Czy można przycinać storczyki?
Zacznę od ogólnego stwierdzenia: nie bójcie się przycinania roślin doniczkowych. U większości z nich przynosi to korzyści i spowoduje lepszy wzrost.
Jednak przycinanie orchidei powinno być bardziej ostrożne, tak byśmy zamiast kwitnących pędów nie mieli do czynienia z gołymi łodygami.
Na początek cięcia pielęgnacyjne. Tak jak w przypadku innych roślin wycinamy chore lub martwe części storczyka, bo mogą na nich znajdować się szkodniki, lub co gorsza zarodniki grzybów. Koniecznie usuwamy również przekwitłe kwiaty. Trzeba uważać, aby nie odciąć zbyt wielu liści na raz, bo to może powodować niepotrzebny stres dla rośliny. Trzeba pamiętać, aby sterylizować miejsce wszelkich cięć, zapobiegając potencjalnej infekcji.
Najtrudniejsza sztuką przy przycinaniu orchidei, są zabiegi które "pobudzą" roślinę do ponownego kwitnienia. Z powodzeniem można przycinać łodygę na której rosną kwiaty, należy jednak pamiętać, że tuż pod podstawą tego pędu (w miejscu gdzie jest on przymocowany do łodygi stoczyka) znajdują się zalążki kwiatowe. Są to potencjalne miejsca, w których w przyszłości mogą pojawić się nowe kwiaty. Dlatego jednym z celów przycinania łodyg kwiatowych orchidei jest zachęcenie jej do ponownego kwitnienia właśnie przez te zalążki.
Ważne!
Przed rozpoczęciem zabiegów pielęgnacyjnych ubierz gumowe rękawiczki, dokładniej naostrz nóż czy nożyczki i dobrze je zdezynfekuj.
Przycinanie łodygi kwiatowej
Trzeba najpierw dokładnie obejrzeć łodygę kwiatową. Jeśli jest ona zielona i wygląda zdrowo, poczekaj, aż kwiaty zwiędną i opadną. Jeżeli po oględzinach uznasz, że na łodydze pojawią się ponownie pączki kwiatów, przytnij jedynie jej wierzchołek (3-4 centymetry).
Jeśli łodyga nie wygląda dobrze i jest blisko okresu spoczynku storczyka, przytnij ją prawie całą, pozostawiając ją na kilka centymetrów od podstawy całej rośliny.
Przy odrobienie wprawy ta czynność nie powinna sprawiać Wam żadnych kłopotów.
Przycinanie korzeni
Korzenie orchidei przycina się tylko przy przesadzaniu rośliny. Robi się to nie częściej niż raz w roku, tuż przed okresem uśpienia. Pamiętajcie, że doniczka do której przesadzacie storczyka powinna być wysterylizowana.
Korzenie orchidei przycina się tylko przy przesadzaniu rośliny. Robi się to nie częściej niż raz w roku, tuż przed okresem uśpienia. Pamiętajcie, że doniczka do której przesadzacie storczyka powinna być wysterylizowana.
Odcinamy tylko martwe lub zgniłe korzenie. Po przesadzeni do nowej doniczki powstrzymajcie się od podlewania storczyka przez co najmniej tydzień, aby umożliwić gojenie się ran po cięciach.
Komentarze
Prześlij komentarz