Aspidistra, roślina doniczkowa która będzie rosła nawet w ciemnym miejscu

 


Jeśli przyjrzycie się zdjęciom z epoki Wiktoriańskiej wykonanych w Anglii, na wielu z nich dostrzeżecie charakterystyczną roślinę doniczkową. To Aspidistra, modna w tamtych czasach roślina doniczkowa, idealna do miejsc zacienionych i ciemnych pomieszczeń. 
A w czasach wiktoriańskich dominowała w architekturze ciemna paleta kolorystyczna: zieleń, fiolet, brąz a także czerwień, burgund, purpura, żółcień i błękit. Modne były ciężkie, ciemne zasłony, witraże w oknach i zaciemnione wnętrza.

Aspidistra dobrze w takich miejscach się czuje. W naturze zamieszkuje suche i cieniste, leśne tereny wschodniej Azji. Można ją spotkać i w Himalajach jak i na wyspach Japońskich.
Charakterystyczne dla niej są proste, podłużne i ciemnozielone liście, które mogą osiągać nawet pół metra długości.
Aspidistra to "żelazna" roślina, znosi każde nasze zaniedbanie, skąpe podlewanie, brak przesadzania i naprawdę trudno ją uśmiercić.😂 

Możemy ustawić ją w każdym koncie mieszkania, nawet tym najciemniejszym i będzie tam spokojnie rosła. Jedyne czego nie lubi, to wystawienia na bezpośrednie słońce, bo wtedy jej liście ulegną poparzeniu.

Temperatura dla niej odpowiednia to ta panująca w mieszkaniach, jedynie zimą woli być odstawiona w chłodniejsze miejsce. Latem lubi zraszanie, podlewamy ją wtedy 2 razy na tydzień, ale umiarkowaną ilością wody.
Lubi podłoża dobrze przepuszczalne, do ziemi ogrodowej warto dodać piasku i odrobinę drobnego żwirku.
W okresie wegetacji dokarmimy roślinę najwyżej raz w miesiącu płynnym nawozem do roślin zielonych (zalecam pół dawki). Rośnie bardzo wolno i rzadko kwitnie. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu