Cebula pnąca, co to za przedziwna roślina doniczkowa!

W niezwykłym świecie sukulentów jest wiele roślin o niezwykłym wyglądzie. Z pewnością jedną z nich jest Bowiea Volubilis czyli cebula pnąca, która na pierwszy rzut oka przypomina kalarepę z kędzierzawymi włoskami. 

Ten niezwykły w swym wyglądzie sukulent został tak nazwany na cześć Jamesa Bowie, kolekcjonera roślin z Królewskiego Ogrodu Botanicznego.
bowea2
W naturze roślina występuje m.in. w Afryce Południowej, Malawi, Zambii i Tanzanii.
Choć na pierwszy rzut oka nic na to nie wskazuje Bowiea jest sukulentem. W jej przypadku organem służącym do magazynowania wody jest cebula.
Roślina wytwarza pędy o długości (w zależności od wieku i wielkości cebuli) do kilkunastu centymetrów do nawet jednego metra.

Roślina zakwita w miesiącach letnich ale drobne, zielonkawobiałe kwiaty nie są zbyt efektowne. Aby nie osłabić rośliny lepiej je usunąć, chyba że chcemy uzyskać nasiona do jej rozmnażania.
Po przekwitnięciu kwiatów, roślinie wytwarza torebki w których znajdują się czarne nasiona. Jeśli chcemy je wysiać, zróbmy to szybko bo mogą stracić zdolność kiełkowania.
Nasiona przed wysiewem moczymy w ciepłej (około 35 stopni C ) wodzie przez 2 godziny. Następnie wysiewamy do gotowej ziemi dla kaktusów i sukulentów. 

Stanowisko i wymagania cieplne
Cebula pnąca lubi światło, jednak w samo południe, szczególnie latem nie powinna znajdować się na słońcu, bo pędy mogą zrobić się żółte. Jak większość sukulentów pnąca cebula jest ciepłolubna i dobrze czuje się w naszych mieszkaniach. Latem roślinę można wystawiać na zewnątrz.
Zimą w okresie spoczynku stanowisko powinno być trochę chłodniejsze (10-15 °C ), choć nadal jasne.

Podłoże
Bowiea jest idealną rośliną do uprawy w doniczkach bo jej korzenie zajmują mało miejsca i roślina rośnie nawet wtedy gdy wydaje się, że doniczka jest za ciasna.
Cebula pnąca wygląda efektownie właśnie w małej doniczce, bo budzi to ogromne zainteresowanie.
Ziemia w uprawie Bowiea Volubilis powinna być żyzna i zwięzła. Nie znosi ona ziemi torfowej natomiast lubi glinę i drobny żwirek. Gleba w doniczce powinna być stale lekko wilgotna, co nie oznacza, że mamy "przelać" roślinę..

Podlewanie
Podlewamy dość obficie wiosną, latem i jesienią, a ograniczamy podlewanie zimą.
Jeśli roślina w ciepłe dni jest za mało podlewana cebule kurczą się i są miękkie w dotyku. Z kolei kiedy przelejemy rośliną cebule mogą zacząć gnić.

Nawożenie
Roślinę można nawozić nawozem dla kaktusów ale rzadko, najwyżej 1-2 razy w roku i tylko wtedy gdy roślina dobrze rośnie.
Uwaga na dzieci - roślina jest trująca
---
Po przeredagowaniu (tekst ukazał się pierwotnie w październiku 2012r.)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze