrodniczych.
Doniczka. I tu jest problem. Jeśli macie zamiar uprawiać odmiany miniaturowe opuncji które dorastają najwyżej do kilkunastu centymetrów, wystarczy doniczka standardowa. Jeśli jednak decydujecie się np. na opuncję figową, to potrzebne będzie duże naczynie które dodatkowo da oparcie dla drabinek podtrzymujących Waszego kaktusa.
Czy opuncja kwitnie?
Oczywiście tak, ale o ile jest to łatwe w naturze, to w uprawie w doniczkowej trzeba się trochę postarać. Piękne, żółte, pomarańczowe lub czerwone kwiaty pojawią się kiedy zapewnicie opuncji dwa podstawowe warunki.
1. Okres spoczynku zimą, najlepiej poniżej 10°C.
2. Wystawienie kaktusa w okresie wegetacji, latem na pełne słońce na świeże powietrze.
Powodzenia w uprawie!
Przeczytaj wpis poświęcony opuncji: Opuncja - najłatwiejszy kaktus do uprawy w doniczce w domu
Komentarze
Prześlij komentarz