Dlaczego Zamiokulkas usycha?
Zamiokulkas, to jedna z najpopularniejszych roślin uprawianych w doniczkach. Znany jest z tego, że jest bardzo odporny na warunki uprawy.
Istnieje jednak kilka czynników, które mogą przyczynić się do usychania zamiokulkasa. Oto kilka z nich:
1. Nadmierne podlewanie.
Zamiokulkas wymaga umiarkowanego podlewania. Nadmierna ilość wody może prowadzić do gnicia korzeni i usychania rośliny. Pamiętajmy zatem o dobrym drenażu i pozwólmy przeschnąć ziemi w doniczce przed kolejnym podlewaniem.
2. Zbyt mało światła.
Zamiokulkas toleruje nawet niskie natężenie światła, ale bez przesady. Jeśli roślina jest umieszczona w miejscu zbyt ciemnym, może zacząć usychać.
3. Zbyt duża doniczka.
Duże doniczki, nie przerośnięte korzeniami zatrzymują więcej wilgoci, co może prowadzić do gnicia korzeni. Dlatego nie przesadzajmy i podczas przesadzania Zamiokulkasa do nowego pojemnika użyjmy tylko nieco większych doniczek niż do tej pory.
4. Zbyt niska temperatura.
Zamiokulkas generalnie lepiej czuje się w cieplejszych warunkach. Niska temperatura, wietrzenie zimą i przeciągi mogą spowodować usychanie rośliny.
5. Zbyt częste przesadzanie.
Zamiokulkas nie lubi częstego przesadzania. Zbyt częste przesadzanie i co się z tym wiąże uszkodzenia systemu korzeniowego to duży stres dla rośliny, który może spowodować jej usychanie.
Jeśli zauważysz, że Twój zamiokulkas usycha, warto przeanalizować powyższe czynniki i dostosować warunki uprawy, aby zapewnić mu odpowiednią ilość światła, umiarkowane podlewanie i odpowiednią temperaturę.
Zobaczcie również inne wpisy dotyczące zamiokulkasa na moim blogu:
Ratunek dla zamiokulkasa? - pokrzywa!
Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa
Fachowcy o pielęgnacji zamiokulkasa
Co trzeba zrobić, żeby Zamiokulkas dobrze rósł w doniczce?
Komentarze
Prześlij komentarz