Koniec sierpnia, pielęgnacja kaktusów rosnących w doniczce

 


W sierpniu kaktusy rosnące w doniczkach w domu potrzebują pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba również pamiętać, że dni są coraz krótsze i np. podlewanie powinno być już mniej intensywne niż w czerwcu czy lipcu.

A jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy wykonywać w naszej kolekcji kaktusów pod koniec miesiąca sierpnia :


🚰Podlewanie.
Kontynuuj umiarkowane podlewanie. Pozwalaj na wyschnięcie górnej warstwy gleby między podlewaniami. Pamiętaj o unikaniu przemoczenia korzeni.

💪Nawożenie.
Sierpień jest ostatnim miesiącem w którym polecam stosowanie nawożenia. Pamiętajcie by stosować specjalny nawóz do kaktusów, stosując połowę dawki zalecanej przez producenta.

🌞 Ochrona przed nadmiernym słońcem.
W sierpniu słońce może się dać jeszcze mocno we znaki. W czasie upalnych dni, szczególnie jeśli kaktusy są ustawione na parapecie, upewnij się, że nie są narażone na zbyt intensywne światło słoneczne. W samo południe mogą potrzebować zacienienia.

Przesadzanie.
Sierpień to całkiem dobra pora na przesadzanie (choć lepiej robić to wiosną). Ale jeśli widzisz że kaktusy zaczynają wychodzić z doniczki, korzenie wychodzą na podstawkę - warto przesadzić je do większych doniczek.

😟 Sprawdzaj kaktusy na obecność szkodników.
Rób to zresztą regularnie przez cały rok. Sprawdzaj czy Twoje kaktusy nie mają szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki. W razie potrzeby, zastosuj odpowiednie środki owadobójcze lub mechanicznie usuń szkodniki.

Usuwanie martwych części roślin.
To też czynność która powinna trwać cały rok. Usuwaj martwe, zwiędłe lub zepsute części rośliny, aby zachować estetykę i zdrowie kaktusa.

🌵Kontrola wilgotności.
W przypadku gdy hodujesz kaktusy, to obowiązek. Sprawdzaj czy w podstawce nie stoi woda po podlewaniu i czy gleba w doniczce nie jest zbyt wilgotna.
W przypadku kaktusów które wymagają wyższej wilgotności, najlepiej umieścić doniczkę na podstawce z kamieniami i wodą.

Pamiętaj, że różne odmiany kaktusów mogą mieć różne wymagania pielęgnacyjne, więc warto zapoznać się z konkretnymi potrzebami swoich roślin.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu