Październik w ogródku kaktusiarza


W październiku pielęgnacja kaktusów rosnących w domu w naszych warunkach świetlnych i środowiskowych wymaga zmian. Oto kilka zaleceń dotyczących pielęgnacji kaktusów w październiku:

Podlewanie.
Zmniejsz częstotliwość podlewania w październiku. W miarę jak dni stają się krótsze i chłodniejsze, kaktusy wchodzą w okres spoczynku. Dlatego ogranicz ilość wody, którą dostają. Upewnij się, że gleba jest całkowicie sucha przed kolejnym podlewaniem. Moim zdaniem, podlanie kaktusa raz na 3-4 tygodnie to dobra częstotliwość.

Światło.
Kaktusy nadal potrzebują jasnego światła, szczególnie wtedy, gdy nie możesz obniżyć temperatury w pomieszczeniu w którym je trzymasz. Ale z uwagi na to, że dni stają się krótsze, możesz rozważyć uzupełniające oświetlenie sztuczne. Niektórzy już pod koniec października przenoszą swoje kolekcje do chłodnego pomieszczenia na przezimowanie. Np. mój mąż trzymał swoje kaktusy w chłodnej piwnicy gdzie było tylko malutkie okienko piwniczne aż do lutego, praktycznie ich nie podlewając. Rośliny znosiły to doskonale.

Temperatura.
Upewnij się, że kaktusy są chronione przed nagłymi spadkami temperatury, a zwłaszcza przed przeciągami. Kaktusy narażony na zimny przeciąg, może "zginąć" w ciągu kilku dni.

Nawożenie.
Wstrzymaj nawożenie kaktusów, ponieważ w tym okresie wchodzą one w okres spoczynku. Wznów nawożenie wiosną, kiedy rośliny zaczynają aktywnie rosnąć.

Szkodniki.
Kontynuuj regularne sprawdzanie kaktusów pod kątem szkodników. Jest to szczególnie ważne, gdy zamierzasz przenieść swoją kolekcję do chłodnego pomieszczenia, gdzie będą one ścieśnione na małej powierzchni. Jedna "zainfekowana" roślina może wtedy zarazić wszystkie inne.

Przesadzanie.
Jeśli nawet kaktusy wymagają przesadzenia, lepiej to zrobić wczesną wiosną. W październiku unikaj przesadzania, bo roślina może tego nie przetrzymać.

Pamiętaj, że kaktusy, mimo że są odporne na trudne warunki, wymagają szczególnej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie w okresie zmiany pór roku.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze