Podstawowa wiedza przy pielęgnacji roślin doniczkowych: powiedz mi skąd jesteś!



Mieszkając w miastach, w betonowej przestrzeni coraz bardziej tęsknimy za zielenią, za własnym ogródkiem, za odrobiną przytulnej przestrzeni.
Stąd coraz bardziej popularne jest ustawianie w mieszkaniach, na parapetach, komodach czy specjalnych stojakach roślin doniczkowych. Często kupujemy je pod wpływem chwili, podczas wizyty w markecie, bo spodobały nam się oryginalnie wybarwione liście czy ciekawy pokrój rośliny.


Czemu ona nie rośnie?
Kupiliśmy roślinę, zanieśliśmy ją do mieszkania, a po miesiącu okazuje się że nie chce ona rosnąć. Czasem jest to spowodowane szokiem który przechodzi roślina po zmianie miejsca, ale częściej błędami które popełniliśmy przy pielęgnacji.
Najczęstszym błędem popełnianym przez nas jest nadmierne (lub zbyt skąpe) podlewanie. Ale skąd mieliśmy wiedzieć jak podlewać daną roślinę, skoro wcześniej, przy zakupie nie zadaliśmy sobie trudu uzyskania więcej informacji na jej temat.

Powiedz mi skąd jesteś?
Najwięcej informacji o sposobie pielęgnacji rosnącej w doniczce rośliny uzyskamy, kiedy dowiemy się w jakim środowisku w naturze rośnie zakupiony przez Was okaz. Są takie rośliny, co widać na zdjęciu, które mogą wyrosnąć nawet w dziupli, są takie, które potrzebują idealnych warunków.
Zobaczcie jak w naturze rosną takie paprocie. Większość z nich ma stanowiska w zacienionym podszycie, gdzie nie dociera bezpośrednio słońce, jest mokro i wilgotno. To świetna podpowiedź dla nas jak mamy pielęgnować rośliny. Stanowisko dla paprotek nie powinno być nasłonecznione, powinniśmy je regularnie spryskiwać wodą i dbać, aby ziemia w doniczce była wilgotna.
Z kolei kaktusy (większość) rosną w miejscach gdzie inne rośliny wyginą. Są to pustynie gdzie deszcze pada bardzo rzadko, gdzie nie ma wilgoci w powietrzu, gdzie są duże różnice temperatur. Takie rośliny podlewamy zatem bardzo rzadko i w odróżnieniu od paproci ustawiamy je w mieszkaniu w miejscu, gdzie dociera jak najwięcej słońca.

Ciasno mi
Na koniec jeszcze jedna rzecz. Powinniście wiedzieć, jak duża może urosnąć Wasza roślina doniczkowa. Nigdy nie zapomnę, jak z małej odnóżki otrzymanej od mamy wyhodowałam okazałego Pandana. Po kilku latach zajął mi pół pokoju, a na dodatek trzeba było go omijać szerokim łukiem, bo jego kolczaste liście kaleczyły domowników!  

Pamiętajcie zatem: warto mieć wiedzę, skąd pochodzi Wasza roślina doniczkowa.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu