Kwitnący Gymnocalycium Mihanovichii


Gymnocalycium Mihanovichii, nazwa trudna do wypowiedzenia, ale kaktus w uprawie łatwy a na dodatek obficie kwitnący. 
Ten ładny kaktus pochodzi z Paragwaju i bez problemu można kupić go w Polsce. A warto, bowiem Gymnocalycium Mihanovichii zachwyca swą ciekawą budową a na dodatek wolno rośnie (dorasta do około 4 cm wysokości i 6 cm średnicy) i z łatwością zmieści się na parapecie okiennym w mieszkaniu.

Roślina tworzy pękaty, kulisty pęd podzielony na trójkątne, głębokie, ostro zakończone żebra. Na ich krawędziach pojawiają się charakterystyczne wypustki zakończone dużymi, wełnistymi, białymi areolami, z których wyrastają ostre kolce. No po prostu cudo w doniczce.😀

No i popatrzcie na zdjęcie, w okresie kwitnienia doczekacie się takich dużych, wprost zjawiskowych kwiatów!

Jak pielęgnować kaktusa Gymnocalycium mihanovichii?
Oto kilka wskazówek:

🌵 Światło: Kaktusy Gymnocalycium mihanovichii najlepiej rosną w jasnym świetle, w miesiącach letnich warto przenieść go na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, aby roślinę zabezpieczyć przed intensywnym słońcem.

🌵PodłożeKaktusy te potrzebują dobrze przepuszczalnej gleby o niskiej zawartości organicznej, świetnie sprawdzi się gotowa mieszanka do kaktusów.

🌵Podlewanie: jak każde kaktusy preferują umiarkowane podlewanie. Podlewaj dopiero, gdy ziemia jest sucha w dotyku. Nie znosi pozostawiania wody w podstawce. Zimą ograniczamy podlewanie do minimum.

🌵Temperatura: latem kaktusy Gymnocalycium dobrze rosną w temperaturze od 21°C do 29°C. Zimą najlepiej zapewnić im okres spoczynku przy temperaturze w okolicach 10°C.

🌵Nawożenie: W okresie wzrostu, czyli od wiosny do jesieni, nawozimy kaktusa raz na miesiąc specjalnym nawozem do kaktusów. Ponieważ kaktus ten rośnie w małej doniczce, nadmierne nawożenie może spowodować "zasolenie" podłoża i być szkodliwe dla rośliny.

🌵Przesadzanie: jak najrzadziej, co kilka lat, dopiero gdy korzenie wypełnią całą doniczkę. Do przesadzania używamy tylko nieco większej doniczki.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze