Jak pielęgnować Anturium?


Anturium to rodzaj roślin obejmujących ponad 800 gatunków rodzaju obrazkowatych. Większość z nich to epifity o krótkich łodygach i korzeniach powietrznych występujących w lasach tropikalnych Ameryki Południowej. Liście tych roślin są skórzaste, o różnych kształtach i rozmiarach, pięknie wybarwione, o aksamitnym połysku. 
Kwiaty anturium są bardzo oryginalne i mają atrakcyjne kolory a nazwa rośliny pochodzi właśnie od kształtu kwiatów ( z greckiego «anthos» - kwiat, «Oura» - ogon).
Jak piękne jest zestawienie czerwieni kwiatów z zielenią liści, widać dobrze na zdjęciu. Moim zdaniem, jest to jedna z piękniejszych roślin doniczkowych, które dobrze rosną w domu.

Jak pielęgnować Anturium?  

Niektórzy uważają, że to kapryśna roślina, ale ja z własnego doświadczenia wiem, że dobrze pielęgnowana potrafi kwitnąć cały rok i przy odrobinie starań, będzie rosła w mieszkaniu całe lata.
 
Stanowisko dla Anturium
Odpowiednie ustawienie rośliny, to jeden z podstawowych warunków jej kwitnienia. Wymaga stanowiska jasnego, dobrze oświetlonego, ale bez wystawiania Anturium na promienie słoneczne. Może to być miejsce przysłonięta np. firaneczką.
Jeśli będzie za ciemno, liście wydłużą się, będą cienkie, mizerne a kwiaty się nie rozwiną.
Anturium może stać na parapecie, wtedy najlepsza będzie wystawa północno - wschodnia. U mnie stoi na parapecie wschodnio-południowym, ale na oknie balkonowym osłoniętym daszkiem - i ma się dobrze.
W okresie letnim roślina znosi temperatury 20-28 stopni ( minimum to 18) a w okresie spoczynku (październik-luty) 15-16 stopni. 

Podlewanie
W okresie wzrostu dość obficie, odstałą, letnią wodą. 
Liście lubią przecieranie wilgotną szmatką, roślinę można też zraszać. Ale wiecie co? - jej ulubionym zajęciem są kąpiele pod prysznicem (wcale się nie dziwię😁). Po takim zabiegu Anturium nabiera wigoru i wspaniale rośnie.
W zimnie ograniczamy podlewanie do minimum, ale jeśli nie możemy roślinie zapewnić chłodniejszego miejsca, to uważajmy, aby jej na zasuszyć. 



Nawożenie Anturium
Od marca do sierpnia w okresie wegetacji nawozimy bardzo intensywnie. Najlepszy będzie nawóz do roślin kwitnących. Zalecam jednak rozcieńczyć go bardziej, niż radzi producent. Jeśli np. jest tam napisane "że jedną nakrętkę rozcieńczamy w litrze wody" to dajmy tylko pół nakrętki. Anturium nie lubi bowiem nadmiaru soli wapnia.

Podłoże i przesadzanie Anturium
Niektórzy radzą by roślinę przesadzać co roku. Ja jednak uważam że to za często i powinniśmy nasze Anturium obserwować. Po pewnym czasie dobrze widać, że roślina potrzebuje przesadzania. Najlepiej robić to na wiosnę, kiedy pojawią się nowe pędy.
Nowa doniczka powinna być odrobinę większa od starej, ważne, aby znajdowała się w niej żyzne ziemia ogrodowa z torfem.

Zobaczcie inne moje wpisy dotyczące anturium:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze