Jakie kwiaty rosnące w ogrodzie można jeść?



Kwiat jabłoni – nie tylko pyszne jabłka są jadalne, ale również kwiaty. Mają lekko kwaskowaty, lekko owocowy posmak, można je wykorzystać w deserach. Warto jednak pamiętać, że zarówno pestki jabłek, jak i kwiaty jabłoni zawierają substancję, która może przekształcić się w cyjanek pod wpływem enzymów trawiennych, dlatego te części rośliny trzeba jeść oszczędnie.

Kwiaty kopru włoskiego – są smacznym dodatkiem do zup, sałatek i różnych innych dań. Smakują podobnie jak zioło, z delikatną nutą lukrecji. Są jednak delikatne i trzeba je zjeść niedługo po zerwaniu.

Ogórecznik – ta roślina przyciąga zapylacze do ogrodu, a ponadto kwiaty można zjeść na wiele różnych sposobów, od koktajli po zupy. Mają smak podobny do ogórka.

Kwiaty tymianku – nie tylko samo zioło, ale również jego kwiaty są jadalne. Będą idealne wszędzie tam, gdzie stosujemy tymianek, świetnie nadają się do przygotowania ziołowego masła. Mają łagodny smak z subtelną nutą cytrynową.

Bratki – te popularne kolorowe kwiatki są jadalne. Można je wykorzystać do deserów i dekoracji talerzy (którą można później zjeść). Smak może zależeć od koloru, ale większość ma pikantny posmak sałaty. Łagodniejsze są niebieskie kwiaty.


Lawenda – przyciąga zapylacze, pięknie wygląda, można z niej zrobić olejek eteryczny, a do tego również zjeść. Dobrze komponuje się zarówno ze słodkimi, jak i słonymi potrawami. Kwiat lawendy ma słodki, cytrusowy posmak, ale wszystko zależy od odmiany, niektóre są bardziej gorzkie, inne słodsze.

Rumianek – herbatę z rumianku można znaleźć niemal w każdym sklepie, ma właściwości uspokajające. Świeże kwiaty również można jeść, w daniach słodkich i słonych. Mają łagodny, lekko jabłkowy smak. Uważaj, żeby nie pomylić go ze stokrotką, alergicy powinni go unikać.

Fiołki – te fioletowe, drobne kwiatki będą ozdobą każdego ogrodu. Z nich również można zrobić olejek eteryczny lub dodawać do różnych dań. Idealne do dekorowania deserów. Mają kwiatowy, słodkawy posmak. Zjedzone w dużych ilościach mogą mieć łagodny efekt przeczyszczający.

Kwiaty cukinii – to prawdziwy rarytas i wielu smakoszy, podobnie jak w przypadku szparagów, czeka na nie przez cały rok, aby nacieszyć się krótkim sezonem na ten przysmak. Można je nadziewać, smażyć, dekorować nimi potrawy. Mają delikatny smak. Pamiętaj, aby dokładnie umyć je przed gotowaniem, ponieważ w środku mogą ukrywać się robaki.

Kwiaty kolendry – kolendrę albo się kocha, albo nienawidzi. Ma bardzo charakterystyczny smak i zapach, który ciężko pomylić z czymś innym. To samo dotyczy kwiatów tego zioła, mają intensywny posmak kolendry. Kwiaty można używać w ten sam sposób, co liści.

Nasturcja – podobnie jak bratki, ma różne kolory i jest jednym z najbardziej popularnych jadalnych kwiatów. Można ją wykorzystać w sałatkach zamiast rukoli, są świetne do omletów, czy też twarożku ze szczypiorkiem. Nasturcja ma dosyć ostry, wyrazisty, pieprzny smak, przypomina trochę rukiew wodną.



Kwiaty mięty – nie tylko liście, ale również kwiaty tego zioła są pyszne. Będą idealne do herbaty, różnych dań, nawet deserów na bazie gorzkiej czekolady. Kwiaty mają łagodniejszy smak niż listki.

Róża – jest uznawana za jeden z najpiękniejszych kwiatów na świecie, ma wiele gatunków, a jej płatki są jadalne. Można je dodać do herbaty, zrobić przetwory, ugotować wiele ciekawych dań, latem sprawdzą się domowe lody różane. Smak róży różni się w zależności od gatunku i innych czynników, przed zerwaniem warto kwiat powąchać. Jeśli podoba nam się zapach, spodoba nam się również smak. Im ciemniejszy kolor, tym ostrzejszy smak, najjaśniejsze płatki są najbardziej gorzkie.

Malwy – są piękną ozdobą talerza, są łagodnym dodatkiem do sałatek, można jeść również nasiona malwy. Kwiaty mają bardzo delikatny, słodkawy, ledwo wyczuwalny smak, najlepsze są z ogródka, te z pobocza drogi mogą być pryskane.

Piwonie – być może nie smakują tak wspaniale, jak wyglądają, ale są idealnym dodatkiem do lemoniady lub jako ozdoba ciast. Płatki są lekko słodkie, owocowe.

Nagietki – te kwiaty są nie tylko jadalne, ale w ogrodzie odstraszają szkodniki. Nagietek w kuchni może być alternatywą dla szafranu, dodany do zupy, doda jej pikantności. Kwiaty nagietka są ostre i pieprzne.

Hibiskus – herbata z kwiatów hibiskusa jest pyszna, pomaga np. w przypadku problemów żołądkowych. Kwiaty te można marynować i gotować lub jeść je na surowo. Mają kwaśny, cytrynowy posmak, odrobinę przypomina żurawinę.

Bez lilak – pięknie i intensywnie pachnie, okazuje się jednak, że nie tylko kwiaty czarnego bzu można jeść. Z lilaku można zrobić syrop, dodać do lemoniady, wypieków. Ma delikatny, cytrynowo-kwiatowy smak.

źródło


Komentarze