Pielęgnacja paproci rosnących w doniczce (wrzesień)


Wrzesień to miesiąc w którym szczególnie powinniśmy zadbać o paprocie doniczkowe, które rosną w naszym mieszkaniu. Warto pamiętać o wykonaniu kilku zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym paprotki przetrzymają zimę a na wiosnę będą pięknie rosły.

💁 Ograniczamy nawożenie. Jest już po sezonie wzrostu paprotki i pod koniec miesiąca będzie ona przechodzić w okres spoczynku. Przenawożenie może nawet zniszczyć roślinę.

💁Podlewanie. Nadal regularnie podlewamy paprotki, bo lubią one wilgotne środowisko. Jednak jest już chłodniej i przed kolejnym podlaniem upewnijcie się, czy ziemia nie jest za wilgotna. Warto również sprawdzić, czy w doniczce nie zapchały się otwory odpływowe.

💁 Czyszczenie liści z kurzu. Ten zabieg warto robić przez cały rok. Kilka razy w miesiącu usuwamy kurz i brud z liści paproci, aby zachowały zdrowy wygląd i miały zapewniony dostęp do światła.

💁 Ochrona przed szkodnikami. To też zabieg który trzeba regularnie powtarzać. Monitorujcie paprotkę pod kątem ewentualnych szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki, i usuwajcie je, jeśli się tylko pojawią.

💁 Przesadzanie. Osobiście uważam, że wrzesień to najlepsza pora na przesadzanie paprotki. Jeśli roślina wydaje się zbyt ciasno upakowana w doniczce lub jej korzenie wystają na zewnątrz, warto przesadzić ją do nieco większej doniczki.

💁 Światło. Paprotka powinna mieć dostęp do wystarczającego światła, ale nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Jednak we wrześniu (jeśli istnieje taka możliwość) warto paprotkę przysunąć bliżej słońca.

💁 Wilgotność. Często już we wrześniu rozpoczyna się okres grzewczy. Kiedy powietrze jest suche, rozważ umieszczenie doniczki na podstawce z wodą lub rozpylaj delikatnie mgiełkę na liście.

Pamiętajcie, że różne gatunki paproci mogą mieć nieco różne wymagania, więc dobrze jest poznać konkretne potrzeby swojej rośliny.

Zachęcam również do zapoznania się z moimi wcześniejszymi wpisami na blogu dotyczącymi uprawy paprotek w mieszkaniu:


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu