Przesadzanie roślin w domu, trzy rady dotyczące doniczek



1. Rodzaj materiału na doniczkę.
Każdy rodzaj materiału ma wady jak i zalety. Plastikowe doniczki są tanie i wytrzymałe, a mogą ponadto imitować inne materiały. Ponadto z uwagi na małą przepusz­czalność powietrza zapewniają roślinie stabilność temperatury. Ale uwaga, wystawione na słońce silnie się nagrzewają i mogą poparzyć system korzeniowy. Doniczki z ceramiki są ładne, jest wielki wybór kolorów i kształtów. Duża roślina umieszczona w naczyniu z ceramiki jest stabilna i nie przewraca się jak w przypadku plastiku. 
Minusem jest mała przepuszczalność powietrza i wody, co może stanowić problem podczas pod­lewania rośliny.
Doniczki z gliny (glinki) kiedyś najpopularniejsze, dziś coraz rzadziej stosowane. Plusem takiego naczynia jest przepuszczalność dla powietrza i wody, dzięki czemu roślina swobodnie oddycha. Niestety, jest to również minusem, bo woda z takiej doniczki szybko odparowuje, a na zewnętrznej stronie tworzą się brzydkie zacieki będące efektem wytrącania się soli wapnia. Szybka wymiana wody i powietrza często powoduje powstawanie mchu i kamienia, a w efekcie erozję donicy.

2. Wielkość doniczki.
Zbyt duża doniczka do małej roślinki, to najczęściej popełniany błąd. Trochę przypomina to kupowanie większego numeru ubrania dla trzylatka, bo przecież urośnie. Wygląda to komicznie tak w przypadku malucha jak i małej roślinki rosnącej w wielkiej donicy.
Ponadto, ziemia w takiej doniczce szybko się zakwasza, a roślina słabo rośnie. Przy przesadzaniu kupujmy doniczkę o numer (2 cm średnicy) większą niż dotychczasowa.

3. Kolor i kształt.
Wiele razy na moim blogu pokazywałam różne, wymyślne kształty naczyń w których rosną kwiaty. Powinniście sami ocenić, czy piękna roślina posadzona w doniczce w kształcie np. żabki to dobry pomysł?
Jak należę do tradycjonalistek i lubię klasyczne doniczki, bo chodzi przecież o eksponowanie roślin, a nie naczyń w których one rosną.
Jednak kupując doniczki, powinniśmy dobierać je tak, by pasowały do wystroju wnętrza.
Powodzenia przy przesadzaniu Waszych okazów!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze