Pielęgnacja róż ogrodowych we wrześniu



Wszyscy kochamy róże, dlatego również we wrześniu trzeba wykonać kilka prac pielęgnacyjnych, za które rośliny będą nam wdzięczne:

🌹 Przycinanie.
Moim zdaniem, umiejętne przycinanie krzewów róż, to najważniejszy element w ich uprawie. Usuwamy uschnięte i chore części roślin oraz przycinamy za długie pędy, aby zabezpieczyć rośliny przed złamaniami przez wiatr gdy nastanie zima.

🌹 Nawożenie.
We wrześniu (spójrzcie przez okno) często panują wysokie temperatury, które sprawiają, że róża intensywnie rośnie i kwitnie. Dlatego nie wolno zapominać o nawożeniu.

🌹Ochrona przed chorobami.
Uważnie sprawdzajcie rośliny pod kątem oznak różnych chorób. Jeśli zauważycie jakieś zmiany natychmiast usuwajcie porażone liście czy pędy. W razie potrzeby stosujcie środki ochronne.

🌹Podlewanie.
Tam gdzie mieszkam, susza dokucza kolejny miesiąc. Dlatego nawet w wrześniu, jeśli dostrzegacie taką potrzebę podlewajcie róże.

🌹Usuwanie opadłych liści.
To w zasadzie uwaga uniwersalna i odnosi się do wszystkich kwiatów i krzewów ozdobnych. Regularnie usuwajcie opadłe liście z okolic krzewów róż. To profilaktyka, która ma na celu zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób, głównie grzybowych.

🌹Przygotowanie na zimę.
Co prawda w Polsce zimy są coraz cieplejsze, ale są wrażliwsze odmiany róż, zwłaszcza wysokich, które wymagają okrywania. Na szczęście w handlu jest w sprzedaży dostępnych wiele materiałów osłonowych.

Pamiętajcie, że pielęgnacja róż ogrodowych może się różnić w zależności od lokalnych warunków klimatycznych. Inaczej ma się to w górach, gdzie zima długo trzyma, a inaczej na na Dolnym Śląsku, gdzie pory roku wyglądają trochę inaczej niż w reszcie naszego kraju.
Dlatego warto dostosować czynności pielęgnacyjne do swojej konkretnej sytuacji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu